Domáce Šport Top

Vlhovej nevyšiel ani druhý zjazd Svetového pohára vo Val d´Isere. Skončila mimo bodovanej tridsiatky

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v zjazde Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

VAL D´ISERE – Vo francúzskom zimnom stredisku vo Val d´Isere bol na programe zjazd Svetového pohára, ktorý vyhrala Silvia Goggaiová, druhá bola Corine Suterová a tretia Breezy Johnsonová. Petre Vlhovej sa opäť nedarilo, keď skončila až za najlepšou tridsiatkou a nebodovala.

Úvodný zjazd sezóny vo Val d´Isere dal poriadne zabrať nielen lyžiarkam, ale aj organizátorom a záchranným zložkám. Na zemi a v ochranných sieťach totiž skončila pätina štartového poľa, pričom Nicole Schmidhoferová už má po sezóne. Nevyšiel ani Petre Vlhovej, ktorej rýchla a agresívna trať vôbec nevyhovovala a dvadsiate šieste miesto bolo maximom, čo mohla vo Francúzsku dosiahnuť. Podobný scenár sa očakával aj počas víkendu, keďže podmienky sa nezmenili a druhý plánovaný zjazd tak bol opäť o odvahe, zdravom riziku a dobrých lyžiach.

Servismani totiž boli dôležitou súčasťou úspechu na najťažšej ženskej trati vo Svetovom pohári. Opäť chýbala Mikaela Shiffrinová, ktorá do Val d´Isere vôbec nepricestovala a dala prednosť tréningu na technické disciplíny. Vlhová bola v prvej, najsilnejšej skupine už hneď na úvod. Mala číslo štyri. Pred ňou štartovali Talianky Sofia Goggaiová a Marta Bassinová. Víťazka z piatka – Corine Suterová mala deviatku, Federica Brignoneová mala mať pätnástku, ale pre zranenie nenastúpila. Z prvej dvadsiatky na štarte mohli byť na pódiu dve tretiny zjazdárok.

Pre Vlhovú to bol ďalší test, ako je na tom v rýchlostných disciplínach a najmä v extrémnych zjazdoch typu Val d´Isere. Na dlhých lyžiach sa momentálne necíti tak komfortne a sebavedome, ako v slalome či obrovskom slalome, no ak chce snívať o celkovom prvenstve vo Svetovom pohári, musí sa prispôsobiť. Shiffrinová nebude absentovať večne a jej schopnosti v zjazde aj v superobrovskom slalome sú predsa len vyššie. Napokon, už vyhrala všetky disciplíny Svetového pohára.

Trať bola opäť perfektná, tvrdá a mimoriadne rýchla. Vo viacerých úsekoch išli zjazdárky stovkou. S dvojkou išla Nemka Kira Weidleová a predviedla úžasnú jazdu, ktorej dokázala kontrovať druhá z piatka Goggaiová. A to už bol čas s výzvou na pódium. Po nej sa už dolu svahom spustila Vlhová. Na prvých dvoch medzičasoch bola v kontakte s Taliankou, ale výrazne stratila v najprudších a najrýchlejších úsekoch zjazdovky, kde išla Vlhová viac na istotu. Zbytočne neriskovala a aj jej pozícia na lyžiach nebola najistejšia. V cieli mala napokon na Goggaiovú stratu viac ako 2 a pol sekundy, čo predznamenalo, že napokon pôjde o umiestnenie až za bodovanou tridsiatkou. Zjazd vo Val d´Isere Vlhovej vôbec nevyšiel.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v pretekoch Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Poradie chcela a aj zmenila Suterová, ktorá dominovala v zjazde v piatok. Hore bola síce suverénne najlepšia, ale v strednej časti výrazne stratila a napokon manko už v závere nedokázala zmazať. V sobotu tak vo Val d´Isere vyšla odveta za prvý prvý zjazd Goggaiovej, ktorá o tri desatiny vyhrala pred Suterovou. Tretia skončila, podobne ako v piatok, Američanka Breezy Johnsonová. Aj keď bola ešte na poslednom medzičase prvá, vo finiši stratila takmer sekundu na Goggaiovú. V celkovom poradí Svetového pohára sa zmenilo poradie na druhom mieste. Prvá je Vlhová, o 127 bodov pred Michelle Gisinovou. V hodnotení zjazdu sú ex aequo Goggaiová so Suterovou, obe majú rovnaký počet bodov, 180.

Výsledky zjazdu vo Val d’Isere

1. Sofia Goggiová (Tal.) 1:44,70 min, 2. Corinne Suterová (Švaj.) +0,24 s, 3. Breezy Johnsonová (USA) +0,27, 4. Kajsa Vickhoffová Lieová (Nór.) +0,33, 5. Kira Weidleová (Nem.) +0,59, 6. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +0,64, 7. Ester Ledecká (ČR) a Ilka Štuhecová (Slovin.) +0,75, 9. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,77, 10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +0,88, …, 33. Petra VLHOVÁ (SR) +2,58