Spoločnosť Domáce GPlus Top

Na Vianoce sa už možno vlakom domov nedostanete. Miesta sú takmer vypredané

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Slováci pozor, pripraviť by ste sa mali na ďalšie sťahovanie národov. Opäť raz vianočné sviatky rozprúdili kolotoč enormného kupovania cestovných lístkov, dlhých radov, preplnených čakární a tlačenia sa vo všetkých hromadných spojoch. Ak sa chystáte v období Vianoc cestovať, musíte si naozaj čím skôr lístok zakúpiť. Niektoré vlaky už totiž teraz hlásia 100 percentnú obsadenosť. Pozrite sa, ktoré spoje sú pre vás ešte dostupné.

 

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) ani tento rok nenechala nič na náhodu a na už tradičný nával cestujúcich sa patrične pripravila. Okrem iného ZSSK poskytne spolu 29 vlakov počas vianočných a novoročných sviatkov. Tradičné spoje ale doplnia aj niekoľkými mimoriadnymi rýchlikmi. Vypravia ich 20. decembra a 3. januára – smerovať budú  z Bratislavy do Košíc (13:49 – 19:46). Ďalšie mimoriadne spoje (spiatočná trasa) vypravia 1. januára a 7. januára (Košice 14:14 – Bratislava hl. stanica 20:16).

Piatkové sťahovanie národov sa vo významnej miere dotklo aj obsadenosti vlakov. Lístok už takmer nezoženiete na ranný spoj do Košíc. Obsadený je totiž na 98 percent. Vlak EuroCity smerujúci z Prahy do Košíc (17:44 – 21:50) je už v týchto dňoch beznádejne vypredaný. Rovnako je na tom aj regionálny rýchlik z Košíc do Mukačeva (12:01 – 16:53). Zvyšné spoje taktiež núdzu o cestujúcich nemajú. Hlásia viac ako 70 percentnú vyťaženosť.

Obsadenovsť vlakových spojov na 21. decembra. Zdroj: ZSSK

Viac ako milión cestujúcich

Samotný prepravca upozorňuje na obrovský záujem o lístky v predvianočnom období. Preto vyzýva cestujúcich, aby nenechávali kúpu cestovného dokladu na poslednú chvíľu. Minuloročné zimné sviatky prepravcu poriadne potrápili. Len v čase od 21. decembra 2018 do 7. januára 2019 ZSSK prepravili 1 672 678 cestujúcich a vypravili 24 144 vlakov.

Obsadenosť vlakových spojov na 22.decembra. Zdroj: ZSSK

Meškanie vlakov

Ako to už býva zvykom, nie každá cesta vlakom prebieha podľa predstáv. Niektorí mali to ,,šťastie” a na svoj spoj si počkali aj desiatky minút. Iným zas vlak mohol byť úplne odrieknutý a museli si hľadať alternatívny zdroj prepravy. ZSSK ale zverejnila štatistické údaje z minuloročných sviatkov, ktoré nepôsobia vôbec hrozivo. ,,Do cieľovej stanice prišlo načas (to zn. meškanie do 5 minút – vrátane) až 22 589 spojov (93,6 %) a meškanie nad päť minút zaznamenalo iba 1 555 vlakov (6,4 %). Priemerné meškanie všetkých „sviatočných“ vlakov bolo 1,09 minúty,” uviedli ZSSK.

Obsadenosť vlakových spojov na 23. decembra. Zdroj: ZSSK

Mohlo by vás zaujímať: