Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika GPlus Top

Poplatky u lekárov nehrozia. Pellegriniho vláda je zásadne proti

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Slováci sa poplatkov u lekára nemusia obávať. Napriek tomu, že SaS sa snaží pretlačiť zavedenie desať eurového poplatku za objednanie sa na konrétny termín, šéf strany Smer- SD Robert Fico  už v minulosti bojoval za to, aby sa zdravotná starostlivosť stala bezplatnou a odmietal akékoľvek poplatky. Nevôľu voči tomuto nápadu vyjadrilo aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré návrh rázne odmieta.

Podľa rezortu zdravotníctva však v ambulanciách nie je možné vyberať žiadne poplatky okrem poplatkov, ktoré sú ustanovené právnymi predpismi. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, ani objednanie sa na vyšetrenie, nie je možné podmieňovať poplatkom. ,,Samosprávny kraj príslušný podľa miesta prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia poskytovateľa uloží pokutu až do výšky 16 596 eur  – komukoľvek, kto akýmkoľvek plnením podmieňuje objednanie osoby na vyšetrenie, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia, alebo kto akýmkoľvek plnením podmieňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktorá je plne hradená z verejného zdravotného poistenia,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Prax však ukázala, že niektorí poskytovatelia v minulosti našli spôsob, ako systém obchádzať, iní vyberajú poplatky v rozpore so zákonom. ,,Dnes fungujú rôzne informačné, resp. objednávacie systémy, využívajú ich viacerí poskytovatelia aj bezplatne, aby skvalitnili manažment pacientov, no sú aj spoplatnené. V poriadku je to, ak ide o spoplatnenie dodatočných služieb pre pacientov, napríklad ak ide o call centrum, konzultácie po telefóne či sms- notifikáciu. Pacient na báze dobrovoľnosti môže mať zmluvnú možnosť využívať služby, ktoré nie sú poskytovaním zdravotnej starostlivosti ani službami súvisiacimi s poskytovaním zdravotnej starostlivosti podľa zákona,” dodala Eliášová.

Podľa ministerstva zdravotníctva nie je možné v ambulanciách vyberať žiadne poplatky okrem poplatkov, ktoré sú ustanovené právnymi predpismi. Zdroj: TASR / František Iván

Lekári NEMÔŽU požadovať úhradu za:

• objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na konrétny čas,

• vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu,

• vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu,

• potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka,

• výmenný lístok k špecialistovi,

• prednostné ošetrenie.

Naopal, lekári si MÔŽU pýtať za úkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, či na zbrojný pas.

Experti by poplatok privítali

Už v minulosti analytici z Health Policy Institute (HPI) navrhovali vláde, aby opäť zaviedla ,,Zajacove dvadsaťkorunáčky”. Dnes predseda HPI a bývalý člen Zajacovho tímu Tomáš Szalay by návrh zavedenia desať eurového poplatku podporil.  ,,Už v minulosti som kritizoval Blanárov návrh na zrušenie všetkých poplatkov v ambulanciách, vrátane poplatkov za prednostné objednanie. Neviete zakázať všetky poplatky, pokiaľ nebudete zavádzať diktatúru a pokiaľ nebudete mať v každej ambulancií policajta, ktorý bude strážiť či lekár neberie nejaké peniaze za niečo,” povedal pre Glob.sk Tomáš Szalay. 

Podporujem návrh SaS, tvrdí analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay. Zdroj: SITA / Robert Tappert