Spoločnosť Zahraničné

Vo Wu-chane platí zákaz lovu, chovu a konzumácie divých zvierat

Vo Wu-chane platí zákaz lovu, chovu a konzumácie divých zvierat. Zdroj: pixabay

PEKING – Stredočínske mesto Wu-chan, kde sa podľa presvedčenia odborníkov začala celosvetová pandémia nového koronavírusu, vydalo v stredu úplný zákaz lovu, chovu a ľudskej konzumácie divých zvierat. Čína vo štvrtok hlásila dva nové potvrdené prípady nákazy, informovala tlačová agentúra AP.

 

Zákaz je očividne reakciou na výskum, ktorý ukázal, že koronavírus s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z netopierov a na ľudí sa preniesol cez medzičlánok – cez iné divé zvieratá predávané na konzumáciu na trhovisku vo Wu-chane.

Vydaný zákaz zavádza do praktického života opatrenia, schválené už na celoštátnej úrovni, ktoré sa týkajú chránených suchozemských zvierat i morských živočíchov a sľubujú finančnú pomoc obchodníkom, ak prejdú na iné spôsoby podnikania.

Zákaz však obsahuje množstvo výnimiek vrátane zvierat využívaných v tradičnej čínskej medicíne pod podmienkou, že ich nebudú konzumovať ľudia ako stravu. Zostáva nejasné, či sa zákaz týka aj šupinavcov – malých cicavcov, ktorých šupiny sa využívajú v tradičnej medicíne, ale ktoré sa podľa predpokladov stali medzičlánkom, teda prenášačom koronavírusu z netopierov na ľudí.

Tento zákaz začína platiť okamžite a bude trvať päť rokov.

Čína hlásila vo štvrtok dva nové potvrdené prípady nákazy koronavírusom – krajina sa pritom pripravuje na svoje najväčšie politické stretnutie roka, za prísnych nariadení pre dodržiavanie patričnej priestorovej vzdialenosti medzi účastníkmi.

Jeden z nových prípadov bol donesený zo zahraničia a zistili ho v spomínanom priemyselnom meste Wu-chan. Druhý prípad je domácim prenosom a zistili ho vo finančnej metropole Šanghaj. Žiadne nové úmrtia na COVID-19 neboli hlásené, takže celkovo ich je v krajine 4634 spomedzi 82.967 infikovaných.

Na ochorenie sa aktuálne lieči iba 84 ľudí, pričom ďalších 382 sa nachádza v izolácii a monitorujú ich, či už pre podozrenie z nákazy alebo preto, že mali pozitívne testy na koronavírus a zároveň sú bezpríznakoví.

V Číne sa v piatok začne výročné zasadnutie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, teda čínskeho národného parlamentu. Obvykle sa na ňom v Pekingu zíde okolo 3000 delegátov, spolu s podobným počtom členov jeho poradného orgánu, Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia, ktoré sa schádza už vo štvrtok.

Na tohtoročnom zasadnutí budú podľa očakávania dominovať ekonomické témy a zdravotná starostlivosť. Zasadnutie sa koná v čase zhoršeného napätia so Spojenými štátmi v obchodnej a politickej oblasti.

Úrady zároveň pokračujú v testovaní všetkých 11 miliónov ľudí v meste Wu-chan, ktoré sa stalo zdrojom pandémie koronavírusu. Zatiaľ otestovali vyše dva milióny obyvateľov, ako uvádzajú štátne médiá s odvolaním sa na miestne zdravotnícke úrady. Takto bolo zistených 71 pozitívnych ľudí bez príznakov. V meste sa vyskytlo viac ako 50.000 prípadov nákazy z celkového počtu v Číne, dodala agentúra AP.