Regióny Bratislava Pezinok Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Viete ako sa máte obliecť na návštevu pápeža? Tieto farby by ste voliť nemali

SLOVENSKO – Muži si majú počas návštevy pápeža obliecť tmavý oblek, ženy šaty či kostým, ktorý môže byť aj nohavicový. Vyplýva to zo všeobecného odporúčania vo vzťahu k oblečeniu, ktoré pripravil protokol Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. 

 

Páni majú mať oblečený tmavý oblek, ktorý však podľa protokolistu nemusí byť výhradne čiernej farby. Nežnejšie pohlavie má počas podujatí s pápežom zvoliť šaty, ktorých sukňa bude siahať pod kolená, či kostým. “Farby môžu byť rôzne, avšak nemali by byť určite krikľavé a mali by byť pastelové. Nemusí byť výlučne čierna,” priblížil riaditeľ odboru protokolu Kancelárie prezidentky Roman Roth Roth. Možné je aj jemné vzorkovanie, avšak potrebné je vyhnúť sa trblietkam.

Roth poznamenal, že je potrebné vyhnúť sa bielej a žltej farbe. Pokrývka hlavy (klobúčik, šatka či fascinátor) nie sú povinné. Dôležité je pri výbere šiat dbať na to, aby mali ženy zahalené ramená. Potrebné je vyhnúť sa obuvi s otvorenou špičkou. V prípade šperkov je potrebné vybrať skôr niečo jemné a skromné. Všeobecné odporúčania boli zároveň komunikované s Vatikánom. Ten v reakcii zaslal drobnú úpravu. “Podľa kompetentných osôb sú všeobecné usmernenia správne. Okrem bielej a žltej farby šiat sa treba vyhnúť aj krémovej,” odpísali z Vatikánu.

Podľa slov Rotha sa oblečenie prezidentky Zuzany Čaputovej ešte pripravuje. “Keď sme boli vo Vatikáne, prezidentka bola oblečená v zmysle protokolu, ktorý je zaužívaný vo Vatikáne. Mala šaty čiernej farby a fascinátor ako pokrývku hlavy,” povedal protokolista. Podľa neho je dôležité brať do úvahy to, že keď idete na návštevu do cudzej krajiny, tak prejavíte rešpekt a prijímate pravidlá, ktoré sú tam zaužívané. “Išlo o prejav rešpektu a úcty. Veľká väčšina dám, ktoré idú na návštevu k Svätému Otcovi vo Vatikáne, má pokrývku hlavy a šaty čiernej farby,” priblížil Roth s tým, že na Slovensku bude uvoľnenejšia forma vo vzťahu k oblečeniu. Ako dodal, prezidentka sa v tomto prípade prispôsobí slovenskej etikete a pri jej výbere oblečenia sa zohľadnia výnimky, ako je napríklad farba.