Zahraničné Politika Top

Viete, čo je Super utorok? Najdôležitejšie odpovede o zásadnom volebnom dni amerických demokratov

Volebný Super utorok je pre demokratov veľmi dôležitý. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – “Super utorok” (“Super Tuesday”) je najdôležitejším dňom v predvolebnej kampani americkej Demokratickej strany. V boji o kandidatúru na prezidentský post sa dá získať toľko hlasov, ako v žiadnom inom predvolebnom termíne.

 

Boj o kandidatúru Demokratickej strany na prezidenta počas Super utorka vyhral Joe Biden. Zvíťazil vo väčšine amerických štátov, zatiaľ čo Bernie Sanders iba v troch.

Poďme si zodpovedať pár otázok o volebnom Super utorku.

Prečo je Super utorok taký dôležitý?

Počas Super utorka sa volí v 14 štátoch USA, medzi nimi aj v najľudnatejších štátoch, ako sú Kalifornia a Texas. Je to viac, ako v ktorýkoľvek iný predvolebný deň.

Počas Super utorka hlasuje viac ako 1357 delegátov, čo predstavuje viac ako tretinu z 3979 delegátov Demokratickej strany, ktorí nakoniec zvolia svojho kandidáta do boja o kreslo prezidenta.

Spolu s februárovými primárkami odvolilo po Super utorku okolo 40 percent delegátov.

Kde presne sa volilo?

Primárky sa počas Super utorka odohrávajú v štátoch Alabama (52 delegátov), Arkansas (31 delegátov), Colorado (67), Maine (24), Massachusetts (91), Minnesota (75), Severná Karolína (110), Kalifornia (415), Oklahoma (37), Tennessee (64), Texas (228), Utah (29), Vermont (16) a Virgínia (99).

Volí sa tiež v americkej Samoe (6). Okrem toho primárky začínajú u demokratov žijúcich v zahraničí.

Kandidáti Demokratickej strany na post amerického prezidenta. Zľava bývalý americký viceprezident Joe Biden a senátor zo šštátu Vermont Bernie Sanders. Zdroj: TASR / AP

Ako prebiehali predošlé Super utorky?

Za posledných tridsať rokov získal víťaz Super utorka vždy aj konečnú prezidentskú nomináciu.

V roku 2016 jednoznačne vyhrala Super utorok bývalá ministerka zahraničia Hillary Clintonová nad ľavicovým senátorom Berniem Sandersom. Osem rokov predtým Clintonová len tesne prehrala v súboji o kandidatúru s Barackom Obamom.

Aké očakávania majú uchádzači tento rok?

Sanders by si chcel vybudovať vedúcu pozíciu a utiecť svojim súperom. Po Super utorku to však nebude mať ľahké. Ale je možné, že 78-ročný politik zvíťazí vo veľkom štáte – v Kalifornii.

Bývalý viceprezident Joe Biden chce byť hlavným rivalom Bernieho Sandersa. Po utorkových primárkach sa zdá, že sa mu to podarilo. Predtým zvíťazil v Južnej Karolíne a získal podporu bývalých kandidátov Petea Buttigiega a Amy Klobucharovej, ktorí z boja odstúpili.

Čo sa bude diať po Super utorku?

Primárky budú pokračovať do začiatku júna. Dovtedy ešte bude niekoľko dôležitých volebných dní.

10. marca sa odohrajú primárky vo veľkých štátoch Michigan, Missouri a Washington, 17. marca na Floride, v Illinois a v Ohiu. Dňa 28. apríla sa uskutočnia primárky v štátoch New York a Pensylvánia.

Prezidentský kandidát demokratov bude nakoniec vybraný počas Demokratického národného konventu, ktorý sa bude konať medzi 13. a 16. júlom v Milwaukee v štáte Wisconsin.

Kandidát demokratov odstúpil z volebného boja a podporil Joea Bidena. Zdroj: SITA / AP

Ako funguje stranícky kongres?

Na nomináciu potrebuje uchádzač v prvom hlasovaní získať absolútnu väčšinu 1991 z 3979 delegátov. Ak sa to žiadnemu uchádzačovi nepodarí, uskutoční sa druhé kolo hlasovania, na ktorom bude môcť hlasovať aj 771 tzv. superdelegátov. 

Superdelegáti majú právo hlasovať vďaka svojej politickej funkcii. Na rozdiel od minulosti sa nemôžu zúčastniť prvého hlasovania.

Od roku 1952 sa ešte nestalo, že by na prezidentskú nomináciu bolo potrebné viac ako jedno hlasovanie. Tento rok sa zdá, že k tomu môže dôjsť.

Demokratický kandidát vyzve Trumpa v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať 3.  novembra.

Mohlo by vás zaujímať