Zahraničné

Vo Washingtone demonštrovali na Trumpovu podporu tisíce jeho stúpencov

Zdroj: SITA/AP Photo/Luis M. Alvarez

WASHINGTON – Tisícky demonštrantov v červených šiltovkách i klobúkoch zaplnili v sobotu ulice Washingtonu, aby tak vyjadrili podporu nepodloženému tvrdeniu prezidenta republiky Donalda Trumpa o volebných podvodoch. Píše o tom agentúra AFP.

Trumpových priaznivcov neodradil od protestov ani fakt, že deň predtým americký najvyšší súd zamietol žiadosť štátu Texas o anulovanie výsledkov novembrových prezidentských volieb, v ktorých republikána Trumpa s výrazným náskokom porazil demokrat Joe Biden. Sťažnosť tradične republikánskeho Texasu sa konkrétne týkala výsledkov v štyroch kľúčových amerických štátoch – v Michigane, Georgii, Pensylvánii a Wisconsine, v ktorých všetkých zvíťazil Biden.

Protestujúci Trumpovi stúpenci sa najprv vo vážnej nálade zhromaždili v okolí námestia Freedom Plaza, neďaleko Bieleho domu, avšak neskôr v priebehu dňa vypukli medzi nimi a protidemonštrantmi potýčky. Obe strany museli od seba násilím oddeľovať dokonca až policajní ťažkoodenci. Zaznamenaný bol najmenej jeden prípad násilného stretu policajtov s protidemonštrantmi,  ako aj niekoľko ďalších incidentov vrátane postrelenia jednej osoby a pobodania štyroch ďalších ľudí nožom po skončení protestu. Sobotná demonštrácia bola pomerne rozsiahla, avšak poznateľne menšia než podobný protest spred mesiaca, keď sa pred Bielym domom na podporu Donalda Trumpa zišlo až 10.000 ľudí.