Politika Zahraničné

Vo voľbách v Británii zvíťazili konzervatívci Borisa Johnsona, budú mať absolútnu väčšinu v parlamente

Vo voľbách vo Veľkej Británii zvíťazila konzervatívna strana Borisa Johnsona. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Britská Konzervatívna strana získala v parlamente nadpolovičnú väčšinu mandátov. Vyplýva to z výsledkov sčítania hlasov odovzdaných v 597 zo 650 volebných obvodov. Informovala o tom televízia Sky News.

Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona získala v britskom parlamente po sčítaní hlasov v 649 z 650 volebných obvodov 364 kresiel. Labouristická strana podľa týchto výsledkov obsadí 203 kresiel.

Johnson svoj poslanecký mandát obhájil

Britský premiér Boris Johnson po pravdepodobnom víťazstve svojej Konzervatívnej strany vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách uviedol, že konzervatívci majú teraz “silný nový mandát uskutočniť brexit, zjednotiť krajinu a posunúť ju dopredu”. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Johnson sa poďakoval svojim voličom po tom, čo obhájil svoj mandát, keď kandidoval za volebný obvod Uxbridge a South Ruislip.

O svoje poslanecké kreslo naopak prišla líderka Liberálnych demokratov Jo Swinsonová, ktorá kandidovala za obvod East Dunbartonshire, kde ju porazila kandidátka Škótskej národnej strany (SNP) Amy Callaghanová.

Johnson zopakoval sľub uskutočniť brexit

Johnson v piatok po drvivom víťazstve svojej Konzervatívnej strany vo voľbách zopakoval svoj sľub “uskutočniť brexit” a poďakoval sa aj prívržencom labouristov, ktorí svoje hlasy odovzdali konzervatívcom, informovala televízia Sky News.

“Poďme na brexit, ale najskôr si, priatelia, dajme raňajky,” povedal Johnson.

Premiér zopakoval svoj predvolebný sľub uskutočniť brexit. “EÚ opustíme 31. januára. Už nie sú žiadne ‘ak’, žiadne ‘ale’,” povedal.

“Odstránili sme prekážky, ukončili sme patovú situáciu,” pokračoval Johnson a dodal, že ide o najvýraznejšie víťazstvo Konzervatívnej strany od roku 1987, keď pod vedením Margaret Thatcherovej získala 376 kresiel.

Johnson sa obrátil aj na tradičných labouristických voličov, ktorí zmenili názor a v týchto voľbách dali hlas konzervatívcom.

“Vaša ruka sa možno chvela nad hlasovacím lístkom, keď ste krížikom označovali políčko pre konzervatívcov a možno máte v úmysle vrátiť sa najbližšie k labouristom,” povedal premiér s tým, že v takom prípade si veľmi váži dôveru, ktorú doňho vložili.

Johnson avizoval, že teraz pôjde za kráľovnou, aby dostal poverenie na zostavenie vlády, ktorá získala “nový významný mandát na uskutočnenie brexitu”.

Corbyn nepovedie labouristov do ďalších volieb

Vodca britských labouristov Jeremy Corbyn v piatok vyhlásil, že nebude viesť svoju stranu do ďalších volieb. Informovala o tom agentúra AFP.

Prehru labouristov s konzervatívcami Borisa Johnsona i volebnú noc označil Corbyn za veľké sklamanie.

Vo svojom príhovore, ktorý predniesol v Islingtone North, kde kandidoval a obhájil svoj mandát, sa Corbyn poďakoval za dôveru svojim voličom. Poslancom Dolnej snemovne sa stal v poradí už desiaty raz.

Poďakoval sa aj svojim priateľom a rodine, obzvlášť svojej manželke za to, že počas predvolebnej kampane vydržala tlak, ktorému ju vystavili médiá.

Vo svojom príhovore Corbyn pripomenul, že Labouristická strana počas predvolebnej kampane predstavila svoj “manifest nádeje”. Uviedol tiež, že téma odchodu Británie z EÚ predvolebnú debatu polarizovala.

Politickí pozorovatelia v bezprostrednej reakcii na tento prejav uviedli, že Corbyn v ňom nepriznal zodpovednosť za neúspech strany vo voľbách a aj keď vyhlásil, že stranu nepovedie do žiadnych budúcich volieb, neavizoval, že by mal v úmysle odstúpiť z postu straníckeho lídra.

Corbyn nepovedie labouristov do ďalších volieb. Zdroj: SITA / AP

Farageova strana asi nezíska ani jedno kreslo

Z prvých odhadov výsledkov predčasných parlamentných volieb v Británii vyplýva, že Strana brexitu (BP) europoslanca Nigela Faragea nezíska v Dolnej snemovni parlamentu ani jedno kreslo. Informovala o tom v piatok stanica BBC.

“Ak sa podarí uskutočniť brexit, tak sme odviedli dobrú prácu. Ak však bude dohoda o brexite Borisa Johnsona schválená bezo zmien, nebudem ju môcť podporiť,” povedal Farage v rozhovore pre BBC na margo výsledkov štvrtkových predčasných parlamentných volieb.

Uviedol tiež, že Johnsonova dohoda o vystúpení Británie z EÚ by vytvorila základ pre bližší vzťah Spojeného kráľovstva s Úniou, ako by sa mu páčilo.

Na otázku, či sa po prvých odhadoch volebných výsledkov predčasných parlamentných volieb, v ktorých jeho strana pravdepodobne nezíska ani jeden mandát, nechystá na odchod z politiky, Farage odpovedal: “Uvidíme, kde budeme o šesť mesiacov, možno sa ešte budem musieť vrátiť do hry.”

Farageova strana asi nezíska ani jedno kreslo. Zdroj: SITA / AP

Ako vo voľbách hlasoval on sám, Farage komentoval slovami, že sa nevedel prinútiť voliť konzervatívcov a preto svoj volebný lístok znehodnotil.

 “Ako som hlasoval, je dosť nepodstatné,” povedal Farage, pričom zaútočil na britský volebný systém, v ktorom víťaz berie všetko.

Boris Johnson presadil decembrové predčasné voľby v nádeji, že získa väčšinu v parlamente a prelomí tak politickú patovú situáciu v otázke brexitu, ktorá dosiaľ v Británii panovala.

Konzervatívna väčšina by podľa neho ratifikovala revidovanú dohodu o vystúpení dosiahnutú s EÚ a vyviedla krajinu z Únie v naposledy stanovenom termíne – 31. januára 2020.

Jo Swinsonová prišla o mandát, končí ako líderka Liberálnych demokratov

Jo Swinsonová po strate poslaneckého mandátu v britských parlamentných voľbách odstupuje z postu líderky Liberálnych demokratov. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie strany.

“Som hrdá na to, že v tejto kampani sa liberálni demokrati postavili za otvorenosť, štedrosť a nádej. Boli sme úprimní v tom, v čo veríme a čo sa snažíme dosiahnuť. Je to jednoznačne prekážka liberálnych hodnôt. Avšak v celej krajine ich vyznývajú milióny ľudí. Spoločným bojom za ne môžeme vytvoriť svetlú budúcnosť,” povedala Swinsonová.

Liberálnych demokratov dočasne povedú Ed Davey a Sal Brintonová a voľby nového lídra sa uskutočnia na budúci rok.

Swinsonová prišla o kreslo v obvode East Dunbartonshire, kde ju porazila kandidátka Škótskej národnej strany (SNP) Amy Callaghanová. Brintonová pochválila Swinsonovú, že stranu viedla “čestne a nebojácne”.

Liberálni demokrati získali vo voľbách podľa predbežných výsledkov len 11 mandátov.

Severoírski nacionalisti získali vo voľbách viac kresiel ako unionisti

Severoírski nacionalisti získali vo štvrtkových britských parlamentných voľbách po prvý raz v dejinách viac kresiel ako probritskí unionisti. Uviedla to v piatok agentúra Reuters.

Severné Írsko má v 650-člennej Dolnej snemovni britského parlamentu 18 kresiel. Írska republikánska strana Sinn Féin si udržala sedem kresiel a Sociálnodemokratická a labouristická strana (SDLP) získala dve.

Naopak, Demokratická unionistická strana (DUP) prišla o dve kreslá a najnovšie ich má osem. Jedno kreslo získala Aliančná strana Severného Írska (APNI).

Severné Írsko sa od Írskej republiky oficiálne oddelilo 6. decembra 1921 uzavretím anglo-írskej dohody.