Zahraničné

Vo väzbe americkej pohraničnej stráže zomrelo ďalšie dieťa migrantov

HOUSTON – Vo väzbe americkej pohraničnej stráže zomrelo ďalšie dieťa migrantov z Guatemaly. Osemročný Felipe Gomez Alonzo skonal v utorok krátko po polnoci. Úrad colnej a pohraničnej ochrany (CBP) uviedol, že chlapec mal v pondelok “príznaky možnej choroby” a spolu s jeho otcom ho odviezli do nemocnice v meste Alamogordo v štáte Nové Mexiko. Tam mu diagnostikovali prechladnutie a horúčku, dali mu lieky a poslali ho naspäť.

Chlapca podľa CBP odviezli opäť do nemocnice, keď začal mať nevoľnosť a vracal. O niekoľko hodín neskôr zomrel. Guatemalský konzul vo Phoenixe uviedol, že telefonoval s otcom chlapca, ktorý mu povedal, že smerovali do Tennessee. Štyridsaťsedemročný Agustin Gomez diplomatovi povedal, že jeho syn mal “perfektné zdravie”.

CBP po úmrtí chlapca oznámil, že vykonáva nové lekárske prehliadky detí v jeho väzbe. Prehliadky sa zameriavajú na deti mladšie ako desať rokov. CBP v stanovisku oznámil, že pri starostlivosti o zadržiavané deti potrebuje pomoc od ďalších vládnych agentúr. Úrad uviedol, že “zvažuje možnosti zvýšenia lekárskej pomoci” od americkej pobrežnej stráže a ďalších úradov.

V decembri zomrelo v jednej z amerických nemocníc aj sedemročné guatemalské dievča Jakelin Caal. Stalo sa tak krátko po tom, čo ho umiestnili do väzby pohraničnej stráže.