Domáce Šport Top

Vlhová pokazila obrovský slalom v rakúskom Lienzi, skončila piata. Na prvú Shiffrinovú stratila dve sekundy

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára v Lienzi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Obrovský slalom a slalom v Lienzi. Dvoje pretekov Svetového pohára a Petra Vlhová bude mať za sebou najúspešnejší rok kariéry, v ktorom získala tri medaile z majstrovstiev sveta opuncované titulom v obrovskom slalome. Bola druhá v celkovom poradí o veľký kryštálový glóbus, plus sa stala kráľovnou slovenského športu.

To všetko rámcovalo cestu 24-ročnej Liptáčky na svahoch aj mimo nich. Rakúsky Lienz to mal iba potvrdiť. Navyše posledné tohtoročné preteky Vlhovej rámcovala takmer domáca, slovenská atmosféra, keď pri trati bolo viac našich fanúšikov ako domácich a to už je čo povedať. V obrovskom slalome, kde je Vlhová úradujúcou svetovou šampiónkou, to však zatiaľ nebolo úplne podľa jej predstav a plánov. Skončila štvrtá, šiesta aj štrnásta. Už bolo načase skončiť v prvej trojke a ešte viac pritlačiť na Mikaelu Shiffrinovú. V celkovom poradí mala totiž Vlhová pred Lienzom na Američanku priepastné 260 bodové manko. No suverenita Shiffrinovej nie je zatiaľ v novej sezóne tak dominantná a suverénna ako v predchádzajúcej.

Americká slalomárka Mikaela Shiffrinová pred pretekmi Svetového pohára v rakúskom Lienzi. Zdroj: TASR / AP

V slalome je na tom o niečo lepšie a valcuje konkurenciu jedna radosť, no v obrovskom slalome zatiaľ kríva na jednu nohu. Bola druhá a tretia, v Courcheveli skončila až sedemnásta. Frustrovaná, nahnevaná a poriadne rozladená odcestovala domov, vynechala aj paralelný slalom v St. Moritzi, odhlásila sa aj pretekov vo Val d´Isere. Jej návrat v Lienzi tak bol plný očakávania a otáznikov. Vlhová, ktorá v paralelnom slalome triumfovala, mohla byť preto v lepšej psychickej pozícii. Ale sebavedomie Američanky nikdy netreba podceňovať. Aby bol súboj Vlhová – Shiffrinová ešte v Lienzi pikantnejší, štartovali obe rivalky hneď po sebe. Vlhová mala číslo 3 a Shiffrinová 4. Líderka pribežného poradia disciplíny Talianka Federica Brignoneová mala číslo 6. Ako testovací jazdec sa na trať prvého kola spustila Talianka Marta Bassinová, víťazka “obráku” v americkom Killingtone. Za ideálneho zimného počasia, na perfektne upravenom a preparovanom svahu vyjazdila ďalším pretekárkam stopu a jej čas tak bol orientačný a porovnávací.

Švajčiarka Holdenerová svoju jazdu na zmrznutom podklade pokazila a čakalo, čo predvedie Petra Vlhová. No od štartu to nebolo ono, nebola to plynulá, ani rýchla jazda. Bola plná drobných chýb, kostrbatá, chýbal jej drive, agresivita a v cieli mala stratu siedmych desatín na Bassinovú. Vlhová rozladená zmizla hneď v mix zóne a odišla za svojím tímom. Napätie stúpalo, keďže na trať sa po Vlhovej ako gepard pustila Shiffrinová a od prvého medzičasu nadeľovala konkurencii desatiny. Dokonalá a ideálna jazda. V cieli mala k dobru 61 stotín sekundy na Bassinovú, no čo bolo pre nás zaujímavejšie, ale zároveň trpkejšie, na Vlhovú získala 1,37 sekundy. Rozdiel troch tried. Aj to symbolizovalo pokazené a nepodarené prvé kolo Petry Vlhovej. Piate miesto ešte nebolo až tak dramatické, ale strata na Shiffrinovú určite áno. Ešte aj na tretiu Brignoneovú to bolo mínus 7 desatín.

Druhé kolo tak bolo súbojom dvoch talianskych slalomárok a Shiffrinovej o triumf, Vlhovej a spol o posun aspoň na pódium. Vlhová musela pridať poriadne pod kotol, ak nechcela opäť gratulovať americkej zjazdárke k 63-tiemu triumfu vo Svetovom pohári. Musela to byť jazda na maximálne riziko, bez špekulovania a alibizmu. Buď, alebo. Skokankou druhého kola bola dlho Nórka Mária Tvibergová, ktorá štartovala ako prvá a dokonale využila panenskú trať. Ako jedna z mála perfektne zvládla najmä spodnú časť tesne pred cieľom, kde uzavreté bránky rozhodili takmer všetky zjazdárky. Tvibergovú z prvej pozície odstavila až 19-ta Victoria Rebensburgová, no rukavicu najlepšej pätnástke hodila Alice Robinsonová. Víťazka úvodného obrovského slalomu so Soeldenu.

Slovenská lyžžiarka Petra Vlhová v 1. kole obrovského slalomu Svetového pohára v í v rakúskom Lienzi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Robinsonová odskočila konkurencii o takmer sekundu a dlho, predlho trónila na prvom mieste. Navyše sa zmenili aj svetelné podmienky, keď celá trať druhého kola bola v tieni, zrýchlila sa a k tomu sa pridal aj silný bočný vietor. Čo neprekážalo Nórke Mine Holtmannovej, ktorá stačila Robinsonovej čas o ďalšie tri desatiny. Bol to útok na prvú päťku. Holtmannovú zosadila až siedma po prvom kole Rakúšanka Katarína Liensbergerová. To už stúpalo napätie a adrenalín v slovenskom tábore. Petra Vlhová mala pred sebou niečo viac ako minútu na kopci, kde bola doposiaľ najlepšie siedma. Odhodlanie tam bolo, ale už od prvého medzičasu na Liensbergerovú strácala. Od ideálnej stopy bola ďaleko, Vlhová bola rozhádzaná, neistá. V cieli to bola napokon strata 11 stotín a druhé miesto.

Mikaela Shiffrinová na trati obrovského slalomu žSvetového pohára v rakúskom Lienzi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Že by výsledkový prepad? Našťastie Tessa Worleyová predviedla ešte horšiu jazdu ako Vlhová a prepadla sa až za slovenskú lyžiarku. Pred Vlhovú sa však o tri stotiny najskôr dostala Federica Brignoneová a po nej aj Marta Bassinová. Pódium tak bolo definitívne bez Vlhovej. Ako posledná sa na trať spustila Mikaela Shiffrinová a opäť zdolala konkurenciu o parník. Možno aj dva. Išla ako tank a vyhrala o 1,36 stotín sekundy pred Bassinovou. Vlhová skončila v Lienzi piata a jej odstup v celkovom poradí aj v obrovskom slalome sa od Shiffrinovej zväčšil. Aj keď poskočila už na tretie miesto. Jej odstup je od Američanky viac ako 300 bodový. Líderkou obrovského slalomu ostala Brignoneová. Najbližší program Vlhovej je poriadne nabitý. Od 29-ho decembra do 19-ho januára má pred sebou sedem pretekov Svetového pohára v piatich disciplínach a v štyroch zimných strediskách. Január tak veľa napovie, aké budú jej ambície na konci sezóny.

Hlas Vlhovej

“Od prvej brány som sa cítila strašne zle, celú jazdu som sa trápila, nevedela som chytiť môj rytmus. Robila som chyby, ktoré zvyčajne nerobím. Hneď som vedela, že to je zlé, snažila som sa to zmeniť na trati, ale nešlo mi to. V druhom kole som sa snažila ísť naplno, dať si pozor na určité pasáže trate. Hneď po štarte som spravila chybu, spodnú časť som išla fajn. Príliš sme nevideli pod nohy a bolo to trošku rozbité. Keď sa človek pozrie na svah, vidí, ale my potrebujeme vidieť, čo je pod nohami. Nič to nemení, takéto boli podmienky. Rozstupy od pódia boli minimálne, ale žiaľ, taký je šport,” zhodnotila obrovský slalom Vlhová

Lienz  -Obrovský slalom žien

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:07,31 min (1:01,27 + 1:06,04), 2. Marta Bassinová (Tal.) +1,36 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,82, 4. Federica Brignoneová (Tal.) +1,90, 5. Petra Vlhová (SR) +1,93, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +2,07

Celkové poradie vo Svetovom pohári: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 646 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 431, 3. Petra Vlhová (SR) 333, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 329, 5. Marta Bassinová (Tal.) 269, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 239

Poradie v hodnotení obrovského slalomu: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 275 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 254, 3. Marta Bassinová (Tal.) 238, 4. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 199, 5. Tessa Worleyoá (Fr.) 161, 6. Alice Robinsonová (N. Zél.) 155, 7. Petra Vlhová (SR) 153