Domáce Šport Top

Vlhová zažiarila v superobrovskom slalome vo Val d´Isere. Skončila na skvelom šiestom mieste

Zdroj: TASR / AP

VAL D´ISERE – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v superobrovskom slalome vo Val d ´Isere výborné šieste miesto. Šokujúcou a prekvapujúcou víťazkou sa stala Češka Ester Ledecká, druhá bola Corine Suterová, tretia Federica Brignoneová.

Predĺžený víkend vo Francúzsku nebol po dvoch zjazdoch tým, čo si Petra Vlhová predstavovala. Po 25. a 33. mieste získala iba šesť bodov. V celkovom poradí mala síce stále k dobru komfortný 127-bodový náskok na druhú Michelle Gisinovú, no po superobrovskom slalome sa mohol zredukovať. Tretia rýchlostná disciplína v priebehu troch dní tak dokonale preverila kondíciu a psychickú odolnosť 25-ročnej Liptáčky. Super G sa išiel totiž na rovnakej trati ako zjazd, no bol iba o približne 25 sekúnd kratší. Vo Val d´Isere sa išiel náhradný superobrovský slalom za zrušený v Crans Montane a medzi favoritky patrili Corine Suterová, Sofia Goggaiová, Breezy Johnsonová ale aj Federica Brignoneová, ktorá druhý zjazd vynechala.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v pretekoch Svetového pohára. Zdroj TASR / AP

Opäť však chýbala Mikaela Shiffrinová, ktorá do Francúzska vôbec nepricestovala a všetky preteky vynechala. Rozhodujúcim úsekom bola horná časť, prvých 30 sekúnd, kde bola nielen najprudšia trať, ale aj viacero uzavretých bránok. To všetko museli zjazdárky v 100-kilometrovej rýchlosti. Do štartu Vlhovej, ktorá mala desiatku, bola najrýchlejšia Ester Ledecká, ktorá za sebou nechala aj prvú a druhú zo zjazdu Suterovú, hoci iba o 3 stotiny sekundy. Ako sa ukázalo, Ledecka šokovala všetkých, veď do konca ju už z prvého miesta nik nezosadil. Jej jazda bola perfektná. Čo ukáže Vlhová?

Bolo to podstatne lepšie, sebavedomejšie a najmä rýchlejšie ako v zjazde. Na medzičasoch sa držala medzi najlepšími a bolo cítiť, že superobrovský slalom je sadol oveľa lepšie ako disciplíny v piatok a v sobotu. V cieli bola napokon 5. o 84 stotín za Ledeckou. Vyzeralo to na slušnú bodovú porciu pre Vlhovú. Najmä keď po odjazdení prvej dvadsiatky bola na výbornom šiestom mieste a získala skvelých 40 bodov. Dôležité bolo, že až za ňou skončila Gisinová a tak sa odstup medzi oboma zjazdárkami zvýšil v celkovom poradí na 138 bodov. Vo Val d´Isere napokon triumfovala Ledecká, pred Suterovou a Brignoneovou. Ledecká je aj líderkou v hodnotení disciplíny.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati Svetového pohára Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Samozrejme, som spokojná a veľmi šťasťná, že sa mi podarilo opäť útočiť na tie najvyššie priečky. Som veľmi spokojná sama so sebou, ako som išla, aj keď som trochu stratila v strednej pasáži. Ale nakoniec je to šieste miesto a veľmi sa teším, pretože to nebolo vôbec jednoduché a musela som veľmi bojovať, aj po mentálnej stránke. Po dvoch zjazdoch som sa totiž necítila úplne najlepšie. Dala som do toho všetko a môžem byť veľmi spokojná.  Útočila som viac ako v piatkovom a sobotňajšom zjazde. Cítila som sa istejšie. Som veľmi šťastná, že to útočenie som tam mala. Teraz cestujeme do talianskeho Vipitena, kde strávim Vianoce. Teším sa, že budem s mojou rodinou. Chcem si trochu oddýchnuť, zresetovať, no každý deň budem aj trénovať, lebo ďalšie preteky v Semmeringu sú za rohom,” povedala Vlhová v cieli.

Výsledky super-G žien SP vo Val d’Isere

1. Ester Ledecká (ČR) 1:24,64 min, 2. Corinne Suterová (Švaj.) +0,03 s, 3. Federica Brignoneová +0,35, 4. Marta Bassinová (obe Tal.) +0,46, 5. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,78, 6. Petra VLHOVÁ (SR) +0,84, 7. Sofia Goggiová +0,85, 8. Elena Curtoniová (obe Tal.) +1,17, 9. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,24, 10. Keely Cashmanová (USA) a Kajsa Vickhoffová Lieová (Nór) +1,29

Celkové poradie SP

1. VLHOVÁ 465 b., 2. Gisinová 327, 3. Bassinová 323, 4. Brignoneová 308, 5. Goggiová 302, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) 275

Poradie v super-G

1. Ledecká 100, 2. Suterová 80, 3. Brignoneová 60, 4. Bassinová 50, 5. Gutová-Behramiová 45, 6. VLHOVÁ 40