Regióny Domáce Ružinov Top

Jedna časť ubytovne v Ružinove zhorela, druhej to stále hrozí. Konať bude stavebný úrad

Požiar ubytovne v Ružinove. Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

BRATISLAVA – Dve obete a osem zranených. To bola tragická cena požiaru ubytovne v mestskej časti Ružinov na konci apríla tohto roku. Problematická budova teraz prešla kontrolou štátneho požiarneho dozoru, zistenia sú alarmujúce! Majiteľ budovy nepredložil kontrole žiadne doklady o veku budovy, či iné potrebné dokumenty. Stavba dokonca nemá mať užívacie povolenie na to, aby bola prevádzkovaná ako ubytovňa. V celej budove sa podľa informácií Glob.sk v minulosti, ani v súčasnosti nedodržiavali protipožiarne opatrenia a materiál, z ktorého bola budova postavená, bol vysoko horľavý.

 

Približne pred mesiacom vypukol rozsiahly požiar v ružinovskej časti Mlynské Luhy. Išlo o ubytovňu pre ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia, z ktorej evakuovali okolo 70 ľudí. Aj napriek rýchlemu zásahu hasičov a všetkých záchranných zložiek sa na mieste zranilo osem osôb a dvaja zahynuli. Podľa informácií mal požiar vypuknúť v jednej z izieb, presná príčina nie je známa. Jedna časť ubytovne zhorela do pár hodín do tla, druhá stále stojí. V tej má byť stále ubytovaných zhruba 30 ľudí. Podľa informácií Glob.sk bola namieste vykonaná kontrola zamestnancami Štátneho požiarneho dozoru.

Zhorená časť ubytovne. Zdroj: FB / Radovan Bránik

Stavebné zariadenie, neskôr robotnícka ubytovňa

Budova ubytovne sa podľa riaditeľky komunikačného oddelenia MČ Ružinov Tatiany Tóthovej začala používať koncom 60. rokov minulého storočia. Tomu podľa kontroly zodpovedá aj technický a protipožiarny stav. Takmer všetko je horľavé, v samotnom objekte nie sú dodržiavané požiadavky protipožiarnej bezpečnosti. Objekt samotný ani nemá užívacie povolenie na ubytovňu. Podľa správy hasičov objekt tvorí bezprostredné riziko pre svojich obyvateľov.

“Keďže vlastník budovy nepredložil kolaudačné rozhodnutie, vykoná náš stavebný úrad tzv. štátny stavebný dohľad, kde sa podrobne zmapuje stav tejto budovy. V tejto chvíli máme k dispozícii výsledky štátneho požiarneho dozoru, kde sa konštatuje, že v ubytovni neboli a naďalej nie sú dodržiavané požiadavky protipožiarnej bezpečnosti” reagovala pre Ružinovčana Tóthová.