Politika Domáce Top

Smer rozhodol, Beňová bude líderkou na eurokandidátke. Ona sama to nečakala

Monika Beňová bude líderkou eurokandidátky Smeru-SD. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Tak toto nikto nečakal. Smer-SD rozhodol o tom, ako bude vyzerať ich kandidátka do Európskeho parlamentu. Podľa informácií Glob.sk urobila strana šokojúce rozhodnutie. Líderkou kandidátky bude dlhoročná europoslankyňa Monika Beňová. Tá sedí v Bruseli od roku 2004. Jej nomináciu už potvrdil predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý ju ako jednotku navrhol.

 

Strana Roberta Fica má aktuálne v Európskom parlamente štyroch poslancov – Moniku Beňovú, Moniku Smolkovú, Vladimíra Maňku a Borisa Zalu. Kandidátku viedol pred piatimi rokmi Maroš Šefčovič. Ten ale dnes kandiduje v prezidentských voľbách, kvôli čomu si musel vziať neplatené voľno aj v Európskej komisii. Kandidovať do eurovolieb tak nemôže. V Smere hľadali lídra už niekoľko dní.

Podľa informácií Glob.sk sa v tejto súvislosti skloňovalo meno podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho. Ten je aj podpredsedom Smeru-SD. V súčasnosti má bližšie k premiérovi Petrovi Pellegrinimu ako k straníckemu šéfovi Robertovi Ficovi. Predsedníctvo strany napokon Rašiho neodsúhlasilo.

Na dnešnom rokovaní sa rozhodli, že najlepšou líderkou pre Smer-SD bude súčasná europoslankyňa Monika Beňová. Na tlačovej konferencii to po skončení prvej časti predsedníctva oficiálne potvrdil predseda Smeru-SD Robert Fico. Beňovú ako jednotku kandidátky navrhol on ako šéf strany. Dvojkou bude poslanec Národnej rady Miroslav Číž. Tretie miesto na kandidátke obsadí Róbert Hajšel, riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Zvyšné mená strana nešpecifikovala. Fico však zdôraznil, že Smer-SD má záujem predložiť v piatok plnú kandidátku – teda 14 mien. “Tak ako sme sa dohodli, bude na stopercent dnes podvečer formálne schválená,” uviedol Fico.

Samotná Beňová sa o svojej nominácii dozvedela krátko pred tým, ako to strana oznámila oficiálne. “Veľmi si vážim nomináciu na líderku a zároveň nám pred ňou veľký rešpekt,” reagovala pre Glob.sk europoslankyňa. S kampaňou Beňová nechce otáľať. “Hneď, keď predsedníctvo kandidátku schváli, napíšem kolegyniam a kolegom, aby sme sa stretli ešte koncom tohto týždňa. Voľby a ani kampaň nebudú jednoduché, lebo nielen EÚ ale aj celý svet je v situácii, že potrebuje kvalitné a zodpovedné riešenia. Čaká nás reforma únie a o tej treba s ľuďmi hovoriť,” dodala.

Na voľby do europarlamentu sa chystá celá Európska únia. V jednotlivých členských štátoch sa budú konať od 23. do 26. mája. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko oznámil, že hlasovanie na Slovensku sa odohrá 25. mája. Ak sa volieb kvôli brexitu nezúčastní Veľká Británia, naša krajina by mala v Európskom parlamente získať 14 kresiel.