Spoločnosť Domáce Top

VIDEO Začiatok konca legendárnych Rázsoch. Pellegrini vlastnoručne začal s búraním “barabizne”

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Chátrajúcu nemocnicu v bratislavskom Lamači si vlády pohadzovali ako horúci zemiak. To je však minulosť. Skelet nemocnice Rázsochy dnes konečne pocítil ťarchu strojov. Na mieste, kde roky nik nepohol ani len prstom, by už o pár rokov mala stáť výkladná skriňa slovenského zdravotníctva. Ruku k dielu priložil aj premiér Peter Pellegrini, ktorý sa vžil do kože búracieho pracovníka. Bez váhania si sadol za ťažký stroj a začal s demoláciou. Pozrite sa, ako to celé dopadlo.

 

Roky prehliadaná, zanedbávaná a ošarpaná hrubá stavba nemocnice Rázsochy sa konečne dočká zmeny. Premiér Peter Pellegrini spolu s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou oficiálne odštartovali odstraňovanie rozpadnutého skeletu. Neschopnosť štátu priznal aj premiér, ktorý nešetril slovami ako ,,barabizňa” či ,,haraburda”. ,,Dnešok je výrazným míľnikom na ceste k novej nemocnici. Začína sa symbolicky odstraňovať 30 rokov neschopnosti poradiť si s týmto obrovským komplexom,” povedal premiér Pellegrini. Búracie práce sú vyčíslené na viac ako 10 miliónov eur bez DPH a mali by trvať 9 mesiacov. To, že skelet bude zbúraný, avizoval premiér ešte v máji. 

Búracie práce majú štát stáť 10 miliónov eur bez DPH. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Strach pred nedostatkom lekárov

Premiér na zbúranisku otvoril aj ďalšiu citlivú tému nášho zdravotníctva – nedostatok doktorov. Odkaz vyslal smerom k slovenským lekárom, ktorí uvažujú nad opustením našej krajiny, kvôli nespokojnosti so súčasnými pomermi. ,,Robíme všetko preto, aby v Bratislave bola koncová špičková nemocnica, aby lekári nepodľahli tlaku a lákaniu odísť z našich fakultných nemocníc do súkromnej novovybudovanej nemocnice. Aj týmto počinom im dávame jasný signál, že to už nie sú len slová, ale konkrétne činy,” vyhlásil premiér.

Aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vkladá do novej nemocncie veľké nádeje. O kvalitných podmienkach na vedu, výskum a vzdelávanie hovorí už dnes. ,,Koncové zdravotnícke zariadenie nielen pre obyvateľov hlavného mesta, ale pre pacientov z celého Slovenska poskytne adekvátne podmienky na liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom dôstojné podmienky na svoju prácu,” uviedla šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Premiér chce udržať slovenských lekárov v štátnej nemocnici. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Premiér ako demolátor

Pellegrini už v minulosti povedal, že on ,,sám zasadí úder tejto starej haraburde”. A tak sa aj stalo. Za volantom bágra začal s búraním on sám. Predtým ešte absolvoval poučenie o bezpečnosti pri práci. Síce v premiérovej zbierke je mnoho druhov ,,vodičkých oprávnení” na rôzne stroje, ten strojnícky nevlastní. Preto len pod dozorom skúseného pracovníka si mohol dovoliť takýto druh zábavy. Ako mu to išlo sa presvedčte sami.

A čo ďalej?

Akonáhle skončia búracie práce, skelet starej nemocnice má nahradiť nová špičková univerzitná nemocnica. Aktuálne je vyhlásené verejné obstarávanie na projekt ,,Komplexná príprava projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy”. Jeho hodnota má dosahovať výšku 17,5 milióna eur bez DPH. Štát by za novú nemocnicu mal zaplatiť celkom 263 miliónov eur a postavená by mala byť v roku 2024. Po tomto dátume by sa mohlo rozhodnúť aj o osude ďalších bratislavských nemocníc. Nie je vylúčené, že niektoré z nich, ako napríklad Kramáre, úplne skončia.

Galéria
Na bratislavských Rázsochách sa dnes oficiálne začali búracie práce. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dnes je už 30-ročný skelet nemocnice zrovnaný so zemou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Búracie práce boli vyčíslené na 10 miliónov eur bez DPH. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Búracie práce majú štát stáť 10 miliónov eur bez DPH. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Štát by za novú nemocnicu mal zaplatiť celkom 263 miliónov eur a postavená by mala byť v roku 2024. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Štát by za novú nemocnicu mal zaplatiť celkom 263 miliónov eur a postavená by mala byť v roku 2024. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Premiér Peter Pellegrini sa sám zhostil role búracieho pracovníka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Premiér Peter Pellegrini sa sám zhostil role búracieho pracovníka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Premiér Peter Pellegrini sa sám zhostil role búracieho pracovníka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next