Domáca Politika Koronavírus Domáce Ekonomika

Vláda schválila poskytnutie humanitárnej pomoci Taliansku pre COVID-19. Ide o nemalú čiastku

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko poskytne humanitárnu pomoc Taliansku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. V utorok to odsúhlasila vláda SR s tým, že Ministerstvo financií (MF) SR má na tento účel vyčleniť sumu 250-tisíc eur.

 

“Považujem to naozaj za odpoveď krajine, ktorá sa nachádza v obrovskej núdzi, celý taliansky národ prechádza obrovskou traumou a považujem za prirodzené, že sa pokúsime v rámci možností, ktoré máme, pomôcť,” povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).

Pomôcť sa môže poskytnúť vyslaním zdravotníckeho personálu, poskytnutím, prípadne zapožičaním zdravotníckeho materiálu a ochranných prostriedkov či umiestnením pacientov v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku s voľnými kapacitami. “Všetky uvedené možnosti budú dôkladne zvážené na základe aktuálnych požiadaviek Talianska, ale aj reálnych možností a potrieb SR,” uviedol rezort diplomacie.

Za realizáciu humanitárnej pomoci budú zodpovedné Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a doprava pri realizácií humanitárnej pomoci bude zabezpečená prostredníctvom Leteckého útvaru Ministerstva vnútra (MV) SR.

K pondelku (13. 4.) bolo podľa rezortu diplomacie potvrdených 160-tisíc nakazených, z čoho ochoreniu COVID-19 už podľahlo viac ako 20-tisíc osôb. “Najviac zasiahnutý je sever krajiny, v regióne Lombardsko bolo zaznamenaných viac ako 60-tisíc prípadov nákazy,” uviedlo MZVaEZ SR. Dodalo, že Taliansko nedokáže čeliť kríze bez veľkých strát na ľudských životoch a v krajine naďalej zomiera denne 600 až 800 osôb.