
SLOVENSKO – Tri ohlásené konce v priebehu dvoch dní. Na Slovensku končí ďalšia fabrika, ktorá produkuje aj obuv, tentokrát v Partizánskom. Viaceré ďalšie podniky majú za sebou ťažký minulý rok a prepustili už stovky ľudí.
Na Slovensku ukončí v tomto roku svoju činnosť ďalší výrobca. Ako informovala STVR, v Partizánskom do konca septembra zruší výrobu americká spoločnosť Honeywell. Firma ešte pred pandémiou zamestnávala vyše 500 ľudí. Aktuálne pracuje vo firme niekoľko desiatok zamestnancov.
Firma vyrába ochranné odevy, pracovnú obuv a ďalšie ochranné produkty „Dôvodom, prečo ukončuje prevádzku na Slovensku v našom meste je to, že náklady na pracovnú silu sú rádovo vyššie, než v štáte, kam sa presťahuje. Náklady na zamestnanca sú na Slovensku dvetisíc dolárov, v krajine, kde sa sťahuje, 400 dolárov,“ priblížil pre televíziu primátor Partizánskeho Jozef Božik s tým, že v máji ohlásia v meste novú investíciu, pri ktorej vzniknú stovky pracovných miest.
Firme každým rokom klesajú tržby a za rok 2023 sa prepadla do červených čísel. Kým ešte v roku 2022 dosiahla zisk 630-tisíc eur, v roku 2023 skončila v miliónovej strate.
Koniec ohlásili aj ďalší dvaja výrobcovia obuvi
Za posledné dva dni ide už o tretieho výrobcu obuvi, ktorý na Slovensku končí. V utorok (15.4.) prišla správa, že spoločnosť Lowa, ktorá sa zaoberá výrobou športových topánok, ukončí k 31. augustu svoju výrobu v Handlovej. Svoje rozhodnutie odôvodnila optimalizáciou výrobných kapacít.

Prečítajte si tiež
Na Slovensku končí ďalší výrobca obuvi! Je to už druhá firma za 2 dni
V pondelok (14.4.) prišla nepríjemná správa aj z Martina. Spoločnosť Ecco Slovakia ukončí v lete výrobu obuvi vo svojom závode v Martine. Ukončenie výroby sa dotkne 650 zamestnancov závodu. Podľa primátora mesta Jána Danka firma údajne doplatila na sankcie voči Rusku, keď utrpela straty na ruskom trhu.
Viacerí veľkí zamestnávatelia hlásia rekordné straty a prepúšťajú
Náročné časy zažívajú aj viaceré ďalšie slovenské fabriky. Patria medzi nich aj košické oceliarne U. S. Steel. Najväčší podnik oceliarskeho priemyslu u nás minulý rok dosiahol rekordnú stratu takmer 100 miliónov eur. Doplatil tak na oceliarsku krízu v Európe, ktorú spôsobil pokles dopytu po oceli a jej následný pád cien. Dôvodom je najmä konkurencia z Ázie. Košický podnik v minulom roku pokračoval aj v prepúšťaní zamestnancov. Aktuálne ich má 7600, pričom ešte v minulý rok zamestnával 8000 ľudí.
Ťažký rok majú za sebou aj Železiarne Podbrezová, ktoré taktiež dosiahli rekordnú stratu 31 miliónov eur.

Tržby a zisk sa prepadli aj kľúčovému podpolianskemu zamestnávateľovi, detvianskym strojárňam PPS Group. Podnik na to zareagoval prepúšťaním. V priebehu minulého roku znížil počet svojich zamestnancov o 120 a nechal si ich iba 550. Za horšími výsledkami podniku stojí prepad objednávok od kľúčových zákazníkov podniku z nosného biznisu stavebných a banských mechanizmov. S poklesom stavebníctva a ťažby klesá aj záujem o mechanizmy pre tieto odvetvia.
Veľkú stratu za minulý rok dosiahol aj kľúčový zamestnávateľ revúckeho okresu – Slovmag Lubeník. Podnik vyrába žiaruvzdorné magnezitové materiály, ktoré sa používajú na výmurovky pecí v oceliarňach, cementárňach a vo výrobe vápna. Firma po dvoch ziskových rokoch skončila za minulý rok v strate 3,3 milióna eur. Firma sa rozhodla šetriť už pred dvomi rokmi a doteraz prepustila až 200 zamestnancov. Pádu do červených čísel pomohli aj drahšie energie a náklady na materiály.
Produkcia klesla v takmer celom priemysle
Ťažké časy v našom priemysle potvrdzujú aj najnovšie údaje Štatistického úradu SR. Ako informoval Štatistický úrad, priemyselná produkcia vo februári 2025 medziročne klesla o 1,3 %. Rozhodujúca výroba áut síce medziročne stúpla o 12 %, ale ani to domáci priemysel nezachránilo. Hlavnou brzdou bola pokračujúca slabšia výroba kovov, strojov, elektrických zariadení a tiež pokles výkonu v energetike.