Domáce Šport Top

VIDEO Začína sa NHL. Feherváry vo Washingtone v prvej formácii s Ovečkinom. Chára lepší ako Gretzky

Tím St. Louis Blues pózuje so Stanley Cupom po víťazstve v siedmom zápase finále play off NHL nad Bostonom Bruins. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Môžete byť najlepší v KHL, najproduktívnejší v každej jednej európskej súťaži, ale ak nehráte v NHL nič to neznamená. Byť hokejistom v zámorí je totiž výsada, pocta, značka kvality. Zaručuje Vám reklamu, meno, popularitu, slávu aj peniaze. Liga, v ktorej chce hrať každý hokejista, ale právo nosiť dres jedného z 31 klubov majú iba vyvolení.  

Vo štvrtok ráno 3. októbra nášho času to opäť začne naplno. Po mesiaci prípravných kempov a zápasov sa kolotoč NHL roztočí na maximálne obrátky. Hráčov, tímy, fanúšikov, novinárov čaká porcia 1271 stretnutí, 82 pre každé mužstvo. Obhajcom Stanleyho pohára je St.Louis Blues, ktoré aj otvorí sezónu  duelom s predchádzajúcim šampiónom Washingtonom Capitals. V rámci NHL Global Series sa tri zápasy v úvode ročníka odohrajú aj na európskej pôde. Chicago otvorí sezónu súbojom s Philadelphiou v Prahe 4. októbra. Buffalo s Tampou Bay nastúpia v novembri proti sebe dvakrát v Štokholme 8. a 9.novembra. Veľké jubileum pripravujú v Buffale a vo Vancouveri, kde budú oslavy polstoročia v NHL. Oba tímy začali hrať v súťaži presne pred 50-timi rokmi. Súťaž sa preruší iba raz. Od 23. – 26.januára kedy bude v St.Louis Zápas hviezd.

To, či budú pozvaní aj slovenskí hokejisti je možné, ale pravdepodobnosť z roka na rok klesá. Podobne ako počet hráčov, ktorí dostanú zmluvy v NHL. Doba, kedy v NHL pôsobilo 20 – 30 Slovákov je nezopakovateľnou minulosťou. V sezóne 2003/2004 sa na výplatnej listine NHL objavilo až 38 Slovákov, čo je historický rekord. Len ťažko sa už niekedy prekoná. Je to číslo z kategórie sci-fi. Istotu majú v novej sezóne iba deviati. Zdeno Chára, Jaroslav Halák v Bostone, Andrej Sekera v Dallase,  Tomáš Jurčo v Edmontone, Tomáš Tatar v Montreale, Martin Marinčin v Toronte, Erik Černák v Tampe Bay, Richard Pánik a Martin Feherváry vo Washingtone.

Práve obranca Martin Feherváry je najväčším prísľubom a prekvapením prípravných kempov. Stále iba 19 ročný hokejista sa dostal do elitnej skupiny siedmy obrancov vo Washingtone, čo je pre Feherváryho obrovská pocta, odmena a výzva do sezóny. Talent – samorast, ktorý dokázala takmer nemožné. Navyše je tu možnosť, že bude nastupovať v prvej obrannej dvojici s esom zámorským klzísk Johnom Carlsonom. Pred ním budú v útoké takí hráči ako Alexander Ovečkin, Nicklas Bäckstrom a T.J.Oshie. “Zaslúžil si miestenku v tíme. Myslím si, že je dôležité, aby hral v úvodných zápasoch. Neviem, či si ho ponecháme v mužstve celú sezónu, uvidíme, ako sa bude jeho hra ďalej vyvíjať. Chceme urobiť to najlepšie pre neho. Chceme mu dať šancu ukázať sa a byť úspešný,” povedal na adresu Fehérváryho generálny manažér Capitals Brian MacLellan.

Ďalší Slováci si väčšinou zahrajú v nižších zámorských súťažiach. Peter Cehlárik, Marko Daňo, Adam Húska, Christián Jaroš, Martin Pospíšil, Adam Ružička, Marián Studenič, Maxim Čajkovič , Roman Durný, Róbert Lantoši a Miloš Roman majú smolu a ich sezóna sa začne v provinčných kluboch USA a Kanady. Na oficiálnych súpiskách tímov formálne figurujú aj veteráni Marián Gáborík v Ottawe a Marián Hossa v Arizone, ktorí ešte majú platné kontrakty. Reálne však Hossa zo zdravotných dôvodov ukončil kariéru a Gáboríka dlhodobo trápia problémy s chrbtom a k hokeju sa asi už nevráti. Preč sú časy, kedy hrali Slováci prvé husle v tímoch NHL a kedy dokázali postaviť aj jeden kompletný útok. Éra bratov Šťastných, alebo trojice Demitra – Handzuš – Bartečko je už iba ozdobou televíznych archívov. Nič podobne tak skoro v zámorí mať nebudeme. Ak vôbec…

Osemdesiate roky v NHL patrili bratom Šťastným. Marián, Peter, Anton bola letka z Bratislavy. Slováci žiarili v drese Quebecu Nordiques a nik iný v súťaži nemal také elitné trio. Peter Šťastný vyhral v sezóne 1980/1981 Calder Trophy pre najlepšieho nováčika súťaže a šesťkrát v rade pokoril hranicu 100 kanadských bodov. Získal ich 109. V sezóne 1981/1982 dokázal Peter Šťastný nazbierať v základnej časti 139 bodov, čo je dodnes slovenský rekord v NHL. Spolu bratia Šťastní odohrali štyri sezóny, potom Marián prestúpil do Toronta Maple Leafs. Slovenská trojica Demitra – Handzuš – Bartečko  prezývaná aj Slovak Line odohrala v NHL kompletnú sezónu v rokoch 1999/2000 a spolu nazbierali 172 kanadských bodov. Ich krátka, ale úspešná slovenská spolupráca sa skončila po roku. Michal Handzuš bol vymenený do Phoenixu a po sezóne americký klub opustil aj Bartečko, ktorý odišiel do Atlanty.

Pritom slovenská stopa v NHL je poriadne hlboká a v NHL má úžasný kredit. Stan Mikita, bratia Štastní, Marián Hossa, Miroslav Šatan, Zdeno Chára, Michal Handzuš, Pavol Demitra, Róbert Švehla, Ľubomír Višňovský, Jaroslav Halák, Žigmund Pálffy… Minimálne dve desiatky mimoriadnych slovenských hokejistov by sa dalo napočítať a spomenúť. Ale iba traja z nich Mikita, Peter Šťastný a Pálffy majú geniálnu bilanciu, akú dosiahlo v NHL iba zopár hráčov. Získali viac bodov ako odohrali zápasov… Pamätná zostane sezóna 1994/1995, ktorá bola pre stávku hráčov skrátená z pôvodných 84 na 48 kôl a najlepším strelcom sezóny sa stal Peter Bondra. Dal 34. gólov čo bolo o 2 viac ako Jaromír Jágr.

Až traja Slováci sa zmestili do prvej jedenástky kanadského bodovania v sezóne 1997/98. Najvyššie bol na 6. mieste zo ziskom 87. bodov Žigmund Pálffy, na 10. mieste figuroval Jozef Stumpel a hneď za ním Peter Bondra, ktorý sa s 52 gólmi po druhý raz stal najlepším strelcom ligy. Neopakovateľné, nemožné na najbližších 50 rokov… V sezóne 2001/2002 sa do NHL dostal aj prvý slovenský brankár. Tri duely v základnej časti odchytal v drese Nashvillu Ján Lašák. O 2 roky neskôr sa slovenský hokej dočkal prvého Stanley cupu. Priniesol ho Jiří Bicek z New Jersey Devils. Po ňom to ešte dokázali Martin Cibák, Marián Hossa, Michal Handzuš, Miroslav Šatan, Tomáš Kopecký, Zdeno Chára.

Celkovo zatiaľ v NHL odohralo aspoň jeden zápas spolu 82 slovenských hokejistov, plus štyria brankári. Viac ako 1000 zápasov, čo je v NHL absolútny etalón kvality, majú pri svojom mene zapísané siedmi – Chára, Mikita, Hossa, Bondra, Gáborik, Šatan a Handzuš. Métu 500 gólov prekonali iba traja – Mikita, Hossa a Bondra. Pred veľkou oslavou je brankár Jaroslav Halák. Zatiaľ má v NHL na konte 489 odchytaných duelov a magickú hranicu 500 stretnutí prekoná ešte do konca tohto roka. Pre brankára je to podobné číslo, ako pre hráča 1000.

10 najproduktívnejších Slovákov v NHL

  1. Stan Mikita 1396 zápasov, 541 gólov, 926 asistencií, 1467 bodov
  2. Peter Šťastný977 zápasov, 450 gólov, 789 asistencií, 1239 bodov
  3. Marián Hossa1309 zápasov, 525 gólov, 609 asistencií, 1134 bodov
  4. Peter Bondra – 1081 zápasov, 503 gólov, 389 asistencií, 892 bodov
  5. Marián Gáborík – 1035 zápasov, 407 gólov, 408 asistencií, 815 bodov
  6. Pavol Demitra847 zápasov, 304 gólov, 464 asistencií, 768 bodov
  7. Miroslav Šatan1050 zápasov, 363 gólov, 372 asistencií, 735 bodov
  8. Žigmund Pálffy – 684 zápasov, 329 gólov, 384 asistencií, 713 bodov
  9. Jozef Stumpel957 zápasov, 196 gólov, 481 asistencií, 677 bodov
  10. Zdeno Chára – 1485 zápasov, 200 gólov, 442 asistencií, 642 bodov

Osobitnou kapitolou je Zdeno Chára. V súčasnosti najstarší hráč NHL, ktorý v zámorí začne už svoju 22-hú sezónu. 42-ročný obranca a kapitán Bostonu Bruins je už dnes legendou a jedným z najlepších hokejistov súťaže v histórii. Chára zatiaľ v zámorí odohral 1485 zápasov, dal 200 gólov a má 442 asistencií. S bilanciou 662 kanadských bodov sa nemôže pochváliť ani väčšina útočníkov NHL.

Ešte v tejto sezóne sa môže Chára v počte odohraných zápasov dostať do prvej pätnástky, na ktorú mu chýba 64 duelov. Ale napríklad na najlepšieho hokejistu všetkých čias – Waynea Gretzkeho iba dva… Neprekonateľným lídrom je Gordie Howe, ktorý za 26 sezón odohral 1767 stretnutí. Nečudo, že Chára sa ako vôbec prvý slovenský športovec dostal do klubu TOP 100. Čiže do klubu, kde sú iba tí, ktorí zarobili viac ako 100 miliónov dolárov. Iba na zmluve, bez reklamy a iných príjmov. Spoločnosť mu robia okrem iných aj Tiger Woods, Roger Federer, Christiano Ronaldo, Messi či Lewis Hamilton…

Rekordy Zdena Cháru

6x účasť v zápasoch NHL All-Stars

3x nominovaný do prvého tímu NHL

4x nominovaný do druhého tímu NHL

2009 – víťaz trofeje Jamesa Norrisa pre najlepšieho obrancu NHL

2011 – víťaz trofeje Marka Messiera za najlepšie líderske schopnosti v NHL

5x víťaz súťaže zručnosti o najtvrdšiu strelu v NHL

odohral v NHL najviac rozhodujúcich duelov v play-off s poradovým číslom 7

najstarší obranca, ktorý dal gól v play-off NHL – 42 rokov a 83 dní

najstarší obranca, ktorý dal rozhodujúci gól v play-off NHL – 42 rokov a 83 dní

najstarší hráč NHL v sezóne 2019/2020 – narodený 18. marca 1977

najvyšší hráč NHL v histórii – 206 cm

Nuž čaká nás sezóna, ktorá bude historická pre Cháru, prelomová pre Slovensko – počet hráčov v súťaži môže byť po prvý krát pod desať, rekordná bude pre Haláka a možno aj oslavná. Ak v júni 2020 príde niektorý z hráčov domov so Stanley Cupom. Že by práve Chára s Halákom?