Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

VIDEO Známe osobnosti pomáhajú zvládnuť ťažké obdobie. Ľuďom spestrujú čas priamo z obývačky

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pandémia stále neutícha a kultúrne inštitúcie vymýšľajú záložné plány. Nikto totiž nevie, čo bude zajtra, o týždeň a už vôbec nie o mesiac. Nielen divadlo prichádza domov za vami, ale aj známe osobnosti sa rozhodli prispieť dávkou svojho talentu. Herci a speváci trávia, rovnako ako vy, čas doma a tak sa snažia spestriť chvíle čítaním. Čítajú nielen rozprávky pre deti, ale aj pre dospelých. 

 

Slovenské národné divadlo zapojilo svojich hercov do projektu SND doma. Doteraz ste si mohli priamo z obývačky vypočuť hlas Moniky Hilmerovej, ktorá čítala z knižky Mach a Šebestová v škole alebo Martina Šalacha, ktorý čítal rozprávku O nespokojnej sardinke. Okrem rozprávok nechýba ani poézia. Táňa Pauhofová prečítala niekoľko básní poľskej autorky poézie Wisławy Szymborskej. ,,Prednes je nádherný. Keby sa tak dali kúpiť tieto knižky aj s Táničkiným hlasom,” napísala nadšená používateľka Veronika.

 

Divadlá neutíchajú

Ostatné divadlá rovnako zapojili svojich hercov do čítania. Štátne divadlo Košice pripravilo niekoľko rozprávok pre deti. Rozprávku o Slimáčikovi zábudlivčekovi z knihy Ľudky Dutkovej Nezábudkové jazierko čítal Martin Stolár. Svoj prejav predviedol aj Peter Cibula, Tomáš Diro, či Jakub Kuka.

Herci Divadla Andreja Bagara v Nitre zase čítajú rozprávky na dobrú noc. Doteraz ste si mohli pozrieť a vypočuť – Tri malé prasiatka, Cínový vojačik, Janko a Marienka, Pinocchio, O psíkovi a mačičke, ale aj mnohé ďalšie.

Divadlo Jána Palárika sa rozhodlo pre večerné chvíľky poézie v interpretácii Vladimíra Jedľovského.

 

Osobnosti priamo v obývačke

Keďže talentovaných ľudí má Slovensko neúrekom, mnohí čítajú pre deti a dospelých inak. Využili svoje profily na sociálnych sieťach a so svojimi fanúšikmi trávia čas rozprávaním a čítaním. Rovnako vyzývajú ľudí, aby to v tejto situácii nevzdávali a aby naďalej zostali doma.

O pol ôsmej večer sa sledovateľom prihovára herečka Zuzana Fialová, Kristína Tormová zase číta klasické rozprávky nielen deťom, ale aj mamám, ktoré kvôli zavretým školám museli zostať doma. Aj Robert Roth zostáva doma a číta.

Veľkým lákadlom je projekt Celé Slovensko číta deťom. V rodičoch má vzbudiť chuť čítať deťom a budovať si tak medzi sebou vzájomnú dôveru. ,,Hrdinom projektu CELÉ SLOVENSKO ČITA DEŤOM sú deti a rodina, jej atmosféra, rozširovanie a prehlbovanie komunikácie medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania, s perspektívou harmonizovania vzťahov a zároveň obohacovania krásou slova, krásou príbehov a krásou vzájomne prežitého,’’ uvádzajú na svojej stránke organizátori projektu. Každý deň uverejňujú domáce videá hercov, spisovateľov, učiteľov. No záujem je aj zo strany dobrovoľníkov. ,,Chceme v online čítaní priniesť deťom každý deň novú rozprávku. Možno inšpirujeme aj rodičov, aby siahli po knihe a čítali deťom aspoň 20 minút denne,’’ dodávajú z projektu. Rovnako vysvetľujú, ako čítanie deťom pomáha a takisto ponúkajú rady rodičom, ktorí majú chuť čítať ratolestiam.

 

Zoznamovať deti s knihami je dôležité. Zdroj: pixabay.com

Obľúbená hviezda

Svoje povolanie za čítanie dočasne vymenili aj mnohí speváci. Spevák, hudobník, ale tiež spisovateľ Branislav Jobus si vymyslel Jobusov Karantenníček. Každý deň vždy o 11-tej pred obedom v rámci livestreamu číta rozprávky. ,,Priamo pri rozprávkovom zvone Vám každý deň prečítam jednu rozprávočku. Príjemné chvíle pri Karantenníčku Vám želáme,’’ napísal Jobus.

Obľúbeným detským spevákom a doslova hviezdou je Miro Jaroš. Keďže sa s deťmi nemôže na koncertoch vyblázniť, rozhodol sa im aspoň čítať rozprávky. So svojim projektom Rozprávky na dobrú noc pravidelne číta príbehy tradičné, ale aj tie moderné.

 

Či ste herec alebo neherec

Čo by to boli za chvíle, ak by sa do čítania nezapojili aj kníhkupectvá. Martinus oslovil niekoľko hercov i ďalšie známe osobnosti a deťom sa prihovárajú. Nechýbajú známe mená ako Jakub Rybárik, Miroslav Noga, Eva Pavlíková, Ady Hajdu, Marek Majeský, Juraj Kemka, Katka Koščová či Lujza Garajová Schrameková.

Je jedno či ste spevák, tanečník, herec alebo jednoducho iba ,,rodič’’, čítať knihy je v tomto období tá najlepšia voľba.

A ak vám zostane čas, okrem čítania a počúvania príbehov, si môžete pozrieť predstavenia a ďalšie zaujímavé aktivity slovenských divadiel. A to priamo TU.

 

Mohlo by vás zaujímať: