Kauzy Domáce Šport Top

VIEME PRVÍ Švajčiarsky súd rozsekol spor medzi akvabelou Reichovou a federáciou

Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny

BRATISLAVA – Boj voči veterným mlynom mladej talentovanej akvabely Viktórie Reichovej sa blíži k rozuzleniu. V jej dlhoročnom spore so Slovenskou plaveckou federáciou (SPF) jej nebol schopný na Slovensku nikto pomôcť. Neostala teda iná možnosť, ako sa obrátiť na najvyššiu súdnu inštanciu, ktorú môže športovec využiť. Tým je Medzinárodný športový súd/Court of Arbitration for Sport (CAS) sídliaci vo švajčiarskom Lausanne. O škandále informoval ako prvý Glob.sk. Po dlhých mesiacoch a viacnásobnom odložení finálneho verdiktu je podľa našich informácií rozhodnuté. 

 

Do sporu sa snažili zapojiť snáď všetci, čo mohli. Príbeh mladej dievčiny zaujal dokonca prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Antona Siekela či štátneho tajomníka ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Jozefa Gönciho. Nepomohla však ani detská ombudsmanka, či hlavná kontrolórka športu. Sekcia synchronizovaného plávania, pôsobiaca pod hlavičkou SPF, si postavila hlavu a celú federáciu tak zatiahla do komplikovaného a náročného súdneho procesu s akvabelou Reichovou.

Reichová bola ešte ako maloletá bez jasných dôvodov vyradená z tímovej zostavy. Hovoríme pritom o niekoľkonásobnej majsterke Slovenska s dlhodobo nadpriemernými športovými výsledkami. Po vyradení komunikácia medzi rodičmi plavkyne a zodpovednými naberala na obrátkach a Viktórii bol ako dôsledok odobratý štatút reprezentantky. To jej zabránilo sa zúčastňovať veľkého množstva súťaží vo svete, pretože bez dovolenia federácie nikam nesmela.

Keď mala 15 rokov začali voči nej viesť disciplinárne konanie s absurdným odôvodnením – “trénuje viac akoby mala”. Bol spochybnený zdravotný stav mladej plavkyne bez ohľadu na lekársku správu od športového lekára, ktorá preukazovala opak. Následne jej bolo zakázané trénovať. Disciplinárna komisia rozhodla verejne, že mladú plavkyňu pokarhá. Podľa mamy mladej športovkyne dcéra dostala pokarhanie “za to, že plnila príkaz svojho trénera a trénovala vylepšenú zostavu sóla, s ktorou dosiahla výborné umiestnenie v zahraničí.”

Výsledok má byť významný aj pre iné športy

Vo veľkom rozhovore štátny tajomník Jozef Gönci už v máji vysvetlil dôvod prečo prípad musel skončiť až vo švajčiarskom Lausanne .“Zástupcovia SPF nedokázali ubrať nohu z plynu a byť menej dôrazní a agresívni voči svojim športovcom. V jednej chvíli som upozorňoval, že zákaz reprezentácie krajiny má byť až krajné riešenie. Takéto riešenie zo strany akéhokoľvek zväzu je v mojich očiach ako keby ten športovec niekoho zavraždil.” 

Aké je teda rozhodnutie Športového súdu? To sa dozvieme už o niekoľko hodín. Rodina mladej športovkyne sa rozhodla o prípade informovať širokú verejnosť a média. Podľa informácií Glob.sk je výsledok dôležitý nielen pre samotnú akvabelu, ale bude mať dopad na pravidlá fungovania autonómie športu a to údajne nielen na Slovensku. Naznačuje to aj zoznam tých, ktorí sa k téme budú vyjadrovať: prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, štátny tajomník ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Jozef Gönci, Viktória Reichová a jej rodičia spolu s právnym zástupcami Petrom Haňdiakom a Martinom Dočárom  a aj nedávno zvolený prezident SPF Ivan Šulek. 

Galéria
Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny
Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny
Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny
Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny
navigate_before
navigate_next