Domáce Šport Top

VIDEO Veľký návrat Feherváryho v NHL. Slovenský obranca bol pri streleckom galapredstavení Ovečkina

BRATISLAVA – Správa, ktorá potešila každého slovenského hokejového fanúšika. Vedenie klubu NHL Washington Capitals povolalo slovenského obrancu Martina Fehérváryho z farmárskeho tímu Hershey Bears.

Fehérváry tak proti Los Angeles Kings rozšíril svoje doterajšie štatistiky v profilige z úvodu sezóny. V troch zápasoch proti St.Louis, New Jersey  Devils a Caroline zatiaľ nebodoval, no na ľade bol v priemere viac ako 14 minút. Po dueli so St.Louis bol dokonca vyhlásený za hráča zápasu. 23-ročný Bratislavčan odohral na farme v Hershey 45 zápasov, získal v nich 14 bodov (4+10). Medzi obrancami mu v rebríčku v počte asistencií patrí 17. miesto, okrem toho má na konte 12 plusových bodov. Fehérváry bol v roku 2018 draftovaný Washingtonom z druhého kola a celkovo zo 46. miesta. Je jedným z mála hráčov mimo prvého kola draftu, ktorý v NHL debutovali už pred dovŕšením 20. rokov.

Nuž a bol to Féherváryho návrat ako hrom. Ako z veľkej knihy, keď Washington vyhral nad Los Angeles 4:2 a Fehérváry bol na ľade takmer 20 minút. Síce nebodoval, ale mal dva plusové body a najmä bol pri ďalšom galapredstavení Alexandra Ovečkina. Ruský útočník totiž dal tri góly, za 4 a pol minúty a sám zdemoloval Kalifornčanov. Ovečkin tak ako prvý hokejista sezóny nastrieľal 40 gólov a jeho celková bilancia sa zatiaľ zastavila na čísle 698. V posledných siedmich stretnutiach dal 14 gólov, z toho v troch vždy po tri góly. Neskutočná bilancia.

Jednoducho, aj rekord rekordov Wayna Gretzkého, ktorý dal v NHL 894 gólov môže byť pre Ovečkina za pár sezón už iba číslo. Veď 40 gólov strelil už v jedenástej sezóne po sebe a iba Gretzky má v NHL lepšiu bilanciu. Podarilo sa mu to 12 krát.  “Či sám seba prekvapujem počtom gólov? Ani neviem, radšej iba hrám a ono to príde. Samozrejme, že moja rodina a priatelia sa o tom veľa rozprávajú. Ja sa však nechcem prehnane zaoberať tým, kedy a ako pokorím hranicu 700 gólov. Príliš veľa uvažovania škodí. Chcem len isť na ľad a čo najlepšie si odviesť svoju robotu.”  povedal po zápase Ovečkin.

“Je pôsobivé, čo zasa predviedol. Stačilo mu menej ako päť minút a bolo po zápase. On nám vyhral tento zápas. Presne tak to robia superhviezdy a výnimoční hráči,” povedal na adresu Ovečkina tréner Washingtonu Todd Reirden. Jeho náprotivok zo striedačky Los Angeles Todd McLellan trpko, ale zároveň uznanlivo skonštatoval. “Toto je dôvod, prečo má na konte takmer 700 gólov. Dajme mu pár sezón a bude ich mať osemsto. Dnes to bol zápas, v ktorom bol Alex dlho neviditeľný. Potom však urobil bum, bum, bum a súper zvíťazil.”

Fehérváry tak môže byť vo Washingtone, po boku Ovečkina, súčasťou histórie. Aj slovenský obranca predviedol takisto excelentný výkon a jeho návrat do prvého tímu bol úspešný. V dvojici nastupoval s Gudasom a vyzerá to tak, že v mužstve zostane aj na ďalšie stretnutia. Féherváry odohral v NHL štvrtý duel, prvý od 5. októbra 2019. Okorenil ho štyrmi bodyčekmi a v tejto bilancii bol druhý najlepší v stretnutí. Viac bodyčekov ako Fehérváry rozdal iba jeho spoluhráč z útoku Garnet Hathaway – päť.  Okrem Féherváryho nastúpil za Washington aj ďalší slovenský hokejista -Richard Pánik.

„Som veľmi rád, že som bol opäť v mužstve. Odohrali sme výborný zápas a hrať spolu s Ovečkinom alebo Carlsonom je vždy  niečo výnimočné. Tréner mi pred zápasom povedal , aby som hral jednoducho a najlepšie ako viem. Snažil som sa hrať to, čo odo mňa tréner vyžadoval. Dával som to najlepšie zo seba a sústredil sa na svoju hru, ale s takýmito spoluhráčmi sa to inak ani nedá.  Máme skvelé mužstvo a ukázalo sa to. Veril som, že to môžeme zvrátiť a nakoniec sa to aj stalo. Cítim sa úžasne. Užívam si to. Momentálne sa nám darí a chceme v tom pokračovať,“ skonštatoval po stretnutí Féherváry.

WASHINGTON CAPITALS  – LOS ANGELES KINGS 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Góly: 28. Carlson (Bäckström, Hagelin), 54. Ovečkin (Oshie), 55. Ovečkin (Carlson), 59. Ovečkin (Carlson) – 16. Carter (Toffoli, Roy), 12. Carter (Doughty, Martinez),  Brankári: Holtby – Quick, strely na bránku: 24:31, 18.573 divákov.

Slováci v akcii

Martin Féherváry (Washington)      19:55 0 0 0  +2 1 2
Richard Pánik (Washington)            14:04 0 0 0   -1 3 0
/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/