Spoločnosť Domáce Top

Víkend bude magický. Vesmír nám pripravil ďalšie prekvapenie

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Čaká nás víkend plný prekvapení. Obloha nám opäť ponúkne poriadnu dávku romantiky. Bude totiž posiata množstvom padajúcich hviezd. Naposledy sme takýto silný zážitok mohli sledovať v lete. Nenechajte si ho ujsť ani tentokrát. A nezabudnite si niečo želať…

 

Oddnes je v akcii meteorický roj Leonidy. Ak sa pozriete cez víkend na oblohu, budete vidieť vo zvýšenej miere padajúce hviezdy. ,,Sú to drobné prachové častice, ktoré sa uvoľnili z periodickej kométy 55P/Tempel-Tuttle. Po vletení do zemskej atmosféry veľkou rýchlosťou sa zrážajú s časticami vzduchu. Zažiaria vo výškach 120 až 80 km nad zemským povrchom a bez zvyšku sa vyparia,” vysvetlil pre Glob.sk z Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň. A prečo práve Leonidy? Nazývame ich preto tak, lebo miesto na oblohe, z ktorého budú vyletovať, leží v súhvezdí Leva.

Na vyvrcholenie vesmírneho divadla si budeme musieť ale počkať. ,,Najviac meteorov budeme môcť sledovať v noci 17./18. novembra, krátkodobé zvýšenie aktivity môže nastať aj počas dvoch predošlých nocí. Ich hodinová frekvencia však zrejme neprevýši 15 meteorov,” uviedol pre Glob.sk podpredseda Rady Slovenského zväzu astronómov (SZA) Svetozár Štefeček.

Ak chcete vidieť čo najviac padajúcich hviezd, musíte si nájsť miesto, kde vás nebudú obmedzovať svetlá. Pozorovanie ale ruší aj svit Mesiaca. ,,Tento rok sú podmienky na pozorovanie priemerné, Mesiac je deň po maxime v poslednej štvrti,” dodal Svoreň.

 

Padajúce Leonidy. Zdroj: Astronomický ústav SAV

O niekoľko rokov

Leonidy môžeme v polovici novembra sledovať každoročne, približne každých 33 rokov však dochádza k výraznému zvýšeniu aktivity, čo súvisí s obežnou dobou materskej kométy okolo Slnka. ,,Naposledy sme takúto aktivitu zaznamenali v rokoch 1998 – 2002, najbližšie by to mohlo byť okolo rokov 2031, 2064 a najväčšia pravdepodobnosť “meteorického dažďa” je očakávaná až v roku 2099,” povedal podpredseda Rady Slovenského zväzu astronómov (SZA) Svetozár Štefeček.

 

Najviac padajúcich hviezd uvidíme v pondelok. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Bola to letná romantika

Naposledy sme padanie hviezd vo zvýšenej miere zaznamenali v lete. Išlo o meteorický roj Perzeidy. Ten je pre verejnosť pravdepodobne najznámejším meteorickým rojom. ,,Niekedy sú nazývané aj “slzy svätého Vavrinca”, nakoľko silná aktivita tohto roja bola pozorovaná práve po jeho umučení 10. augusta v roku 258,‘‘ vysvetlil vtedy pre Glob.sk astronóm zo Slovenského zväzu astronómov (SZA) Pavol Rapavý.

Za ideálnych podmienok sme mohli vidieť až vyše 100 meteorov za hodinu. To nám ale chcel prekaziť Mesiac, ktorý bol len dva dni pred splnom. ,,Napriek tomu je frekvencia Perzeíd tak vysoká, že ich zaznamenáme aj pri svietiacom Mesiaci,“ skonštatoval pred začatím vesmírneho divadla Ján Svoreň.

 

Za ideálnych podmienok sme mohli v lete vidieť až vyše 100 meteorov za hodinu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Mohlo by vás zaujímať: