Regióny Stropkov

Vladičský raj ponúka do 100 kilometrov turistických trás

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

VLADIČA – Prihraničná obec Vladiča v Stropkovskom okrese, ktorá vznikla zlúčením piatich obcí Malá a Veľká Driečna, Nižná a Vyšná Vladiča a Suchá sa vďaka okolitej prírode a pokojnému prostrediu teší stále väčšiemu záujmu turistov. V tomto roku si pri príležitosti 680. výročia od prvej písomnej zmienky pripravila viacero zaujímavých aktivít. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš Michaela Zdražilová. Turisti sa môžu tešiť napríklad na takzvaný Vladičský raj.

 

“Človek sa môže za život obzrieť za sebou iba pár rokov. Pri obci s 680-ročnou tradíciou je to už ale dlhšie obdobie. Keď som v dedine vyznačoval vodný mlyn z 18. storočia, uvedomil som si, aký ťažký, ale zároveň bohatý život tu musel byť. Toto výročie je nahliadnutím do minulosti,” uviedol Ján Čurpek, starosta obce Vladiča, ktorá má viac ako 60 obyvateľov.

O tom, že je dedina pre turistov zaujímavým miestom oddychu, svedčí podľa neho aj to, že vlani v nej evidovali takmer 1600 prenocovaní. Asi najväčšou z pripravovaných aktivít je premiéra takzvaného Vladičského raja.

“Predstavuje do 100 kilometrov vyznačených trás na pešiu, cyklistickú, konskú i zimnú turistiku. Zahŕňa oblasť nielen katastra Vladiče, Suchej či Driečnej, ale zasahuje aj do Poľska či do okresov Medzilaborce a Svidník,” priblížil starosta.

Vo viacerých prípadoch ide už o existujúce trasy, ktoré vznikli v réžii Klubu slovenských turistov či štátneho podniku Lesy SR. Ostatné úseky zrealizovala obec.

Spojenie obyvateľov

Vladičský raj odprezentujú verejnosti prvý raz v sobotu (20. 6.) na Mostkove pri kríži. Táto akcia spojí obyvateľov Vladiče, Suchej a Driečnej po lesných cestičkách, ktorými v minulosti chodievali ich predkovia. Vychádzať sa bude z troch miest. Návštevníci zvonku môžu štartovať od miestneho turistického informačného centra, kde je naplánovaný zraz na 10.00 h. Ďalšie štyri akcie sú pripravené v júli a po jednej v auguste a septembri.

Okolie obce ponúka množstvo príležitostí na krátke či dlhé vychádzky, počas ktorých si záujemcovia vychutnajú nádherné výhľady. “Je tu nádherný východ i západ slnka. Nehovorím to preto, že som sa tu narodil, ale je tu naozaj ako v rozprávke,” podotkol starosta s tým, že návštevníci tam môžu nájsť aj vodopády, dedinské múzeum či národné kultúrne pamiatky.

Zaujímavosťou tohtoročnej letnej sezóny je aj navýšenie kilometrických výkonov v autobusovej doprave zo Svidníka. Piatkový dopoludňajší spoj neukončí svoju jazdu na zastávke Vyšná Vladiča, ale bude pokračovať až do Driečnej. Zmena platí od 1. júla a takáto prevádzka je nateraz schválená do 25. septembra 2020.