Domáce Šport Top

VIDEO Jediná chyba pripravila Vlhovú o víťazstvo v obrovskom slalome v Courcheveli. Totálny kolaps Shiffrinovej

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní žien už má po víkende za sebou deväť zo štyridsiatich troch pretekov a situácia v celkovom poradí je zatiaľ jednoznačná. V popredí je o parník Mikaela Shiffrinová, za ňou svorka zbytku sveta.

24-ročná Američanka mala pred druhou Victoriou Rebensburgovou k dobru 250 bodov, no paniku a rešpekt vyvoláva najmä konzistenciou svojich výsledkov. Štartovala šesťkrát a v prvej trojke nebola iba raz. To je práve jej smrtiaca zbraň. Vyrovnanosť a úspešnosť. Keď už sa postaví na štart, tak je takmer vždy na stupňoch víťazov. To je práve ten rozdiel. Nuž a to si ešte dovolila ten luxus vynechať víkendový paralelný slalom v St. Moritzi. Disciplínu, v ktorej už roky nemá konkurenciu. Šetrila sa na “obrák” v Courcheveli. Vo francúzskych Alpách tak bol ďalší diel porovnávačky Shiffrinovej a zo slovenského pohľadu Petry Vlhovej, úradujúcej svetovej šampiónky v obrovskom slalome.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová, dve najväčšie súperky vo Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Veď výsledkovo to zatiaľ nebola Vlhová aká by chcela a mohla byť. Šieste a štrnáste miesto bolo menej ako málo. No ani Shiffrinová nemohla byť najspokojnejšia na svoje pomery. Bez víťazstva. V Soeldene druhá, v Killingtone tretia. No triumf vo Švajčiarsku mohol Vlhovú reštartovať k ďalšiemu podobnému úspechu. Pred vianočnými sviatkami by to bol slušný motivačný bonus. Vyhrávať a dostať Shiffrinovú pod tlak, to je jediná cesta ako zmeniť zabehanú tradíciu z uplynulých rokov. Výhodou pre Vlhovú mohlo byť štartové číslo, keďže Shiffrinová mala jednotku a Vlhová sedmičku. Navyše trať bola nová, pribudli na nej dve terénne nerovnosti – dve vlny a bola o 70 metrov dlhšia ako v minulosti. Shiffrinová tak bola exkluzívnou testovacou zjazdárkou. Jej čas aj jazda určila stopu medzi bránkami. Podarí sa jej v Courcheveli zlatý hetrik? Alebo to bude víťazný kopec pre Vlhovú?

Petra Vlhová na trati Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / AP

Predpoklady sa v prvom kole potvrdili do bodky. Shiffrinová vyčistila stopu a bol to veru zaujímavý pohľad na priebežné poradie po prvom kole po úvodných desiatich zjazdárkach. Američanka bola posledná… To Petra Vlhová išla podstatne agresívnejšie, čistejšie, aj keď nie úplne bez chýb. Na každom medzičase mala mierny odstup od líderky – Talianky Marty Bassinovej, no v cieli to bolo smiešnych 6 stotín sekundy. Slušná jazda úradujúcej majsterky sveta. Ešte väčším prekvapením, než bol Shiffrinovej kolaps, bola jazda Niny Holtmannovej. Nórka s číslom 11 totiž predviedla najrýchlejšie prvé kolo. Na druhú Bassinovú mala k dobru jednu desatinu sekundy. Druhé dejstvo tak bolo úplne otvorené. Veď prvých osem – Holtmannová, Bassinová, Brignoneová, Vlhová, Holdenerová, Hectorová, Robinsonová a Rebensburgová -ich bolo natlačených do pol sekundy. Shiffrinová sa krčila až na konci druhej desiatky – devätnásta, s takmer jeden a pol sekundovou stratou. Ticho pred búrkou?

“Je teplo a podmienky sú tu všelijaké. Vzhľadom na to Mikaelin tréner ako staviteľ trate druhého kola zrejme nemôže urobiť nejaké špeciality, uvidíme. Ona tiež nie je stroj, prvé kolo pokazila, ale v druhom pôjde naplno. Ja tiež boľavú nohu síce stále cítim, ale nezaoberám sa mojimi zraneniami a stavom môjho tela, každú jazdu chcem ísť čo najlepšie. Myslím, že dnes som v prvom kole išla veľmi dobre spodnú časť, v hornej to nebolo úplne optimálne, pozriem si to na videu,” povedala po prvom kole Vlhová. Nuž a práve fakt, že Shiffrinovej tréner postavil trať druhého kola podľa vkusu americkej slalomárky, predurčoval dramatické rozuzlenie “obráku” v Courcheveli. Najprv sa čakalo na úvodných jedenásť zjazdárok a štart Shiffrinovej. Všetko alebo nič – to bol jej plán, už mohla iba získať. Že by to bol ale až posun do prvej trojky?

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / AP

Nebol. Oproti prvému kolu sa totiž oteplilo, podstatne viac fúkalo a podmienky boli na trati po každej pretekárke komplikovanejšie. Kým v prvom kole boli vyššie čísla výhodou, teraz to bolo naopak. V spodnej časti to bolo mäkké, hlboké a čo ste nezískali v prvej polovici, to už nepomohlo časový handicap zlikvidovať. Úžasný výkon predviedla Nemka Marlene Schmotzová, ktorá išli ako po koľajniciach a v cieli nadeľovala ako Mikuláš. Aj Shiffrinovej, ktorú deklasovala o takmer osem desatín. Kolaps fenomenálnej Američanky bol v Courcheveli kompletný. “Vlastne nič nebolo zlé a napriek tomu som zjavne nebola rýchla. Nemôžem zvíťaziť zakaždým a ak nezvíťazím, neznamená to, že som urobila chybu. Ďalšie dievčatá sú rýchle a zaslúžia si uspieť. Niekedy je na vine lyžiar a nie materiál,” uviedla Shiffrinová. Ale nás zaujímala hlavne Petra Vlhová, ktorá bola v skupine ôsmich slalomárok, ktoré ašpirovali na víťazstvo. Najskôr vystrčila rožky Nórka Tvibergová a jej čas dlhé  minúty svietil na prvom mieste.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára v Courcheveli. Zdroj: TASR / AP

Z trónu ju dala dole až Nemka Rebensburgová, ôsma po prvom kole. Bola to hodená rukavica konkurencii. Prvá sedmička mala totiž iba stotinové odstupy. Novozélanďanka Robinsonová ju nezdvihla, po nej ani Švédka Hectorová. Hore už bola iba prvá päťka. Až Švajčiarka Holdenerová sa dostala na prvé miesto, tesne pred jazdou Petry Vlhovej. 24- ročná Liptovčanka musela ísť na maximálne riziko. Na prvom medzičase bola lepšia ako Holdenerová, aj na druhom a svoj odstup stále zvyšovala. No štyri bránky pred cieľom urobila jedinú chybu, dostala sa z ideálnej stopy a v cieli jej chýbali na Holdenerovú iba štyri stotiny sekundy. Triumf bol tak blízko. Naopak, Talianka Brignoneová predviedla perfektnú jazdu a bola prvá. Aby smola Vlhovej bola absolútna, ešte sa pred slovenskú zjazdárku dostala aj Nórka Holtmannová. Vlhová skončila v Courcheveli štvrtá. O 44 stotín za víťaznou Taliankou Brignoneovou.

“Ešte si pozrieme video a možno by som mohla zlepšiť vrchnú časť. V dolnej som nešla zle, je to celkom fajn. Podmienky sú všelijaké, je totiž dosť teplo. Uvidíme, aké druhé kolo postaví tréner Shiffrinovej. Moja noha je na tom podobne ako v predchádzajúcich dňoch. Trochu ju cítim, ale snažím sa to nevnímať. Snažím sa ísť naplno a vydať zo seba maximum. Už ani neviem, ako sa cítim, zas som trocha ochorela. Snažím sa to brať pozitívne, vždy, keď mi niečo je, jazdím rýchlo. Ale už čakám, kedy sa skončí rok a potom to bude lepšie.”,” uviedla Petra Vlhová

Talianka Federica Brignoneová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Courcheveli. ZDROJ: TASR/AP

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Courchevel

Obrovský slalom žien: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 2:12,59 min, 2. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +0,04 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,44, 4. Petra Vlhová (SR) a Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,48, 6. Sara Hectorová (Švéd.) +0,59, … 17. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,65