Politika Zahraničné

Vláda v Kolumbii je ochotná rokovať s organizátormi protestov

Demonštrácie v krajine pretrvávajú už takmer dva týždne. Zdroj: SITA/AP

BOGOTA – Vláda Kolumbie oznámila, že je ochotná začať rokovania s organizátormi protestov s cieľom zastaviť demonštrácie, ktoré v krajine pretrvávajú už takmer dva týždne. Píše o tom agentúra DPA.

 

Diego Molano z prezidentskej kancelárie povedal, že vláda sa dohodla na stretnutí s predstaviteľmi štrajkového výboru, aby prediskutovala ich 13 požiadaviek. Výbor tvoria zástupcovia odborov a organizácií občianskej spoločnosti.

Kolumbijský prezident Iván Duque až doteraz trval na tom, že na rokovaniach by sa mali zúčastňovať aj ďalší hráči z oblasti hospodárstva a politiky.

Štrajkový výbor bezprostredne neoznámil, či ponuku vlády prijal a či odvolá celonárodné protestné pochody naplánované na stredu.

Protesty v Kolumbii sa začali 21. novembra, keď 250.000 ľudí naprieč celou krajinou demonštrovalo proti hospodárskym reformám, nedostatočnému financovaniu školstva a vraždám vplyvných osôb, ktoré páchajú ozbrojené skupiny.

Protestujúci takisto žiadajú rozpustenie poriadkovej polície ESMAD, ktorá 23. novembra smrteľne zranila mladého demonštranta.