Regióny Bratislava Top

SMUTNÁ SPRÁVA Vo veku 100 rokov nás opustila československá LEGENDA

Ilustračná foto. ZDROJ: pixabay.com, FB

BRATISLAVA – Vo veku úctyhodných 100 rokov nás opustil posledný československý vojnový pilot, ktorý bol v službách britského kráľovského letectva počas druhej svetovej vojny a armádny generál vo výslužbe – Emil Boček. Jeho život bol plný dobrodružstva nielen v pracovnom ale aj osobnom živote. Na sociálnych sieťach sa s ním dojímavo rozlúčili mnohé významné osobnosti slovenskej politickej scény.

 

Generál Emil Boček nás opustil 25. marca 2023 na poludnie vo veku nádherných 100 rokov. Ako mladý muž sa učil za strojného zámočníka. V roku 1939 utiekol z okupovaného Československa a ako 16-ročný mládenec vstúpil do československej zahraničnej armády vo Francúzsku. Neskôr skončil v Británii a po absolvovaní kurzu pre mechanikov bol, ako jeden z najmladších členov, prijatý do  britského Kráľovského letectva (RAF).

Podľa TV Nova bol posledným z Čechov, ktorí sa k RAF pridali počas druhej svetovej vojny. Spočiatku slúžil ako mechanik v 312. stíhacej peruti, až kým sa v roku 1944 nestal pilotom-stíhačom letky B v československej 310. stíhacej peruti, v ktorej absolvoval 26 operačných letov.

Prežil nádherný život v kruhu rodiny a získal mnoho významných ocenení.