Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Osud autora hitu skupiny Elán ukončila nehoda. Voda čo ma drží nad vodou prezrádza z jeho života viac

Zdroj: Continental film

BRATISLAVA – Alkohol, cigarety, nespútanosť. Aj týmito slovami by sa dal opísať básnik a hudobný textár Jozef Urban. Život legendy slovenskej poetickej scény zachytáva film, ktorý odhaľuje jeho vzostupy a pády. Voda čo ma drží nad vodou prichádza do kín práve v čase, keď si pripomíname tragickú autonehodu, ktorá pred rokmi vzala Urbanovi život. 

 

Života slovenského básnika, ktorý bol už v tridsiatke maturitnou otázkou, sa zhostil český režisér Tomáš Magnusek. Zachytil obdobie od nástupu na poetickú scénu, ale zameral sa hlavne na posledných sedem rokov básnikovho života. ,,Film silný ako jeho básne a ostrý ako jeho život,‘‘ takto znie motto celého diela. Vrcholom celej snímky je práve napísanie textu titulnej piesne k filmu Fontána pre Zuzanu 3 Voda čo ma drží nad vodou. Tá sa v podaní Joža Ráža stala veľkým hitom. Jožo Urban si ju už ale nestihol vypočuť.

Režisér Magusek nás vtiahne do Urbanovho života, predstaví nám jeho vzostupy, pády, ale aj lásky. Film nakrútil podľa knihy Pivo u Chárona (s Jožom Urbanom) spisovateľa Ondreja Kalamára. ,,Poznal som Joža ako človeka, ktorý vyslovene neznášal klamstvo, pretvárku a faloš. On bol úprimný niekedy až do takej miery, že to bolo neznesiteľné. Napriek tomu, že bol určitým spôsobom kontroverzný, ako človek bol neskutočne rovný, ktorý by sa nedokázal zapredať,” povedal Kalamár.

 

Najväčšia poklona

Jozefa Urbana si vo filme zahral herec Roman Pomajbo. Ten je pre divákov známy najmä ako komický herec. Podľa scenáristu a autora knižnej predlohy Ondreja Kalamára stvárnil Urbana bravúrne. „Mnohí sa zatvária prekvapene a pýtajú sa, či je na to vhodný. Po skúsenostiach z natáčania môžem povedať: veľmi vhodný,“ dodal Kalamár.

Pre samotného Pomajba bola postava známeho umelca výzva. ,,Je to čerstvé, čo som teraz videl na plátne a vlastne si uvedomujem, že som šťastný človek, pretože každý herec asi túži po hlavnej role vo filme a mne sa to v 50-tke podarilo,‘‘ prezradil pre Glob.sk herec. Zároveň dodal, že postava Joža Urbana mu bola blízka. ,,Častokrát sa ma ľudia pýtajú, ako tá postava, bolo to ťažké? Keď nájdete v tej postave veľa styčných bodov, veľa spoločného, tak zrazu to tak pekne prelnie jeden cez druhého. Najväčšia poklona je pre mňa to, že tí ľudia, ktorí ho poznali, lebo ja som nemal to šťastie poznať Joža Urbana osobne, povedia, že ty si sa stal tým Urbanom. To už je pre mňa veľká radosť, teším sa z toho,‘‘ dodal Pomajbo.

 

Nechýba scéna v krčme. Zdroj: Continental film

Nechcel by som to zažiť

Nakrúcanie filmu bolo veľmi náročné. Pomajbo nezabudol ani na scénu, ktorú by v reálnom živote nechcel zažiť. ,,Dnes sa robí veľmi rýchlo a lacno, takže zrazu ste vystavený tlaku a teraz si predstavte, že máte náročnú scénu ako je havária, kde už naozaj musí byť kopa techniky. To bolo asi také náročné, že som sa bál a nechcel by som to zažiť.‘‘

Vo filme si každý nájde to svoje. Každý už raz v živote zažil úspech, frustráciu, radosť, tak ako básnik Urban. Aj v týchto veciach, o ktorých Pomajbo hovoril, sa s básnikom stotožnil. ,,A ja by som ešte upozornil aj na taký podtext toho filmu, čo sa týka alkoholizmu. Všetci o ňom vieme, že tu je a myslím si, že aj toto je téma, ktorá v tomto filme zaznie a je to na zamyslenie,‘‘ povedal Pomajbo. Počas filmu sa tvorcovia doslova hrajú s emóciami divákov. Vzbudia v nás pocity, ktoré občas nie sú práve najprívetivejšie. Nechýba hnev, strach či napätie. Záverečná scéna je až na hrane emotívnosti a tak zrejme nebude chýbať slza v oku nejedného z nás.

 

Lukáš Latinák ako jeden z kamarátov Urbana. Zdroj: Continental film

Preč z komerčného sveta

Život známeho umelca a búrliváka prinesú tvorcovia do kín už 29. novembra. Na film navnadil divákov aj samotný herec Pomajbo. ,,V dnešnej dobe sa treba trochu zastaviť, všetci hovoria, že nás pohltili všetky vymoženosti modernej doby a Jozef Urban bol v prvom rade básnik, a keď si chce niekto rád oddýchnuť od toho každodenného komerčného života, tak je dobré možno práve siahnuť po poézii. Jozef Urban je génius, ktorý tu bol a ktorého si treba uctiť, a preto som hrdý na to, že vznikol film Voda čo ma drží nad vodou. Tento jeho text asi všetci notoricky poznajú, ale tých textov je ďaleko, ďaleko viac. Kto má trošičku rád poetiku, básne, kto si váži našich umelcov, ktorí tu naozaj boli a niečo dokázali, tak by som tento film určite odporučil,‘‘ uviedol pre Glob.sk Roman Pomajbo.

Vo filme sa predstavia aj ďalšie známe tváre. Zo slovenských hercov nimi budú napríklad Robert Roth, Lukáš Latinák či Andrea Kerestešová Růžičková. Z českých predstaviteľov Martin Dejdar, Jan Kanyza a Svatopluk Skopal. V epizódnych úlohách sa v snímke objavia aj reálne osobnosti, ktoré básnika poznali, napríklad hudobník Vašo Patejdl či moderátorka Oľga Záblacká.

 

Vo filme sa objaví aj moderátorka Oľga Záblacká. Zdroj: Continental film

Nespútaný bohém

Jozef Urban žil síce krátko, no o to intenzívnejšie. Písal tak, ako žil. V jeho dielach nechýba surovosť, nežnosť či irónia. Zomrel ešte ani nie ako 35-ročný. Jeho život vyhasol na ceste medzi Zvolenom a Detvou, na ktorej šoférujúc svoje auto sa čelne zrazil s poľským kamiónom.

Známy bohém počas svojho bratislavského pôsobenia len výnimočne chýbal v kaviarňach U Michala, U Wolkra, v krčmách Vagón a U Zbrojnoša, vo vinárni Veľkí františkáni.

Jozef Urban bol predovšetkým básnik, ktorý zanechal hlbokú stopu v slovenskej literatúre. Počas vskutku krátkeho tvorivého života napísal štyri básnické zbierky, knihu esejí a publikáciu pre deti. Okrem toho jeho textársky talent využili Vašo Patejdl, Janko Lehotský, Marcela Laiferová, Miroslav Žbirka, Peter Lipa, Marcel Palonder či Beáta Dubasová. Vytvoril tiež libreto pôvodného slovenského muzikálu Kráľ Dávid.

 

Básnik, textár, redaktor a publicista Jozef Urban. Zdroj: TASR

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Stretnutie nádejných básnikov. Zdroj: Continental film
Urbanovu manželku si zahrala Andrea Kerestešová Růžičková. Zdroj: Continental film
Počas tejto scény dostane Urban inšpiráciu na text Voda čo ma drží nad vodou. Zdroj: Continental film
Dejdar ako jeden z kamarátov, ktorý Urbanovi vždy pomohol. Zdroj: Continental film
Nechýba slovenský herec Robert Roth. Zdroj: Continental film
Vašo Patejdl rieši s Urbanom piesne k filmu Fontána pre Zuzanu 3. Zdroj: Continental film
Voda čo ma drží nad vodou je film o búrlivom živote básnika Urbana. Zdroj: Continental film
Cieľom filmu je poukázanie aj na problémy spojené s alkoholom. Zdroj: Continental film
Urban stretne jedného kamaráta vo vlaku, skončia tam, kde nemali. Zdroj: Continental film
navigate_before
navigate_next