Domáce Politika Top

Vláda zverejní nahrávku z pondelkového rokovania o plošnom testovaní

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Vláda zverejní zvukovú nahrávku z časti pondelkového (11. 1.) rokovania kabinetu, ktorá sa týkala plošného testovania. Schválenie tohto návrhu zverejnil kabinet ako dodatočne dodaný bod stredajšieho rokovania.

 

Zverejnenie časti zvukového záznamu zo 65. rokovania (pondelkového, pozn. TASR) vlády navrhol na prebiehajúcom zasadnutí minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Už pred rokovaním kabinetu novinárov informoval, že iniciatívne otvorí otázku, ktorá sa týka vyjadrovania ministra hospodárstva SR a podpredsedu vlády Richarda Sulíka (SaS), vrátane zámeru ďalšieho plošného testovania.

Naď tvrdí, že Sulík s návrhom predsedu vlády SR Igor Matoviča (OĽANO) v pondelok explicitne súhlasil. Následne sa z médií dozvedel, že vicepremiér je proti plošnému testovaniu. “Stalo sa to x-krát, na vláde bolo povedané niečo, čo bolo potom mediálne prezentované inak zo strany Sulíka,” povedal k tomu Naď s tým, že jeho “to už prestáva baviť”.

Matovič po pondelkovom rokovaní vlády oznámil, že na Slovensku sa uskutoční do dvoch týždňov celoplošné testovanie, ktoré sa bude opakovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 percenta. Absolvovanie testu má byť zároveň podmienkou na uplatnenie si výnimiek zo zákazu vychádzania. Matovič uviedol, že Sulík v pondelok na rokovaní nespochybnil ani jedno číslo či graf.

V utorok (12. 1.) však Sulík uviedol, že na zasadnutí vlády sa nedohodlo nič konkrétne. Avizoval predbežný súhlas SaS s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch, v celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidí zmysel, naopak, podľa Sulíka je to mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi.

Matovič v stredu reagoval slovami, že Sulík “narába s pravdou svojským spôsobom”. Avizoval, že sa o tom budú ministri rozprávať na vláde. “Raz a navždy to treba nejako rozseknúť. Takto sa fungovať nedá,” skonštatoval premiér.

Kolega na vláde hovorí niečo úplne iné

Lož nemôže byť donekonečna pracovným nástrojom, preto urobila vláda precedens a zverejní zvukový záznam zo záveru pondelkového (11. 1.) rokovania vlády, z ktorého by mali byť zrejmé postoje jednotlivých členov kabinetu k plošnému testovaniu. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) tým na sociálnej sieti odôvodnil schválený návrh, s ktorým prišiel minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). “Sám som zvedavý na presný záznam,” dodal premiér.

Došlo k nedorozumeniu

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a jeho kolegovia z vlády ho zle pochopili. Na pondelkovom (11. 1.) rokovaní vládneho kabinetu súhlasil len s testovaním cez víkend v najzamorenejších okresoch, nie s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Sulík priznáva, že ostatní členovia vlády sú oprávnene prekvapení, že hovorí niečo iné na rokovaní kabinetu a niečo iné na verejnosti. “Premiér Igor Matovič sa na rokovaní opýtal, či súhlasíme s celoplošným masívnym testovaním a vzápätí pokračoval, že tento víkend by sa začalo testovať v najpostihnutejších okresoch. Nato som mu skočil do reči a povedal, áno, s tým súhlasíme. Mal som však na mysli najpostihnutejšie okresy,” priblížil vicepremiér s tým, že jeho kolegovia to pochopili tak, že súhlasí aj s celoplošným testovaním. “Došlo k nedorozumeniu, kolegom som sa ospravedlnil,” skonštatoval Sulík.

V prípade testovania odporúča minister počúvať odborníkov, poučiť sa z minulosti a vylepšiť postup. Premiér podľa neho pripustil, žeby sa celoplošné testovanie mohlo realizovať posilnením mobilných odberových miest (MOM). “S tým plne súhlasíme,” deklaroval Sulík. Otázne však podľa jeho slov ostáva, čo nastane, ak sa niekto na testovaní nezúčastní. Podpredseda vlády vidí omnoho dôležitejší zmysel v testovaní zamorených okresov.

Sulík deklaruje, že na Slovensku bude dostatok testov. Minulý týždeň ich prišlo 2,6 milióna a tento týždeň má prísť rovnaký počet. V hre je aj možnosť nakúpiť ďalších päť miliónov testov, ktoré by mohli prísť do niekoľkých dní. “Na testoch to istotne nestroskotá,” povedal vicepremiér.

 

Došlo k nedorozumeniu, moji kolegovia na vláde ma zle pochopili, vyhlásil Sulík. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Sulík sa ospravedlnil, treba ísť ďalej

Minister hospodárstva a podpredseda vlády SR Richard Sulík (SaS) sa ostatným členom vlády ospravedlnil a je potrebné ísť ďalej. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý po stredajšom rokovaní vlády reagoval na spor súvisiaci s vyjadreniami k zámeru plošného testovania.

Sulík v stredu oznámil, že na pondelkovom (11. 1.) rokovaní vládneho kabinetu súhlasil len s testovaním cez víkend v najzamorenejších okresoch, nie s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Kolegovia z vlády ho však zle pochopili a prišlo tak k nedorozumeniu, za ktoré sa im ospravedlnil.

Krajniak to akceptoval a nechce preto na základe tejto udalosti špekulovať o perspektívach ďalšieho fungovania koalície. “Nechcite od mňa, aby som hodnotil, ako budeme fungovať, ak niekto zjavne urobil chybu. Ja sa snažím hovoriť aj na vláde, aj pred médiami to isté, a tak by sa mali správať všetci, ale beriem to tak, že pán Sulík sa nám ospravedlnil a treba ísť ďalej,” povedal.

Nechcel hodnotiť výroky premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na Sulíkovu adresu. “To sa musíte pýtať pána premiéra,” dodal. Zopakoval nevyhnutnosť konzistentného vyjadrovania sa na rokovaní vlády i pri informovaní o jej výstupoch pred médiami. “Verím, že budeme fungovať ďalej,” povedal o budúcnosti koalície.

Potvrdil takisto, že od pondelka 18. januára sa začnú očkovať proti novému koronavírusu pracovníci starajúci sa o klientov zariadení sociálnych služieb. “Budú mať tri možnosti – buď sa zaregistrujú individuálne na očkovacích centrách, alebo sa nahlásia ako skupina za zariadenie, prípadne budú zaočkovaní mobilnou očkovacou jednotkou, ktorá príde za nimi,” spresnil.

Zdôraznil, že očkovanie v boji s pandémiou považuje za zásadné a má najväčšiu prioritu, no nevidí problém ani v zámere plošného testovania. „Očkovací plán je závislý od toho, koľko vakcín je k dispozícii, čo zasa závisí od toho, ako ich získa a distribuuje Európska únia. Očkovanie je najvyššia priorita, ale musíme sa pýtať aj na to, čo môžeme urobiť, ak chceme zraziť stále vysoké čísla nakazených a jediná odskúšaná možnosť nielen na Slovensku je plošné testovanie,” zdôraznil minister práce.

Sulíkovo správanie nepovažuje za korektné ani minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). “Keď niekto takýmto spôsobom funguje, pre mňa to je klamstvo,” skonštatoval.

Po stredajšom rokovaní vlády vyhlásil Matovič, že Sulík na pondelkovom rokovaní kabinetu vedel, k čomu sa vyjadruje. Vysvetlenie, ktoré minister hospodárstva poskytol v stredu verejnosti, vníma premiér ako rétoriku, ktorá nie je v súlade s pravdou. Matovič odporúča ľuďom vypočuť si zverejnenú nahrávku z pondelkového rokovania vlády a posúdiť, či naozaj došlo k nedorozumeniu. Premiér tvrdí, že v stredu prelomili tabu zverejňovať nahrávky z rokovania vlády, a preto nevylučuje, že sa tak môže stať aj v budúcnosti.

 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Remišová zverejnenie nepodporila

Zverejnenie nahrávky zo záveru pondelkového (11. 1.) rokovania vlády sme nepodporili. V stredu to uviedla vicepremiérka a šéfka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová. Zvukový záznam má ozrejmovať postoje jednotlivých členov vládneho kabinetu k plošnému testovaniu. „Nemyslím si, že je správne zverejňovať tieto nahrávky. Potom ozaj vyzeráte ako v talianskom manželstve, keď si musíme takýmto spôsobom dokazovať, kto mal pravdu,“ doplnila Remišová s tým, že komunikácia členov vlády by mala byť konzistentná.

Ako má vyzerať avizované plošné testovanie, ešte podľa nej nie je známe. „Táto otázka bude zajtra predmetom rokovania vlády,“ ozrejmila. Podľa jej slov je potrebné v súvislosti s plošným testovaním počúvať samosprávy.

Okrem testovania, ktoré je jedným z nástrojov na zvládanie pandémie, vyzýva strana na masívnu osvetovú kampaň, „aby ľudia presne vedeli, aké pravidlá majú dodržiavať, ako majú chrániť seba a svoje rodiny“.

Najväčší počet ľudí sa nakazí podľa Remišovej v práci a v rodinách. „V práci sa tomu dá predísť tak, že sa budú zamestnanci na pravidelnej báze testovať,“ podotkla.

 

Vicepremiérka a šéfka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček