Spoločnosť Domáce GPlus Top

VIDEO Z nového detského urgentu vám padne sánka. Čakanie na lekárov je minulosťou, sami prídu za vami

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Úplne novým a špičkovým urgentným príjmom sa môže pýšiť Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Jedinečnosť tohto miesta sa skrýva v prijímaní pacientov, ich triedeniu a v následnom ošetrení. V NÚDCH zahodili historický koncept príjmu pacientov a nahradili ho svetovou novinkou. Dieťa už ďalej nebude musieť dlho čakať na lekára v studenej čakárni.

 

Bežnou praxou na slovenských urgentných príjmoch je, že človek sa stáva pacientom až vo chvíli, keď prekročí prah ambulancie. To je v Bratislave už minulosťou. Automaticky, ako dieťa vstúpi do nemocnice, bude zverené do rúk zdravotníckeho personálu a podľa vážnosti jeho stavu bude umiestnené do jednotlivých ošetrovní.

Myšlienka, kedy už pacienti nebudú viac chodiť za lekármi, ale naopak, sa zrodila už v roku 2017. Takýto postup má umožniť pri rovnakom počte lekárov ošetriť oveľa viac pacientov. Zvýši sa len počet zdravotných sestier o 15 percent. Pre pacientov to bude znamenať skrátenie čakania na vyšetrenie, jednoduchší, rýchlejší a prehľadnejší pohyb vybovovania na oddelení. Na vybudovanie detského urgentu vyčlenilo ministerstvo zdravotníctva viac ako 4,2 miliónov eur. Do plnej prevádzky by sa tento urgent mal spustiť v marci budúceho roka.

Vedenie nemocnice sľubuje efektívnejšiu starostlivosť o malých pacientov, odbúranie stresových momentov, či komfort a odbornosť. Ročne lekári vyšetria na detskom urgentnom príjme až viac ako 55-tisíc detí. ,,Každý rok nám rastie počet ošetrených detí a práve urgentný príjem je miestom stretu najväčších emócií, ale aj vážnych prípadov. Táto jedinečná filozofia sa rodila dlho. Robili sme prierez toho najlepšieho, čo vo svete urgentná medicína ponúka,” ocelnil prínosy nového Oddelenia urgentného príjmu generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Čo na novom urgente nájdete?

Z nového urgentu budú mať radosť aj záchranári. Zlepší sa totiť aj cesta pacienta, nakoľko je vybudovaná príjazdová cesta a rampa pre sanitky. Pacienti budú mať k dispozícii 6 ošetrovní. Okrem nich sú vybudované dve izolačné miestnosti, pre deti s podozrením na infekčné ochorenia, miestnosť na prvotnú očistu pacienta či špeciálne určené miesto pre odovzdanie a prevzatie pacienta do zdravotnej starostlivosti.

V priestoroch urgentu si môžete všimnúť aj sochu s názvom Krídla pomoci od výtvarníka Achiellasa Sdoukusa. Plastika neskôr poputuje do dražby, z ktorej výťažok pôjde na budovanie Terapeutického ihriska.

Pacienti budú mať k dispozícii 6 ošetrovní, izolačné miestnosti či miestnosť na prvotné očistenie. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prekazila to choroba

Slávnostného otvorenia a odovzdania stavby Oddelenia urgentného príjmu v Národnom ústave detských chorôb sa mal zúčastniť aj premiér a zároveň dočasný šéf ministerstva zdravotníctva Peter Pellegrini. Tesne pred zahájením otvorenia však odvolal svoju účasť. Neumožňoval mu to totiž jeho zdravotný stav.

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Nový urgentný príjem by mal byť pre pacientov k dispozícií už v marci budúceho roka. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Ministerstvo zdravotníctva naň vyčlenilo 4,2 milióna eur. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Pacienti budú mať k dispozícii 6 ošetrovní. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Nové Oddelenie urgentného príjmu bude vybavené aj izolačnými miestnosťami. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na urgente tiež nájdete miestnosť na prvotnú očistu pacienta. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Pacient viac nebude chodiť za lekárom, ale lekár za pacientom. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next