Domáce Politika

Vládne strany by mali podpísať koaličnú dohodu. Termín známy nie je

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Vládne strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí by mali medzi sebou podpísať koaličnú dohodu pre volebné obdobie 2020 až 2024. Termín podpisu zatiaľ nie je známy. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vymenuje novú vládu Igora Matoviča v sobotu 21. marca.

 

Koaličná dohoda vo všeobecnosti pozostáva z niekoľkých častí. V úvode sa nachádza preambula, v rámci ktorej sa strany zaväzujú k napĺňaniu určitých cieľov v oblasti domácej a zahraničnej politiky. Následné časti dohody by mali obsahovať programové priority koaličných strán, ktoré boli vopred schválené na základe dohody lídrov strán. Účastníci dohody by sa mali zaviazať, že sa svojou činnosťou budú usilovať o vecné a časové naplnenie priorít v nimi dohodnutých oblastiach.

Koaličná dohoda končiacej vlády, ktorú tvorili strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd, obsahovala napríklad konkrétne opatrenia v oblasti zahraničnej a európskej politiky; protikorupčného programu; daní, odvodov a verejných financií; školstva, športu a kultúry; zdravotníctva; regionálnych rozdielov; polície a súdov; sociálnych vecí a práce; národnoštátnych ekonomických záujmov; národnostných menšín a životného prostredia.

Všetko má svoje pravidlá

V ďalšej časti koaličnej dohody by mali partneri za účelom spolupráce a koordinácie ich činnosti vymedziť orgány koaličných strán. Najvyšším orgánom takejto spolupráce medzi koaličnými stranami býva koaličná rada. Keďže novovytvorenú koalíciu tvoria štyri politické strany a hnutia, aj koaličná rada by mala byť štvorčlenná a jej členmi predsedovia koaličných strán. V čase neprítomnosti predsedu ho zvykne nahradiť ním poverený zástupca. Koaličná rada sa stretáva pred každou schôdzou Národnej rady SR a ďalej v prípade potreby. Rozhodnutia prijíma konsenzom všetkých koaličných strán.

Koaličná dohoda by okrem programových priorít a vymedzenia jej hlavných orgánov mala obsahovať aj princípy spolupráce koaličných strán, spôsoby, akými budú koaliční partneri riešiť prípadné spory a záverečné ustanovenia.