Spoločnosť Zahraničné

Vietnam zmobilizoval proti blížiacej sa búrke viac ako 650-tisíc vojakov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

HANOJ – Vyše 650.000 vojakov a dobrovoľníkov zmobilizoval Vietnam na pomoc proti prichádzajúcej tropickej búrke, píše agentúra DPA s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie tamojších úradov.

 

Záplavy a zosuvy pôdy spôsobené početnými búrkami a lejakmi si vo Vietname v uplynulých týždňoch vyžiadali 114 obetí, pričom 21 ľudí je doposiaľ nezvestných.

S blížiacou sa búrkou Saudel, ktorá prechádza nad Juhočínskym morom a mieri k Vietnamu, krajina v najbližších dňoch očakáva ďalšie záplavy a zosuvy pôdy, uviedol vietnamský hydrometeorologický ústav.

Búrka by mala priniesť silné dažde najmä v strednej časti krajiny, ktorú už beztak sužujú dôsledky zničujúcich záplav.

Búrky si vyžiadali obete v 12 provinciách ležiacich pozdĺž pobrežných oblastí v strednej časti Vietnamu a krajiny a tiahnu sa až po vnútrozemskú hornatú oblasť Tay Nguyen, spresnil Vietnamský ústredný výbor pre zvládanie prírodných katastrof.

Medzi obeťami sa nachádza 33 vojakov, zvyšok tvoria civilisti. Vo štvrtok armáda zorganizovala pohreb pre 22 vojakov, ktorí prišli o život počas zosunu pôdy, čo v nedeľu zasiahol vojenskú základňu.

Búrky výrazne poškodili alebo zničili 16 vnútroštátnych ciest v dĺžke 165 kilometrov, zaplavili približne 7500 hektárov polí s úrodou a usmrtili 5876 kusov dobytka a 685.000 kusov hydiny.