Politika Domáce Top

Víťazom komunálnych volieb sú štandardné politické sily. Popularita Smeru klesá, KDH rastie

Strana Smer-SD získala najviac starostov aj primátorov. Oproti posledným voľbám však klesla. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Slovensko sa postupne mení. Komunálne voľby nastavili zrkadlo mnohým. Politická mapa sa začala prekresľovať. Trend nezávislých kandidátov naďalej rastie. Vládna strana Smer-SD, ktorá síce obsadila najviac miest a obcí, viditeľne klesá. Po sobotných voľbách stratila strana Roberta Fica silu v krajských mestách. Hovoriť o porážke Smeru však na mieste nie je. Stále ide o najsilnejšiu stranu na scéne. 

 

Na post primátora v ani jednom z krajských miest neuspel kandidát Smeru. Práve naopak – Slováci si tam vybrali buď nezávislých kandidátov, alebo kandidátov s podporou opozície. Smer tak prišiel o Košice, Žilinu aj Nitru.

Najtrpkejšiu porážku utrpela sociálna demokracia práve v Nitre, kde sa po 12 rokoch nepodarilo obhájiť svoj post Jozefovi Dvončovi. Až o 20 percent voličských hlasov (6-tisíc hlasov) ho suverénne predbehol nezávislý kandidát Marek Hattas. Žilinský primátor Igor Choma zasa boj vzdal ešte pred voľbami a do funkcie vôbec nekandidoval. O stoličku sa pokúsil zabojovať jeho viceprimátor Patrik Groma, ktorý ako nezávislý s podporou Smeru-SD nestačil na víťaza volieb Petra Fiabáneho – kandidáta s podporou pravice. Aj tu bol rozdiel hlasov dvojnásobný (okolo 6-tisíc hlasov). Posledným krajským mestom, kde Smer-SD doteraz vládol boli Košice. Súčasný zástupca primátora a kandidát Smeru-SD Martin Petruško zaostal za kandidátom pravice tiež o 20 percent (13-tisíc hlasov). Košice povedie najbližšie štyri roky Jaroslav Polaček, ktorého podporovali pravicové strany.

Napriek týmto prehrám Smer-SD na tom nie je po voľbách najhoršie. Strana vyšla z politických síl na trhu opäť ako jednoznačný víťaz. V krajine obsadí po nezávislých kandidátoch najviac stoličiek starostov, primátorov, ale aj poslancov v zastupiteľstvách. Len samotný Smer-SD získal 592 miest a obcí. Je potrebné však podotknúť, že oproti posledným voľbám zaznamenala aj strana Roberta Fica výrazný pokles. V roku 2014 sa podarilo ich kandidátom presadiť až v 847 mestách a obciach. Do týchto počtov nerátame stoličky, ktoré Smer-SD získal ešte v koalíciách s inými stranami. Rovnaká matematika platí aj pri poslaneckých miestach. Oproti roku 2014 získal Smer-SD menej poslancov, stále však najviac zo všetkých. – 3 692. V posledných voľbách to bolo 5 123.

Takto dopadli Smer-SD, SNS, či KDH v komunálnych voľbách 2018

Počet zvolených starostov a primátorov podľa politických subjektov. Vybrali sme prvých 14 miest. Zdroj: ŠÚSR

 

Prekvapením týchto volieb je aj sila SNS v regiónoch a najmä mimoparlamentnej strany KDH. Obe tieto strany sa dokázali prebojovať na vrchol rebríčka. Národniari obsadia svojimi ľuďmi až 160 miest a obcí. KDH sa podarilo získať až 157 starostov a primátorov. V prípade poslancov v zastupiteľstvách sú kresťanskí demokrati dokonca úspešnejší ako SNS. Andrej Danko získal 1 678 poslancov, Alojz Hlina až 2 350. V týchto dátach nie sú zarátané kreslá, ktoré získali kandidáti s podporou SNS, či KDH v rôznych koalíciach.

Predseda KDH Alojz Hlina má po týchto voľbách dôvod na radosť. Zdroj: SITA/Milo Fabian

 

Úspechom na juhu Slovenska sa môžu pýšiť politické strany Most-Híd a SMK-MKP. Strana Bélu Bugára môže vnímať tieto voľby ako úspešné. Napriek verejnému tlaku, ktorému Most-Híd od vstupu do vlády so Smerom-SD čelí, sa im podarilo zvýšiť počet svojich starostov aj poslancov. Ani tu nepočítame navyše stoličky kandidátov spoločných koalícií.

Práve koalície pomáhajú uspieť pravicovým stranám. Nebyť spojení mnohých, opozícia nedokáže vytvoriť tak veľký tlak. Ich zisky sú naprieč Slovenskom viditeľne nižšie oproti vyššie spomínaným politickým stranám.

Tieto voľby svedčia o dvoch veciach. Slováci uverili nezávislým kandidátom a strácajú dôveru v politické subjekty. A úspešné sú u nás stále tie strany, ktoré majú silné regionálne štruktúry a s voličom skutočne pracujú. Voľby jednoznačne preukázali v regiónoch silu štandardných politických síl, akými sú Smer-SD, SNS, KDH, či Most-HÍD a SMK-MKP.

Takto dopadli Smer-SD, KDH, či Most-Híd v komunálnych voľbách 2014

Počet zvolených starostov a primátorov podľa politických subjektov. Vybrali sme prvých 13 miest. Zdroj: ŠÚSR