Domáce Prezidentské voľby Top

Šokujúce rozhodnutie Mistríka. Z boja o palác odstupuje

Robert Mistrík sa má vzdať v prospech Zuzany Čaputovej. Zdroj: archív/TASR

BRATISLAVA – Známy vedec a jeden z kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky Robert Mistrík v blížiacich sa prezidentských voľbách napokon o palác nezabojuje. Podľa informácií Glob.sk sa rozhodol vzdať kandidatúry v prospech ďalšej prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej. Za jeho rozhodnutím mal stáť zlý výsledok interného prieskumu, ktorý si dal vypracovať.

 

Aktualizované dnes o 11:20 po tlačovom brífingu Roberta Mistríka a Zuzany Čaputovej.

“Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne,” vyhlásil Mistrík. Rozhodnutie odstúpiť podľa neho prišlo po zrelej, aj keď ťažkej úvahe. Hlavným dôvodom na tento krok majú byť pre neho dostupné údaje, ktoré neboli zatiaľ ešte zverejnené. Ako upresnil, tieto prieskumy ukazujú náskok Zuzany Čaputovej, konkrétnejší však byť nechcel.

Mistrík zároveň vyhlásil “nahlas a jednoznačne podporu pani Zuzane Čaputovej.” Zároveň na rovnaký krok vyzval aj svojich doterajších podporovateľov. “V týchto voľbách ide o veľa,” povedal.

Podľa vlastných slov vyjadreniu podpory Čaputovej nepredchádzala žiadna dohoda ani podmienky. “Jednoducho som sa tak rozhodol,” vyhlásil. To, na akom mieste sa v spomínaných nezverejnených prieskumoch Čaputová umiestnila, a či predbehla Maroša Šefčoviča Mistrík povedať nechcel. Nevyjadril sa ani k tomu, aké priečky zaujali ostatní kandidáti.

Na podporu zo strany odstupujúceho Mistríka reagovala aj Čaputová. “Predovšetkým chcem povedať jedno veľké ďakujem,” vyhlásila. Podľa nej je výnimočné, ak niekto povýši spoločenský záujem nad svoj vlastný. Tiež si uvedomuje, že dôveru doterajších voličov a podporovateľov Roberta Mistríka nezíska automaticky.

 

SaS aj Spolu podporia Čaputovú

Strana SaS dnes po Mistríkovom rozhodnutí upozornila, že doteraz mal vo voľbách ich podporu on, avšak potom ako sa vzdal v prospech inej kandidátky, vyjadrujú podporu Zuzane Čaputovej. “Je to dnes jediný demokratický kandidát, za ktorým sa oplatí zjednotiť slušné Slovensko,” uviedla SaS.

Rovnako tak podporu Zuzane Čaputovej prisľúbila aj strana SPOLU. “Sme hrdí na to, že sme na základe zhody našich programov a hodnôt podporovali Roberta Mistríka za prezidenta. Jeho rozhodnutie vzdať sa kandidatúry však považujeme v tejto chvíli za zodpovedný krok,” uviedol Miroslav Beblavý. “Môžem potvrdiť, že po odstúpení pána Mistríka podporujeme Zuzanu Čaputovú,” vyhlásil.

Na snímke sprava predseda politickej strany SPOLU — občianska demokracia Miroslav Beblavý a predseda hnutia Progresívne Slovensko Ivan ŠŠtefunko. FOTO TASR – Pavol Zachar

Ako ďalej informoval, po telefonáte so šéfom Progresívneho Slovenska Ivanom Štefunkom bude odteraz celá Koalícia PS a SPOLU naplno kampaňovať pre Čaputovú.

Na Mistríkovo rozhodnutie reagovalo aj hnutie OĽaNO. “Veľmi oceňujeme mimoriadne zodpovedný prístup Róberta Mistríka, čím naplnil svoj verejný prísľub, ktorý vyslovil po stretnutí so Zuzanou Čaputovou, ktoré sme zorganizovali. Je veľmi dobré, že tento krok urobil v dostatočnom predstihu pred prvým kolom, čím vzniká priestor pre vysvetlenie tohto kroku jeho voličom,” uviedli.

Kiska vyjadril podporu Čaputovej

Postoj Roberta Mistríka ocenil aj prezident Andrej Kiska. Podľa neho urobil veľké rozhodnutie “a odstúpil v prospech teraz už jasnej favoritky Zuzany Čaputovej. Pán Mistrík dodržal slovo, že sa zachová zodpovedne. Toto rozhodnutie sa určite nerodilo ľahko, obzvlášť po náročnej kampani.” Úradujúci prezident tiež uviedol, že od začiatku prezidentskej kampane bol presvedčený, že hlasy slušného a spravodlivého Slovenska sa musia spojiť za jedným silným kandidátom, respektíve kandidátkou.“Podporujem Zuzanu Čaputovú. Bude dobrou prezidentkou Slovenskej republiky,” vyhlásil Kiska.

Prezident Andrej Kiska vyzýva ľudí, aby išli v sobotu voliť. Zdroj: TASR / AP

Čaputová Mistríka nakoniec predbehla

Počas včerajšieho dňa vyšiel prieskum Agentúry MVK, podľa ktorého nastal posun preferencií.

Prvýkrát totiž Zuzana Čaputová predbehla Roberta Mistríka. Čaputová získala hlasy 19,4 % opýtaných, Mistrík iba 14,2 %. Favoritom stále zostáva Maroš Šefčovič, ktorý získal 30,3 %. Prieskum uskutočnila agentúra v dňoch 13. až 19. februára 2019 na vzorke 1 083 respondentov. Jeho zadávateľom bol Zoznam.sk.

Ešte donedávna bol pritom rozdiel medzi dvojicou minimálny. Posledné dva prieskumy ukazovali veľmi tesný rozdiel medzi oboma kandidátmi. Zároveň sa ukázalo, že Maroša Šefčoviča by v druhom kole porazili obaja. Práve z tohto dôvodu sa Čaputová odmietla v prospech Mistríka vzdať.

Chcel byť aktívny

Robert Mistrík svoju kandidatúru v prezidentských voľbách ohlásil 15. mája 2018 prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. Urobil tak krátko potom, ako úradujúci prezident Andrej Kiska vyhlásil, že sa druhýkrát o post hlavy štátu uchádzať nebude. Od začiatku chcel kandidovať ako občiansky kandidát, preto začal so zbieraním podpisov. 11. januára 2019 odovzdal v Národnej rade SR petíciu s potrebným množstvom podpisov. Do boja o prezidentský palác ide ako občiansky kandidát s podporou parlamentnej strany SaS a mimoparlamentnej Spolu – občianska demokracia.

Čo sa týka strany Sloboda a Solidarida Mistrík patrí k jej zakladajúcim členom. V strane pôsobil od roku 2009. Jeho pôsobenie v nej však nemalo dlhé trvanie. Vystúpil z nej v roku 2012.

V neskoršom období po parlamentných voľbách 2016 patril k hlasným kritikom ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS). Dôvodom bol spôsob, akým rezort prerozdeľ v čase Plavčanovho ministrovania eurofondy na vedu a výskum.

„Budem aktívny prezident, budem otvárať dvere mladým startupistom aj etablovaným slovenským firmám do sveta,“ vyhlasoval.

Robert Mistrík ohlásil svoju kandidatúru v máji 2018. Zdroj: TASR

Celý život vedcom

Robert Mistrík sa narodil 13. augusta 1966 v Banskej Bystrici. Záujem o prírodné vedy sa u neho prejavil už na základnej škole. Po maturite na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici začal študovať na Chemicko-technologickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave odbor analytická chémia. Po skončení fakulty strávil nejaký čas aj v rakúsku na Viedenskej univerzite, kde v roku 1994 získal titul Dr. (PhD.). Približne tri roky pôsobil aj v Spojených štátoch amerických.

Po návrate na Slovensko založil v roku 1998 spoločnosť HighChem, ktorá sa venuje výskumu v oblastiach hmotnostnej spektrometrie, biochémie, farmácie, potravinárstva či kriminalistiky. Medzi jej používateľov patria firmy ako Apple, Nike či Coca-Cola a ďalšie.

K úspechom Roberta Mistríka ako vedca možno zaradiť získanie patentu, ktorý je základom pre hľadanie nových diagnostických markerov zákerných chorôb. V roku 2009 sa stal laureátom vedeckej ceny Hlava roka za najvýznamnejšiu inováciu. Za člena riaditeľov svetovej Metabolomickej spoločnosti bol zvolený v roku 2012 a opätovne zvolený v roku 2014. V roku 2016 publikoval spolu s lídrami v oblasti metabolomiky článok v časopise Nature Biotechnology, ktorý sa považuje za jeden z najvýznamnejších vedeckých časopisov na svete.

Robert MistríK je tiež držiteľom Pribinovho kríža I. triedy., ktorý mu bol udelený prezidentom SR v roku 2018.

Kauza Mateja Tótha

Potom, ako bol slovenský atlét, chodec Matej Tóth obvinený v roku 2017 z užívania nepovolených látok, Mistrík sa stal ako vedec členom tímu, ktorému sa na základe expertných posudkov podarilo vyvrátiť všetky podozrenia z toho, že slovenský chodec a olympijský medailista dopoval. Analýzy tímu, v rámci ktorého Mistrík pracoval, viedla k tomu, že Tóth bol očistený najskôr Slovenským atlatickým zväzom a neskôr aj Medzinárodnou atletickou federácio (IAAF) a obvinenia voči nemu boli zrušené. Sám Mistrík verejne vystupoval s vedeckými argumentmi v prospech nášho športovca.

 

Správu budeme aktualizovať.