Regióny Domáce Liptovský Mikuláš Spoločnosť

Vo vysokohorskom teréne je mierna lavínová hrozba, cesty sú zjazdné

Vo vysokohorskom teréne je mierna lavínová hrozba. (ilustračná fotografia TASR /Adriána Hudecová)

LIPTOVSKÝ HRÁDOK (TASR/SITA) – Vo vysokohorskom teréne slovenských pohorí platí vo štvrtok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Výnimku tvorí Veľká a Malá Fatra, kde je doobeda malá lavínová hrozba.

Podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby sa vplyvom striedaní teplôt snehová pokrývka čiastočne stabilizovala. „Na slnkom osvetlených svahoch dochádza počas dňa k roztápaniu povrchu snehovej pokrývky, v noci opäť k jej zamŕzaniu,“ priblížil s tým, že povrch snehu naberá podobu firnu, v tieni vyšších polôh je tvrdý a zamrznutý.

Vo výškach nad 2000 metrov nad morom počas posledného sneženia vietor navieval sneh do dosiek a vankúšov na záveterné severné a severovýchodné strany štítov, hrebeňov a žľabov. „Nebezpečné sú hlavne tieto lokality. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Počas dňa môžeme očakávať aj spontánne lavíny z mokrého snehu rôznej veľkosti a hlavne na trávnatom povrchu,“ doplnil.

Ráno bolo na horách jasno s veľkou dohľadnosťou. Teplota oproti predchádzajúcim dňom stúpla, dosahovala od mínus piatich stupňov Celzia v najvyšších polohách po mínus tri stupne v podhorí.

Sledované diaľnice, rýchlostné cesty a horské priechody sú zjazdné

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký, informuje Slovenská správa ciest na svojej webovej stránke.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. V hornatejších oblastiach Slovenska sú vozovky miestami pokryté vrstvou kašovitého, utlačeného až zľadovateného snehu hrúbky jeden až tri centimetre, v oblasti Záborského do piatich centimetrov.

Všetky horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. Na HP Herlianske sedlo, Vrchslatina a Podspády je na vozovke utlačený sneh hrúbky jeden až dva centimetre. Na HP Zbojská a Huty je na vozovke miestami zľadovatený sneh hrúbky jeden centimeter.

Hmla s dohľadnosťou do 50 m sa vyskytuje v oblasti Zelenča, Zemianskej Olče a Komárna, do 100 m v oblasti Galanty, Veľkého Medera, Dunajskej Stredy, Čeboviec, Čataja, Jaroviec, Šamorína, Trstenej a Bukovej.

Snehové reťaze sú potrebné pre všetky vozidlá na ceste II/584 Srdiečko – Bystrá.