Regióny Martin

Vo vakcinačnom centre UNM zaočkovali za dva týždne takmer 2000 ľudí

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

MARTIN – Vo vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) zaočkovali počas prvých dvoch týždňov fungovania takmer 2000 ľudí, prevažne zdravotníkov. TASR o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

 

Doplnila, že aktuálne sa počas dňa zaočkuje v priemere 300 ľudí. “UNM plánuje dennú kapacitu zvýšiť. Už od dnešného dňa funguje vakcinačné centrum na novej adrese – Sklabinská 26. Nové priestory mimo areálu UNM umožnia zvýšiť dennú kapacitu zaočkovaných až na 500. Kapacita sa aktuálne na týždennej báze mení aj na základe usmernení z Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré registráciu záujemcov o očkovanie zabezpečuje,” uviedla Marčeková.

Vakcínu dostalo už takmer 1500 zamestnancov UNM. „Očkujú sa prevažne zdravotníci, prvý týždeň výlučne zamestnanci UNM a od 11. januára sa môžu zaočkovať aj zdravotníci pracujúci mimo UNM. Riadime sa pri tom striktne pokynmi Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a aktuálne sú to všetci, ktorí spadajú pod prvú vlnu očkovania. Postupujeme podľa Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach Slovenskej republiky,” informovala vedúca lekárka vakcinačného centra UNM Ľubica Bielená.

Na očkovanie sa dá prihlásiť iba prostredníctvom formulára na webstránke https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-vaccination-form.php. “Očkovanie realizuje samostatný očkovací tím vakcinačného centra UNM. V zmene je jeden vedúci lekár, traja lekári, tri zdravotné sestry a päť administratívnych pracovníkov. Vakcinačný tím sa UNM snaží personálne zabezpečiť tak, aby bol celý proces očkovania čo najrýchlejší a najefektívnejší,” podotkla Marčeková.

“Vzhľadom na efektivitu a minimalizovanie straty robíme prípravu vakcíny priebežne. Zároveň máme pripravený rezervný zoznam zdravotníckych pracovníkov, aby v prípade, že sa niektorí na očkovanie nedostavia, bola kapacita vakcinačného centra naplnená,” dodala Bielená.

Podľa Marčekovej začali s očkovaním v martinskej nemocnici 5. januára, po tom, ako dorazilo prvých takmer 3000 dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer BioNTech. “Zásoby vakcín doplnili minulý týždeň a ďalšie budú prichádzať priebežne, podľa dennej kapacity vakcinačného centra. UNM si zároveň vytvára rezervy vakcín aj na druhú dávku pre už zaočkovaných,” uzavrela.