Domáce Šport Top

Slovenská fantázia v Záhrebe. Vlhová vyhrala ťažký slalom o päť stotín sekundy

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu žien vo Svetovom pohári v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

ZÁHREB – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe, keď bola najrýchlejšia aj po prvom kole. Druhá skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová a tretia Švajčiarka Michelle Gisinová. Vlhová je tiež líderkou celkového poradia v hodnotení slalomu.

 

Najdlhší, najhonosnejší, najlukratívnejší. Slalom v Záhrebe je pre lyžiarov niečo ako pre tenisov Wimbledon. Veď najlepší si rozdelia viac ako 100-tisíc eur a víťazka dostane 42-tisíc a krištáľovú korunku pre kráľovnú zimy k tomu. Aj preto je v kalendári Svetového pohára slalom v Záhrebe v najprestížnejšej kategórii. Petra Vlhová sa tu cíti ako doma, veď po triumfe v Záhrebe v uplynulej sezóne ťahala päťdielnu víťaznú sériu. Je zaujímavé, že v roku 2017 tu triumfovala aj Veronika Velez-Zuzulová.

Svahy neďaleko chorvátskej metropoly však ešte viac svedčia Mikaele Shiffrinovej, ktorá vyhrala na vrchu Slijeme už štyrikrát a aj teraz patrila k najväčším favoritkám. Spolu s Michelle Gisinovou, Katharinou Liensbergerovou či Wendy Holdenerovou. Všetky išli v prvom kole pekne po sebe – Vlhová mala trojku a za ňou boli zoradené Gisinová, Shiffrinová, Liensbergerová a Holdenerová. Práve ony si mali rozdeliť pódiové umiestnenia. Ale aká bola realita?

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu žien vo Svetovom pohári v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin BaumannPodmienky v Záhrabe 

Poradie na štarte bolo dôležité, keďže v Záhrebe bola jarné a nie zimné počasie. Teploty nad nulou, dážď a mäkká trať nie sú práve podmienky, ktoré vyhovujú Vlhovej. Aby toho nebolo málo, tak sa ešte pridala aj hmla a cieľová rovinka pripomínala bobovú dráhu. V hre bolo preto aj zrušenie celého slalomu, no k tomu nakoniec nedošlo. V slalome v Záhrebe, ktorý je najdlhším v seriály Svetového pohára, zohrala preto dôležitú úlohu aj kondícia.

Vlhová sa na štart v prvom kole dostalo ako prvá z favoritiek a bola to z jej strany úplne iná jazda ako v Semmeringu. Aktívna, na hranici rizika, agresívna, technicky bezchybná, sústredenejšia, čo sa odrazilo aj na jej čase v cieli. Všetky za ňou – Liensbergerová, Gisinová alebo Shiffrinová – už mali výraznejší odstup. Liptáčka mal na ne k dobru 32, 38 a 42 stotín sekundy. Nebolo to veľa, ale pred druhým kolom slušný a na psychiku dôležitý náskok. Ako sa ukázalo, ideálnu stopu malo iba prvých šesť slalomárok. Tie z vyššími číslami sa na trati už iba trápili a rozdiely v cieli boli preto extrémne. Veď už piata Holdenerová mala 1,5-sekundovú stratu a posledná postupujúca Nina O´Brienová takmer 4-sekundovú.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu žien vo Svetovom pohári v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Som spokojná. Úprimne, nemala som zo svojej jazdy až taký dobrý pocit. V niektorých pasážach som mala dojem, že robím trochu chyby a že som ďaleko od bránok. Podmienky sú ťažké, trať je hrboľatá. Dokázala som sa však s náročnými podmienkami vyrovnať lepšie ako v Semmeringu. V druhom kole to bude ešte boj, všetko je otvorené,” povedala Vlhová v cieli.

Druhé kolo v nezmenených podmienkach bolo ruskou ruletou. Iba v obrátenom garde a bez hmly. Najlepšiu trať malo prvých päť slalomárok. Najlepšie po prvom kole aj s našou Vlhovou sa už dostali na tobogán, kde to bolo v štýle hop alebo trop. Sneh bol mäkký, držať ideálnu stopu sa nedalo, trať bola rozbitá, rozhodovala preto koncentrácia, šťastie a technika. Stratiť od štartu do cieľa ste mohli aj viac ako dve sekundy. Nečudo, že z prvých pätnástich štartujúcich až päť predčasne vypadlo. Takmer dokonalú a excelentnú jazdu predviedla Nastasia Noensová. Francúzska bola 27., no postupne sa posunula až 12. miesto.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu žien vo Svetovom pohári v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Noensovej čas ako prvá prekonala až Kristin Lysdahlová, 12. po prvom kole. Po nej bola líderkou Erin Mielzynská a najlepšia desiatka tak mala na porovnávanie ďalší extra čas. Jej jazda mala totiž takmer dokonalé parametre. Teraz už išlo o umiestnenie v prvej päťke celkového poradia a možno aj na pódiu. Iba prvá štvorica najlepších po prvom kole bola totiž o parník pred ostatnými. Mielzynskej druhé kolo bolo naozaj famózne a z trónu ju zosadila až Shiffrinová a to dominantným spôsobom o viac ako sekundu.

Ale bude to stačiť na víťazstvo? Nestačilo. Gisinová bola rýchlejšia o 5 stotín sekundy. Hore boli ešte dve pretekárky. Liensbergerová a Vlhová. Rakúšanka išla perfektne, ale slovenská šampiónka ešte lepšie. Na každom medzičase bola najrýchlejšia a aj keď v závere stratila, o víťazstvo neprišla. Vyhrala o 5 stotín sekundy svoje osemnáste preteky vo Svetovom pohári. Fantázia v slovenskom balení. Vlhová si tak upevnila prvú pozíciu v celkovom poradí aj v slalome.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Som rada, že som v Záhrebe opäť vyhrala, určite mi to pridá na sebavedomí. Bolo to náročné. V slalome som hľadala formu. Druhé kolo nebolo úplne ideálne, no v záverečných metroch som sa snažila tlačiť lyže do cieľa. Som rada, že to vyšlo. Je to veľmi emotívne víťazstvo,” povedala po slalome Vlhová, ktorá v Záhrebe obhájila Trofej snehovej kráľovnej. To sa podarilo iba Shiffrinovej a Rakúšanke Marlies Schildovej. Vlhová získala aj prémiu 40 tisíc EUR. V počte triumfov vo Svetovom pohári sa v historických tabuľkách vyrovnala Američanke Tamare McKinneyovej, jedno víťazstvo ju delí od Rakúšanky Anity Wachterovej a Nemky Viktorie Rebensburgovej.

Výsledky slalomu žien v Záhrebe

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:59,08 min., 2. Katharina Liensbergerová (Rak.) + 0,05 s, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,22, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,27, 5. Erin Mielzynská (Kan.) +1,40, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,46, 7. Kristin Lysdahlpvá (Nór.) +1,74, 8. Lena Dürrová (Nem.) +1,91, 9. Chiara Mairová (Rak.) +2,42, 10. Mina Fürstová Holtmannová (Nór.) +2,56

Celkové poradie SP                                                                                                                                                                                                                                         1.VLHOVÁ 615 bodov, 2. Gisinová 487, 3. Shiffrinová 385, 4. Liensbergerová 380, 5. Federica Brignoneová (Tal.) a Marta Bassinová (Tal.) obe 323

Slalom 
1. VLHOVÁ 350, 2. Gisinová 285, 3. Liensbergerová 280, 4. Shiffrinová 235, 5. Holdenerová 185, 6. Katharina Truppeová (Rak.) 112