Domáce Spoločnosť Top

Vlaky sú takmer vypredané, Dušičky budú rušné. Pozor si dajte na sviatočných vodičov i na vreckárov

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Dušičkové sviatky sú za dverami. Na nohy už tradične stavajú nielen políciu, ale aj železničiarov. Sú totiž nevyhnutne spojené s masovými presunmi ľudí po celom Slovensku. Tie so sebou nevyhnutne prinášajú množstvo problémov. Glob.sk vám prináša varovanie, čomu sa počas dušičkového času vyhnúť a na čo si dať pozor. 

 

Železničná spoločnosť Slovensko z dôvodu očakávaného zvýšeného záujmu cestujúcich pri príležitosti Sviatku všetkých svätých (1. november) a Pamiatky zosnulých (2. november) aj tento rok posilnila spoje. Okrem dvoch mimoriadnych rýchlikov vypraví celkom osemnásť posilových vlakov, ktoré sú už zapracované v platnom cestovnom poriadku. Od utorka (29.10) až do nedele 3. novembra budú môcť teda cestujúci okrem iného využiť aj dvadsať posilových vlakov – dva vlaky SuperCity, sedem rýchlikov, osem regionálnych rýchlikov a tri regionálne expresy. 

ZSSK odporúča zabezpečiť si vopred cestovný lístok a miestenku, pričom cestujúci sa môžu vyhnúť čakaniam v radoch pri pokladniciach. 

Pokiaľ ste si však lístok na vlak nezabezpečili doteraz, zrejme už spokojní nebudete. Už pred niekoľkými dňami boli vlaky takmer úplne vypredané. Najhoršie na tom bola trať Bratislava – Košice.

Kompletný zoznam vlakov aj s ich vypredanosťou nájdete v galérii nižšie (text pokračuje pod ňou).

Galéria
Zdroj: ZSSK
Zdroj: ZSSK
Zdroj: ZSSK
navigate_before
navigate_next

Polícia bude v pohotovosti

V pohotovosti budú aj príslušníci policajných zložiek.Tak ako každý rok a každé sviatky, zvyšuje sa počet účastníkov cestnej premávky. Polícia preto aj tentokrát prijala opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti,” informovala hovorkyňa Policajného prezídia SR Denisa Bárdyová. 

Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch. 

Počas sviatkov je na cestách zvýšený počet vodičov, pričom sa do ulíc vyberú aj takí, ktorí nejazdia veľmi často. “Sviatoční vodiči” môžu byť ohrozením nielen pre seba, ale aj pre druhých. Preto treba podľa polície zvýšiť opatrnosť.Počas minuloročných „dušičkových“ dní (1.11. – 4.11.2018) došlo na cestách k 133 dopravným nehodám, pri ktorých zahynuli tri osoby, ťažko sa zranilo 16 osôb a 58 sa zranilo ľahko,” píše v tlačovej správe polícia a apeluje na zvýšenú opatrnosť. 

Autá poriadne zamykajte, pozor aj na peňaženky!

Polícia upozorňuje všetkých občanov, aby si dávali pozor na svoje veci. Najmä na cintorínoch sa podľa polície pohybuje zvýšený počet zlodejov, treba preto na autách poriadne zavrieť okná a uzamknúť ich. Vreckári by vás zase mohli obrať v dave na stanici či na cintoríne. Na poriadok budú dohliadať hliadky.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Premávku budú na cestách zhusťovať aj nákladné vozidlá. Hoci je v piatok štátny sviatok, polícia im udelila výnimku. Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a na cestách pre medzinárodnú premávku, prichádzajúce na územie Slovenskej republiky zo susedných štátov, ktorých cieľ cesty (napríklad stanovište vozidla alebo miesto vykládky) je na území Slovenskej republiky,” informuje polícia. 

Ak si to však bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky vyžiada, policajti budú aj napriek tejto výnimke oprávnení zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas, alebo mu prikázať smer jazdy.