Kauzy Domáce Top

VIEME PRVÍ Druhý muž Finančnej správy končí, pomáhať mal aj Bašternákovi

Finančná správa čelí opäť personálnym otrasom. FOTO TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Personálne otrasy u daniarov pokračujú. Podľa informácií Glob.sk vo funkcii končí druhý najsilnejší muž Finančnej správy Dušan Pátek. Viceprezidentovi mali zlomiť krk jeho prepojenia na trestne stíhané osoby z daňových deliktov. V minulosti mal byť nápomocný aj podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi. 

 

Dušan Pátek pôsobí v rámci Finančnej správy roky na rôznych funkciách. Najdlhšie sa ohrial na stoličke riaditeľa Daňového úradu Bratislava. Tomu šéfoval od roku 2006. Na Finančnú správu prešiel po desiatich rokoch v roku 2016, teda počas tejto vlády. Podľa informácií Glob.sk ho do funkcie viceprezidenta nepriamo nominovala strana SNS. Oficiálne vymenil na stoličke bývalú viceprezidentku Danu Meager, ktorá sa posunulu na ministerstvo financií ako štátna tajomníčka. Daniarom v tom čase ešte šéfoval František Imrecze. Aj ten už vo funkcii skončil. Vystriedala ho Lenka Wittenbergerová.

Informáciu, že Pátek vo funkcii končí pre Glob.sk potvrdila aj samotná Finančná správa. “Viceprezident finančnej správy Dušan Pátek už v predchádzajúcich dňoch požiadal zo zdravotných dôvodov o uvoľnenie z funkcie. Prezidentka finančnej správy s jeho žiadosťou súhlasila,” uviedla hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Daňový úrad Bratislava, ktorému Pátek celé roky šéfoval, vybavoval okrem iného všetky prípady týkajúce sa podnikateľa Ladislava Bašternáka, či Mariana Kočnera. Jeden sedí vo väzení za daňový delikt, druhý čelí viacerým stíhaniam z ekonomickej trestnej činnosti. S Kočnerom mal byť podľa medializovaných informácií v pravidelnom kontakte – polícia mala nájsť ich spoločnú komunikáciu aj v Kočnerovom zadržanom mobile. Podľa našich informácií si ho v tejto súvislosti už predvolala na výsluch aj NAKA.

Zdroj: financnasprava.sk

Vyplácal vratky

Práve Daňový úrad v hlavnom meste umožnil štátu vyplatit Bašternákovi všetky pochybné vratky v miliónových hodnotách. Kvôli jednej z nich si dnes odpykáva päťročný trest v Dubnici nad Váhom. Ladislava Bašternáka obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z neodvedenia daní a poistného v marci v roku 2017 po medializácií prípadu. Podnikateľ cez firmu BL-202 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12-miliónov eur. Spomínaný komplex stavala firma spojená s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. Skutočná suma bytov však bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer 2 miliónov eur. Tie mu vyplatil Daňový úrad pod vedením Dušana Páteka. A nešlo iba o tento jeden prípad, kedy daniari vratky Bašternákovi odobrili.

 

Galéria
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Ladislav Bašternák priznal vinu a svoj čin ľutuje. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Marian Kočner je momentálne v útekovej väzbe v Leopoldove. Zdroj: TASR / Dušan Hein
František Imrecze na tlačovej konferencii s Lenkou Wittenbergerovou v roku 2015. Zdroj: TASR – Martin Baumann
navigate_before
navigate_next