Politika Spoločnosť Domáce Top

Vláda sa po rokoch rozhýbala. Na obnovu Krásnej Hôrky chystá milióny

Hrad Krásna Hôrka. Zdroj: TASR /– Františšek Iván

BRATISLAVA – Nekonečný príbeh o obnove požiarom zničeného hradu Krásna Hôrka píše ďalšiu kapitolu. Sedem rokov od katastrofy pripravil rezort kultúry materiál, ktorý hovorí o kompletnej revitalizácii vyhoretého hradu. Štát na ňu chce vynaložiť zo štátneho rozpočtu takmer 35 miliónov eur. V pláne pritom nie je dostať Krásnu Hôrku do stavu pred požiarom, ale kompletná obnova areálu vrátane parkovísk či sociálnych zariadení. Kým sa tak však stane, potrvá to ešte roky. 

 

Vláda sa k finančnej podpore zaviazala vo svojom programovom vyhlásení po parlamentných voľbách v roku 2016. Úlohou vypracovať návrh bol poverený rezort kultúry, ktorému dnes šéfuje Ľubica Laššáková (Smer-SD). Ministerstvo teraz plánuje na prvé júnové rokovanie predložiť materiál s názvom “Návrh na finančné zabezpečenie komplexnej revitalizácie hradu Krásna Hôrka.” Ten je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré sa končí 28. mája.

Chcú viac ako len pôvodný stav

Ministerstvo v dokumente upozorňuje, že cieľom obnovy hradu Krásna Hôrka nie je dosiahnutie stavu pred spomínaným devastujúcim požiarom, ale komplexná revitalizácia hradného areálu.

V rámci plánovaných prác sa má rekonštruovať a čiastočne rozšíriť napríklad cesta vedúca do podhradia a k hradu. Ráta sa aj s vybudovaním nového parkoviska pre autobusy a s opravou toho pre osobné autá. Obnoviť sa má tiež zaniknutá historická prístupová trasa, ktorá má pre návštevníkov prepojiť areál hradu s najbližšou autobusovou zastávkou. Rozpočet počíta aj s nevyhnutnými sociálnymi zariadeniami. V areáli hradu má byť zároveň vybudovaný nový vodovovod, vrátane požiarneho. Vzniknúť má tiež infocentrum pre návštevníkov. “Na hrade prebiehajú reštaurátorské práce a tiež sa reštaurujú zbierkové predmety, ktoré sa v súčasnosti nenachádzajú na hrade,” píše sa v dokumente.

Takto by mal hrad vyzerať po kompletnej revitalizácii. Zdroj: MK SR

Stavať ako v dávnych dobách

Rezort kultúry pri rekonštrukcii hradu Krásna hôrka upozorňuje aj na to, že materiály, ako aj stavebné postupy, ktoré sa využívali v minulosti, nie sú totožné s tými súčasnými. Hoci v dnešnej dobe je za pomoci moderných technológií možné stavať rýchlejšie, “medzi odbornou verejnosťou panuje zhoda v tom, že pomalšia postupná obnova tradičnými technológiami a postupmi s použitím tradičných, a k dobe vzniku konštrukcie príslušných materiálov, so sledovaním dopadu dielčích prác,” je v takomto prípade vhodnejšia. Použitím tradičných postupov a materiálov chcú obnoviť prirodzené a stáročiami overené fungovanie konštrukcií hradného komplexu. Takýto postup si však vyžaduje viac času.

Hrad Krásna Hôrka počas kontrolného dňa v Krásnohorskom Podhradí 2. júla 2018. Zdroj: TASR /– Františšek Iván

Vláda vyčlenila milióny

Kompletná reviltalizácia hradu má prebehnúť v troch etapách a stáť má takmer 35 miliónov eur.

Ukončenie prvej etapy je naplánované na rok 2021. S otvorením celého hradného areálu sa predbežne počíta až koncom roka 2023. V súvislosti s revitalizáciou tiež vláda očakáva, že spolupracovať bude aj starosta obce Betliar, primátor Rožňavy a košický župan.

Financie na revitalizácia hradu Krásna Hôrka vyčlenené zo štátneho rozpočtu:

V roku 2019 – 1 550 000 eur,

V roku 2020 – 12 071 109,02 eur

V roku 2021 – 13 071 150 eur

V roku 2022 – 8 250 000 eur

Doteraz všetko zatiahla poistka

Za šesť rokov boli až do minulej jesene vykonané sanácie havarijného stavu objektu a jeho stabilizácia vrátane dočasného zastrešenia. Rekonštruované boli aj fresky hradnej kaplnky a zbierkový fond zasa prešiel reštauračnými prácami.

Ako povedala ministerka kultúry Ľubica Laššáková vlani pri návšteve samotného hradu, štátny rozpočert rekonštrukcia nestála dovtedy nič, keďže všetky práce boli zatiaľ hradené z poistky. Už vtedy však vyhlásila, že ak to bude potrebné, štát penieze vyčlení.

Na jeseň minulého roka na výjazdovom rokovaní vlády sa však rozčulovala nad stavom hradu, ktorého opravu označuje za jednu zo svojich priorít. Ministerke sa nepáčilo, že v rámci sedemmiliónovej poistky na rekonštrukciu bolo takmer 5,5 milióna eur preinvestovaných na dočasné prekrytie. “Neexistoval žiadny harmonogram obnovy,” vyhlásila vtedy Laššáková. Svojim predchodcov vytkla, že stratili šesť rokov. Sama avizovala, že začne s prípravou dokomentu, presné čísla však v tom čase ešte nepovedala. To, aby do obnovy hradu vniesla viac dynamiky, od nej vtedy žiadal aj premiér Peter Pellegrini.

Požiar hradu Krásna Hôrka 10. marca 2012. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Osudný požiar

História hradu Krásna Hôrka, ktorý leží nad obcov Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy, siaha do 14. storočia. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1333 a počas celej histórie bol vo vlastníctve troch významných rodov – Mariášiovcov, Bebekovcov a Andrášiovcov. Od roku 1961 patrí k národným kultúrnym pamiatkam.

Osudným sa preň stal požiar, ktorý vypukol 10. marca 2012 v popoludňajších hodinách. Za obeť mu padli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci aj zvonica. V kongregačnej sieni sa zasa pepadol strop. Škody boli celkovo vyčíslené na osem miliónov eur. Od požiaru je hrad uzatvorený.

Galéria
Hrad Krásna Hôrka. Zdroj: TASR /– Františšek Iván
Interiér hradu Krásna Hôrka počas kontrolného dňa v Krásnohorskom Podhradí 2. júla 2018. Zdroj: TASR /– Františšek Iván
Hrad Krásna Hôrka počas kontrolného dňa v Krásnohorskom Podhradí 2. júla 2018. Zdroj: TASR /– Františšek Iván
Interiér hradu Krásna Hôrka počas kontrolného dňa v Krásnohorskom Podhradí 2. júla 2018. Zdroj: TASR /– Františšek Iván
Interiér kaplnky Nanebovzatia Panny Márie na hrade Krásna Hôrka. Zdroj: TASR /– Františšek Iván
Na snímke hrad Krásna Hôrka poèas kontrolného dòa v Krásnohorskom Podhradí pri Rožòave 2. júla 2018. FOTO TASR – František Iván
Nádvorie hradu Krásna Hôrka nad obcou Krásnohorské Podhradie, dňa 3. októbra 2017. Zdroj: TASR / Branislav Caban
Na snímke severná stena kaplnky Nanebovzatia Panny Márie na hrade Krásna Hôrka, 3. októbra 2017. Zdroj: TASR / Branislav Caban
Na hrade Krásna Hôrka sprístupnili 4. novembra 2018 hrobku rodiny Andrássyovcov. Zdroj: TASR –/ Milan Kapusta
navigate_before
navigate_next