Domáce Šport Top

Vlhová nočný slalom vo Flachau nezvládla. Skončila štvrtá, vyhrala Američanka Shiffrinová

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová v slalome Svetového pohára vo Flachau. Zdroj: TASR / Martin Baumann

FLACHAU – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová pokazila slalom Svetového pohára vo Flachau. Skončila až na štvrtom mieste, keď zvíťazila Američanka Mikaela Shiffrinová pred Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou a Švajčiarkou Wendy Holdenerovou.

Ak je Jasná pre Petru Vlhovú domácou obývačkou v seriály Svetového pohára, potom Flachau je určite jej srdcovkou. V Rakúsku totiž vyhrala dva posledné nočné slalomy a keď k tomu pripočítame dvojnásobný triumf Veroniky Velez-Zuzulovej z roku 2016, potom je jasné, že miestna zjazdovka je slovenským druhým domovom. Nikde inde nevyhrali naše lyžiarky viackrát žiadne iné preteky. Ale aktuálny slalom bol predsa len v niečom výnimočný.

Vlhová sem po prvýkrát prišla ako líderka celkového poradia a zároveň prvá v hodnotení disciplíny. To všetko hralo do kariet 25-ročnej Liptáčke v poradí v piatom slalome sezóny. Tri vyhrala, raz bola štvrtá a raz vypadla. Nik iný nemá lepšiu bilanciu. Veď aj Mikaela Shiffrinová, ktorá v slalome kraľovala v posledných siedmich rokoch, bola zatiaľ iba druhá, tretia, štvrtá a piata, čo sú jej najhoršie výsledky od začiatku jej kariéry.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pred pretekmi Svetového pohára v rakúskom Flachau. Zdroj: TASR / AP

Američanka momentálne postupne likviduje predsezónne tréningové manko, dostala už k dispozícii nové lyže aj materiál a pomaly sa dostáva do formy z predchádzajúcich rokov. Flachau malo preto naznačiť, aké je ich aktuálne porovnanie. Vlhová si vyžrebovala číslo dva, Shiffrinová mala päťku. Ďalšie dve ich veľké súperky – Rakúšanka Katharina Liensbergerová a Michelle Gisinová – mali šestku, respektíve sedmičku.

Vo Flachau zatiaľ vždy platilo, že nízke čísla boli pri umelom osvetlení výhodou a to chcela Vlhová aj využiť. Bolo pritom zaujímavé, že dvojku mala Vlhová aj pri svojom minuloročnom triumfe. Motiváciou určite boli aj najvyššie finančné odmeny vo Svetovom pohári. Vo Flachau totiž víťazka slalomu dostane 58-tisíc eur.

Prvé kolo postavil nemecký tréner Georg Harzl a bolo technicky náročné aj dlhé, no kto si chcel na účet pripísať lukratívnu sumu, musel excelentne zvládnuť obe jazdy, bez rozdielu aké mal číslo. Ako prvá sa predstavila Wendy Holdenerová a na ideálnej trati predviedla plynulú, rytmickú jazdu a jej čas bol porovnávacím pre Vlhovú a spol. Slovenská slalomárka odštartovala po nej ako raketa a na prvom medzičase mala k dobru 12 stotín. No potom už iba strácala. V prechodových častiach, kde sa striedali prudké úseky s rovinami, nedokázala držať tempo, chýbala tomu agresivita aj dynamika.

Bolo cítiť, že nejde na maximálne riziko a aj keď v závere pridala plyn, v cieli to bol o šesť stotín horší čas, ako mala Holdenerová. Napokon z toho bolo tretie miesto po prvom kole, keď sa pred Vlhovú a Holdenerovú dostala aj Shiffrinová. Američanka bola najrýchlejšia na každom medzičase a v cieli mala k dobru 8 stotín na Švajčiarku a 14 stotín na Vlhovú. Pred druhým kolom tak bolo všetko otvorené, keď ešte aj štvrtá Liensbergerová so stratou 33 stotín mohla zamiešať karty na pódiu. Od piateho miesta už mali slalomárky viac ako sekundový odstup.

“Moje pocity nie sú až také zlé, ale cítila som, že sneh je strašne agresívny. Pri mojej silovej jazde na tomto snehu trošku brzdím, bolo potrebné nechať ísť lyže, aby neboli príliš v oblúku. S týmto som bojovala, pretože to mám v sebe. Zatiaľ to vyzerá fajn, uvidíme druhé kolo, zrejme sa vytvoria trošku ryhy,” povedala Vlhová po prvom kole. V tom druhom, ktoré sa išlo za hustého sneženia, tak slovenská slalomárka musela ísť na doraz.

Trať bola postavená v podobnom duchu, rytmická, plynulá a rozhodujúce úseky boli po každom z troch medzičasov. Tu bolo potrebné meniť tempo, ale zároveň si udržať ideálnu stopu aj rýchlosť. Po prvej pätnástke urobila veľký skok o 11 miest Švajčiarka Melánia Meillardová, ktorú z trónu zosadila až jej krajanka Camillea Rastová. Posuny v klasifikácii boli veľké, keďže od piateho po tridsiate miesto v prvom kole boli iba necelé dve sekundy rozdielu.

Chlieb sa lámal pred jazdami posledných 8 slalomárok. Prvá bola stále Rastová a čakalo sa, kto ju vystrieda na tróne. Bolo zamiešané na poriadne dramatický záver. Až piata po prvom kole Gisinová to dokázala po perfektnej jazde, keď Rastovej nadelila viac ako sekundu. To už bola veľká výzva pre posledné štyri pretekárky na štarte. Navyše, Gisinová je veľká súperka Vlhovej v celkovom poradí Svetového pohára. No to, čo predviedla Liensbergerová, bolo ako z inej planéty. Rakúšanka išla ako po koľajniciach a v cieli mala k dobru neskutočných 1,43 sekundy na Gisinovú. Jazda z ríše divov. Napodobní ju Vlhová?

Opäť odštartovala ako raketa, opäť mala najlepší prvý aj druhý medzičas, no potom urobila dve veľké chyby pri zmene rytmu a náskok bol fuč. Bolo jasné, že siedme víťazstvo z ôsmich slalomov po sebe už nie je témou dňa pre slovenskú zjazdárku. Po víkende v St. Antone to je ďalšie sklamanie v slovenskom tábore. Do cieľa prišla Vlhová so stratou 43 stotín, čo stačilo na druhé miesto, no hore boli ešte dve pretekárky. Holdenerová a Shiffrinová. Obe boli rýchlejšie ako Vlhová, ktorá tak vo Flachau skončila až štvrtá. Víťazstvo, 68. v kariére, si pripísala Shiffrinová, ktorá triumfovala po štvrtýkrát. V slalome dosiahla rekordný 44. triumf, pričom vyhrala prvýkrát od 29. decembra 2019. Počet pódiových umiestnení zaokrúhlila na rovných 100. Američanka je tak späť v hre o veľký kryštálový glóbus, aj keď má na Vlhovú stratu 214 bodov. Liptáčka je prvá aj v hodnotení slalomu.

“Je to veľké víťazstvo, ktoré ma stálo veľa síl, teraz mnou lomcujú obrovské emócie. Na rekordy nemyslím, skôr mi záleží na tom, aby som bola silná a aby som lyžovala s radosťou. Mala som pocit, ako keby som sa vrátila k môjmu lyžovaniu z minulých rokov,” povedala Shiffrinová v cieli. “Konkurencia je naozaj silná a už minimum chýb ma stojí víťazstvo alebo pódiové umiestnenie. Riskovala som, ale, žiaľ, dnes to nevyšlo. V tomto roku je veľká konkurencia, baby sú rýchle. Stačí jedna chybička a baby sú hneď predo mnou,” stručne zhodnotila slalom Vlhová. Jej najbližší program je nabitý, veď už počas najbližšieho víkendu ju čakajú dva obrovské slalomy v Krajnskej Gore, kam presunuli preteky z Mariboru. “Nemám čas na oddych. V stredu cestujeme, vo štvrtok a v piatok trénujeme a potom sú preteky. Takýto je program, oddychujem iba v noci keď spím,”  dodala Vlhová.

Výsledky slalomu vo Flachau

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:47,92 min, 2. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,19 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,43, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +0,62, 5. Michelle Gisinová +1,52, 6. Camille Rastová (obe Švaj.) +2,55, 7. Chiara Mairová (Rak.) +2,57, 8. Laurence St. Germainová (Kan.) +2,78, 9. Paula Moltzanová (USA) +2,79, 10. Katharina Truppeová (Rak.) +2,85