Zahraničné Spoločnosť Top

VIDEO Veľké prekvapenie vedcov. Oblieha nás neobvyklý asteroid

Ilustračná fotografia: pixabay

BRATISLAVA – V roku 1988 objavili astronómovia v tzv. Pásme planétok (nachádza sa medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera) asteroid s označením 6478 Gault. Ide o objekt v slnečnej sústave, ktorý má priemer približne 3,7 kilometra. Tento rok sa však začal správať veľmi neobvykle.

 

Objekt 6478 Gault dlhé roky nevykazoval žiadne neobvyklé správanie. To sa však zmenilo koncom minulého roka. V januári 2019 vedci vďaka záberom Hubblovho vesmírneho teleskopu a iných pozemných observatórií objavili na asteroide veľký dvojitý chvost podobný tomu, aký mávajú kométy.

Dlhšia časť chvosta má dĺžku až 800-tisíc kilometrov, kratšia je približne štvrtinová. “Poznáme asi milión vesmírnych telies medzi Marson a Jupiterom, ale len 20 z nich vykazujú takúto aktivitu. Je to teda veľmi zriedkavý jav,” povedal Michael Marsset z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Cambridgei. 

Zobrazenie Pásma planétok v našej slnečnej sústave. Zdroj: wikipedia

Zmenil farbu

Tím okolo Marsseta však najnovšie zistil u 6478 Gault aj ďalší ešte neobvyklejší fenomén. Objekt v tzv. blízkom infračervenom žiarení (NIR) zmenil svoju farbu. Zmenu zachytil Infrared Telescope Facility (IRTF) na Havaji. Je to niečo, čo je za daných okolností pozorovania neobvyklé, informovali vedci v časopise Astrophysical Journal Letters. Konkrétne sa jeho pôvodný načervenalý tón zmenil v prekvapivo krátkej dobe na sviežo modrú.

Asteroid má dva chvosty. Zdroj: NASA/ESA

“Bolo to skutočné prekvapenie,” uviedol Marsset a prezradil, čo mohlo náhlu zmenu farmy spôsobiť. “Myslíme si, že sme svedkami toho, ako asteroid stratil vo vesmíre svoj červený prach a odhalil pod ním sa nachádzajúcu vrstvu materiálu, ktorá sa v blízkom infračervenom žiarení javí ako modrá.”

Slnečné lúče spôsobujú zmenu rotácie

Čo však prinútilo toto vesmírne teleso k tomu, že sa tak rýchlo zbavil načervenalej vrstvy? Pravdepodobne tie isté príčiny, ktoré z neho vo všeobecnosti robia aktívny asteroid, tvrdia astronómovia. 6478 Gault totiž rotuje. Okolo svojej osi sa otočí každé dve hodiny a to mu nerobí dobre. “Kvôli tomu vypudzuje neustále od seba hmotu, možno až dovtedy, kým sa úplne nerozpadne,” vysvetľuje vedec. Rotáciu vyvoláva efekt nazývaný YORP. Pri ňom môže slnečné žiarenie vyvolať zmenu krútiaceho momentu telesa.

“Myslím, že náš výskum podporuje doterajšie pozorovania, podľa ktorých je Pásmo planétok veľmi dynamickým miestom,” povedal Marseet. “I keď zobrazenie podľa asteroidov vo filmoch s neustálymi zrážkami objektov je isto prehnané, očividne sa tam toho deje dosť veľa.”