Domáce Šport Top

Víťazná séria Vlhovej sa vo Svetovom pohári skončila v Courcheveli. Po prvom kole bola ešte suverénne prvá

Petra Vlhová na trati obrovského slalomu Svetového pohára vo francúzkom Courcheveli. Zdroj: TASR / Martin Baumann

COURCHEVEL – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová skončila tretia v obrovskom slalome Svetového pohára vo francúzskom Courcheveli a upevnila si vedenie v celkovom poradí. Zvíťazila Talianka Marta Bassinová pred Švédkou Sarou Hectorovu.

Štart ako z rozprávky. Tri víťazstvá a jedno tretie miesto, suverénne prvé miesto v celkovom poradí Svetového pohára, v slalome aj v paralelnom obrovskom slalome. Petra Vlhová má za sebou úvod sezóny z ríše snov a to ešte zďaleka nepovedala konečné slovo. Tento víkend sa totiž idú vo francúzskom stredisku Courchevel dva obrovské slalomy, čo by v ideálnom prípade znamenalo ďalších 200 bodov. No nie je to  vôbec jednoduché, keďže na svahy sa po prestávke vrátila Mikaela Shiffrinová. 25-ročná Američanka si po slalome v Levi dala ďalšiu trojtýždňovú tréningové prestávku. Ako totiž sama priznala, lyžovanie nie je pre ňu momentálne priorita. Stále sa nevyrovnala so smrťou otca, chýba jej vnútorná motivácia a navyše má aj resty v predsezónnom testovaní lyží a materiálu.

No odpisovať Shiffrinovú by bolo priveľmi smelé, odvážne a netaktické rozhodnutie. Ak majú totiž Američania nejakú špeciálnu vlastnosť, potom je to sebavedomie. Medzi hlavné adeptky na víťazstvo v Courcheveli boli považované Federica Brignoneová, Marta Bassinová, Michelle Gisinová, Katharine Liensbergerová, Alice Robinsonová a naša Vlhová. Zaujímavé bolo, štart naplánovali po oba dni už na pol desiatu a tak si zjazdárky museli poriadne privstať. Hore boli už pred šiestou. Dôležitý bol aj žreb štartových čísiel. Vlhová mala ideálnu jednotku, Shiffrinová dvojku, Bassinová štvorku, Brignoneová sedmičku, Gisinová deviatku, no rozhodujúce bolo, čo všetky predvedú na trati.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v prvom kole obrovského slalomu žien Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Podmienky boli totiž zložité, v Courcheveli husto snežilo a Vlhová sa ako prvá v poradí nemala s kým porovnávať. Ešte že aspoň viditeľnosť bola tesne nad povrchom prijateľná. Jazda Vlhovej bola opticky v poriadku, bez výraznejších chýb, rýchla agresívna a jej čas bol výzvou pre konkurenciu. Druhá išla Shiffrinová a rozdiel medzi oboma zjazdárkami bol na medzičasoch v stotinách sekundy. V závere ale Američanka výraznejšia stratila a v cieli mala Vlhová k dobru 65 stotín sekundy. Veľa či málo? Odpoveď dali nasledujúce minúty.

Podmienky boli totiž postupom času stále horšie a horšie, keďže sneženie bolo intenzívne, pridala sa hmla a slalomárky s vyšším štartovým číslom mali veľké problémy a boli bez reálnej šance na prvú desiatku. Napokon sa totiž ukázalo, že Vlhovej jednotka bola najvýhodnejšia a v prvom kole rozhodujúca. Najviac sa k slovenskej kométe priblížila Bassinová, na 49 stotín sekundy. No už desiata Katharina Truppeová mala stratu 1,8 sekundy. Skvelá pozícia do druhého kola pre Vlhovú.

Slovenská slalomárka Petr Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Bolo to veľmi ťažké, trať bola dlhá, v cieli som toho mala dosť. S jazdou som spokojná, aj keď som spravila chybu v rovine, išlo sa mi dobre. Už nemám v mojom výkone veľké rezervy, samozrejme, keď idem naplno, prídu chyby. Podmienky nie sú ideálne, mala som šťastie s viditeľnosťou, po mne padla hmla. Brány boli veľmi krátko od seba, od štartu do cieľa nebolo ani jedno miesto, kde by som si mohla trocha oddýchnuť. Bolo to veľmi zatočené a veľmi technické, vedela som však, do čoho idem. Chcela som si to dobre rozbehnúť do 2. kola, ktoré bude veľmi ťažké,” povedala Vlhová.

Otázkou bolo, či sa vôbec pôjde druhé kolo, keďže podmienky bola na hranici regulárnosti. Ak by sa obrovský slalom v Courcheveli zrušil. bola by to pre Vlhovú veľká smola. Sneženie síce neprestalo, ale vďaka umelému osvetleniu bola viditeľnosť tak akurát. Kým v prvom kole štartovala Vlhová ako prvá, v druhom ako úplne posledná, čo mohlo mať vplyv na jej jazdu. V úvodnom kole boli rozdiely v elitnej tridsiatke niekoľko sekundové, reálne však mohla na víťazstvo pomýšľať tak prvá osmička. To boli však iba papierové prognózy, rozhodovalo sa na svahu.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová v 1. kole obrovského slalomu Svetového pohára vo francúzskom Courcheveli. Zdroj: TASR / AP

Druhé kolo bolo technicky náročnejšie, dlhšie, malo o dve bránky viac a najmä stredná časť, kde boli dva prechodové oblúky, rozhodovala o úspechu prvého obrovského slalomu v Courcheveli. Vlhová mala šancu priblížiť sa rekordu legendárnej Marie Theres Nadigovej z roku 1979, kedy Švajčiarka vyhrala prvých päť pretekov Svetového pohára zo šiestich. Triumfom v Courcheveli by sa Vlhová dostala už na číslo štyri. Už po prvej jazde bolo jasné, že druhé kolo bude mimoriadne ťažké. Veď pre hmlu a sneženie bolo medzi prvým a druhým medzičasom vidieť iba na pár metrov, nečudo že líderkou bola poriadne dlho Franziska Gritschová, dvadsiata deviata po prvom kole. Až Tessa Worleyová štartujúca o desať miest za ňou ju zosadila z trónu.

Jazdu z ríše divov predviedla Lara Gutová-Behramiová. Švajčiarka, pätnásta po prvom kole, medzi bránkami doslova lietala, technicky bola perfektná a v cieli jej to vynieslo náskok 1,33 sekundy na Worleyovú. Neskutočný výkon Gutovovej-Behramiovej. Bol to útok na prvú päťku. Ale skvelú jazdu a porovnávací čas na pódiové umiestnenie predviedla Michelle Gisinová. Švajčiarka bola totiž o tri desatiny rýchlejšia ako jej kolegyňa Gutová-Behramiová. Hodenú rukavicu prijala Brignoneová, Gisinovú nechala za sebou o viac ako sekundu. Kam ju to až vystrelí?

Katharine Liensbergerovej chýbalo sedem stotín, Robinsonovej vypla pred cieľom lyža a vypadla, Stephania Brunnerová mala v cieli manko 33 stotín sekundy. Hore boli posledné štyri pretekárky. Sara Hectorová poriadne zariskovala a to, čo predviedla, bolo ešte o dve triedy lepšia ako Brignoneovej jazda. 1,5 sekundový náskok na Talianku hovoril za všetko. Čo ukáže Shiffrinová? Nič výrazné a významné. Zaradila sa na druhé miesto za Švédku s odstupom 1,24 sekundy. Taká geniálna a fenomenálna bola Hectorovej jazda v druhom kole. Dalo sa ísť ešte rýchlejšie? Predstavte si – dalo. Ukázalo ta Bassinová. Perfektné predstavenie korunovala v cieli pol sekundovým náskokom. Bola to jazda snov, dokonalá, úžasná, bezchybná.

Už iba Petra Vlhová to mohla zmeniť. Ale nestalo sa. Ešte na prvom medzičase bola vpredu o 22 stotín, no zo svojho bonusu stratila viac ako polovicu. Na trati bola rozhádzaná, neistá, technicky kostrbatá. Bolo jasné, že to na víťazstvo stačiť nebude. A napokon to nestačilo ani na druhé miesto. Vlhová skončila tretia. Na víťazku Bassinovú stratila 59 stotín, na Hectorovú 15 stotín. 25-ročnú Liptáčku môže tešiť piate pódiové umiestnenie v piatych pretekoch sezóny, tretie miesto v hodnotení obrovského slalomu a potvrdenie suverénnej pozície líderky Svetového pohára.

Talianska lyžiarka Marta Bassinová oslavuje víťazstvo v obrovskom slalome Svetového pohára v Courcheveli. Zdroj: TASR / AP

“Neviem, či som úplne spokojná, no som šťastná, že som opäť na pódiu. Trochu ma to mrzí, po úvodnom kole som bola prvá a druhé som mierne pokazila. V každých pretekoch sa ukazuje, že sme na dobrej ceste. Je pravda, že Bassinová a Hectorová išli veľmi dobre, keď ma predstihli. V druhom kole to bol veľký boj, možno som mohla viac riskovať, teraz je to už ťažko povedať. Zajtra máme nový deň a znova sa pokúsim o dobrý výsledok, dôležité bude riadne zregenerovať,” povedala Vlhová v cieli.

Výsledky obrovského slalomu SP v Courcheveli

1. Marta Bassinová (Tal.) 2:19,03 min, 2. Sara Hectorová (Švéd.) +0,46 s, 3. Petra VLHOVÁ (SR) +0,59, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,70, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +1,93, 6. Katharina Liensbergerová +2,00, 7. Stephanie Brunnerová (obe Rak.) +2,26, 8. Michelle Gisinová +3,09, 9. Lara Gutová-Behramiová (obe Švaj.) +3,39, 10. Ricarda Haaserová (Rak.) +3,45

Celkové poradie SP (po 5 z 34 súťaží)
1. VLHOVÁ 420 bodov, 2. Bassinová 258, 3. Gisinová 207, 4. Liensbergerová, Shiffrinová po 175, 6. Brignoneová 168

Poradie v obrovskom slalome (2 z 9)
1. Bassinová 200 bodov, 2. Brignoneová 125, 3. VLHOVÁ 120, 4. Hectorová 98, 5. Gisinová 82, 6. Gutová-Behramiová 61