Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Začína sa maratón filmových skvostov. Art Film Fest láka atraktívnym programom

Zdroj: Art Film Fest

BRATISLAVA – Už dnes štartuje deväťdňový maratón plný filmových skvostov. 27. ročník Art Film Festu v Košiciach aj tento rok prinesie množstvo zaujímavých titulov. Na festivale nebudú chýbať herecké či režisérske legendy. Diváci sa už tradične môžu tešiť na červený koberec, kde sa stretnú s osobnosťami filmového sveta. Podujatie láka návštevníkov nielen skvelou atmosférou, ale aj atraktívnym programom.

 

Art Film Fest je jedinečné podujatie, na ktoré každoročne čaká mnoho nadšencov kultúry, umenia a filmu. Ponúka širokú prezentáciu diel svetovej kinematografie, ale aj kvalitný výber snímok slovenského audiovizuálneho prostredia. Cieľom festivalu je získať divákov pre filmové umenie. “Filozofiou festivalu je spontánny divácky záujem, preto je zaujímavý a príťažlivý predovšetkým pre študentov a mladých ľudí. Skvelá atmosféra, atraktívny program, hviezdy a osobnosti a desaťtisíce návštevníkov sú jasnou značkou Art Film Festu,‘‘ uvádza festival na svojej oficiálnej stránke.

Podujatie sa od roku 2016 koná v Košiciach, predtým sa organizovalo v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne. “ART FILM FEST zapúšťa čoraz silnejšie a sympatickejšie korene vo východoslovenskom regióne a mesto Košice začína pútať prirodzenú a oprávnenú pozornosť záujemcov o filmový sviatok,‘‘ povedal umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel. Všetky aktuálne informácie ohľadom programu a cien vstupeniek na jednotlivé filmy zverejnil Art Film na svojej stránke.

 

Prestížne ocenenia

Hlavnou dominantou filmového maratónu sú súťažné sekcie – pre hrané a krátkometrážne tituly. O víťazovi rozhoduje medzinárodná porota, ktorá udeľuje najvyššie ocenenie Modrého anjela pre najlepší film, réžiu, herečku a herca. Súčasťou festivalu sú aj nesúťažné sekcie, kde sa uvádzajú rôzne kultové snímky, ktoré sa zapísali do histórie kinematografie. Okrem filmov festival pravidelne sprevádzajú večerné koncerty, workshopy, výstavy, ale aj vernisáže.

Okrem Modrého anjela Art Film Fest udeľuje svetovým hereckým osobnostiam cenu Hercova misia. A to za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Minulý rok si cenu prevzali herečka Zuzana Mauréry a česká hviezda Ivana Chýlková.

 

Ocenená Ivana Chýlková. Zdroj: Art Film Fest

Svoje miesto má aj zahraničie

Cenou Zlatá kamera sú zase oceňovaní domáci i zahraniční filmoví profesionáli rôznych povolaní za prínos do oblasti kinematografie. V roku 2018 ocenili poľskú režisérku a scenáristku Agnieszku Holland, tiež aj ruského režiséra Alexeja Germana ml.

Významným ocenením je aj Cena prezidenta festivalu, ktorá sa prvýkrát začala udeľovať až v rámci 25. ročníka. Je určená osobnostiam, ktoré významným spôsobom rozvíjajú filmové umenie. Minuloročným držiteľom sa stal východoslovenský rodák, režisér Fero Fenič. Prezidentom Art Film Festu je herec a legenda Milan Lasica.

 

Ocenený Fero Fenič. Zdroj: Art Film Fest

Hviezdy na červenom koberci

Najväčším lákadlom filmového festivalu v Košiciach sú už spomínané známe osobnosti zo sveta filmu. Hercov, herečky, ale aj režisérov môžete v týchto dňoch stretnúť v uliciach metropoly východu. Súčasťou podujatia sú, samozrejme, aj autogramiády, kde máte možnosť sa s hviezdami odfotiť, či porozprávať.

Vďaka úvodnému a záverečnému ceremoniálu festivalu má verejnosť možnosť zažiť červený koberec, kde sa premávajú celosvetové hviezdy. Počas 26. ročníka rezonovali známe slovenské mená: Marek Majeský, Lucia Hurajová, Zuzana Kanócz, Juraj Loj, Branislav Deák, Róbert Jakab, Ján Jackuliak, Ady Hajdu, Ľubomír Paulovič, Michaela Čobejová, Wanda Adamík Hrycová, Miro Žbirka, Michal Hudák, Juraj Šoko Tabaček, Marián Čekovský, Emília Vášáryová, Henrieta Mičkovičová, Alexander Bárta a mnohí ďalší.

Minulý rok si Art Film nenechali ujsť ani predseda vlády Peter Pellegrini či exprimátor Košíc, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Dokonca naň zavítal aj bývalý prezident Rudolf Schuster. Je teda zrejmé, že o známe osobnosti nebude ani tento rok núdza.

 

Galéria
Zuzana Mauréry na červenom koberci. Zdroj: Art Film Fest
Herci Hurajová a Majeský so svojou manželkou. Zdroj: Art Film Fest
Ocenený režisér Alexej German ml. Zdroj: Art Film Fest
Zuzana Mauréry, ktorej odovzdal cenu Ján Jackuliak. Zdroj: Art Film Fest
Herec Braňo Deák s umeleckým fotografom Robertom Vanom. Zdroj: Art Film Fest
Producentka Wanda Adamík Hrycová. Zdroj: Art Film Fest
Príchod osobností na červenom koberci. Zdroj: Art Film Fest
Príchod Richarda Rašiho. Zdroj: Art Film Fest
Lasica, Mauréry a Nágel počas úvodného ceremoniálu. Zdroj: Art Film Fest
Známe tváre v Košiciach. Zdroj: Art Film Fest
Veľkým lákadlom sú autogramiády hercov. Zdroj: Art Film Fest
Herci počas autogramiády. Zdroj: Art Film Fest
Ocenená herečka Zuzana Mauréry. Zdroj: Art Film Fest
Fanúšikovia si môžu počas festivalu urobiť fotku s hercami. Zdroj: Art Film Fest
Prezident festivalu Milan Lasica. Zdroj: Art Film Fest
Umelecký riaditeľ Peter Nágel. Zdroj: Art Film Fest
Atmosféra počas legendárnych ceremoniálov. Zdroj: Art Film Fest
Počas premietania filmov nechýbajú ani tvorcovia. Zdroj: Art Film Fest
navigate_before
navigate_next