Domáce GPlus Spoločnosť Top

Vodiči, neprehliadnite zmenu. S touto kartou si už nevystačíte, skontrolujte si, či máte tú správnu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vodiči už nemusia nosiť pri sebe toľko dokladov. Po novom im stačí na preukázanie platnosti povinného zmluvného poistenia (PZP) iba zelená karta. Bielu kartu tak pokojne zahoďte. Tá vám je od utorka na nič. Samotné poisťovne tento krok vítajú. Pozor si treba dať ale na policajtov. Ak zelenú kartu nebudete mať, hrozí vám pokuta.

 

Odteraz potrebujete na preukázanie PZP zelenú kartu. Preto si radšej skontrolujte, či máte jej originál. Doteraz u nás stačilo mať iba bielu kartu. Vydávala ju poisťovňa a každý poistenec bol povinný ju mať pri sebe počas jazdy. ,,Biela karta obsahovala osobné údaje o držiteľovi vozidla, prípadne firemné údaje ak išlo o právnickú osobu alebo živnostníka, ďalej základné údaje o aute (typ vozidla, model, značka, výrobné číslo vozidla (VIN), EČV, číslo osvedčenia o evidencii vozidla, informáciu o období platnosti PZP a tiež informáciu o poisťovni, ktorá vydala bielu kartu,” povedal pre Glob.sk z Union poisťovne Matej Neumann. Ak ste ale vycestovali do zahraničia, s bielou kartičkou ste si už určite nevystačili. Preto sa parlament rozhodol zbytočné papierovačky navyše zrušiť a zaviesť jednu kartu.

Bielej odzvonilo

Odteraz platí nielen v zahraničí, ale po novom už aj u nás. Ide o zelenú kartu, ktorá má medzinárodnú platnosť. Jej farba, forma a štruktúra je štandardizovaná v rámci krajín patriacich do Systému zelenej karty. ,,V prípade nehody v zahraničí tak Systém zelenej karty zabezpečuje plnenie bez nutnosti uzatvárať si poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestuje. Členmi Systému zelenej karty sú všetky krajiny Európy, (výnimku tvorí Kosovo, kde si treba pri vstupe do krajiny dojednať tzv. hraničné poistenie), ďalej časť severnej Afriky, Rusko, Izrael, Irán,” uviedla pre Glob.sk špecialistka externej komunikácie Allianz Helena Kanderková.

Poisťovne tak budú vydávať už iba jednu kartu a to zelenú. Biela sa definitívne zruší. ,,V prípade, ak vodič napriek uzatvorenému PZP stále nemá originál zelenej karty, je potrebné, aby sa čo najskôr obrátil na svoju poisťovňu. V zmysle zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla je poisťovateľ povinný po uzavretí poistnej zmluvy vydať poistníkovi bez zbytočného odkladu zelenú kartu, ” vysvetlila pre Glob.sk špecialista externej a internej komunikácie Generali poisťovne Katarína Kukurová. Zelenú kartu poisťovne vydávajú po uzavretí poistenia. Zašlú ju buď poštou na adresu klienta, prípadne elektronicky. Vtedy je potrebné si kartu vytlačiť farebne. O vydanie dokladu je možné požiadať takisto aj na ktorejkoľvek pobočke vami vybranej poisťovne.

 

Bielu kartu už potrebovať nebudete. Zdroj: FB Auto PDK

Bez pokuty to nepôjde

Zelenou kartou sa budete preukazovať pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte. Dôležité je nezabudnúť na policajtov. Ak vás zastavia, kontrole zelenej karty sa nevyhnete. ,,Ak vodič nebude mať doklad predpísaný na vedenie a prevádzku vozidla, čo bude priestupkom, za ktorý možno uložiť v blokovom konaní pokutu do 50 eur a v správnom konaní do 100 eur,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Čo ak ale stratíte doklady, v ktorých ste mali aj zelenú kartu? ,,V prípade napríklad straty dokladov/zelenej karty, alebo ak by chcel klient zmeniť údaje na karte a podobne, je potrebné túto skutočnosť bezodkladne nahlásiť poisťovni, ktorá klientovi vydá novú kartu,” dodala pre Glob.sk z Wüstenrot poisťovne Daniela Vlčková.

Aj poisťovňa AXA počíta s možnými stratami. ,,Pokiaľ by klient (s platnou zmluvou) zelenú kartu stratil, môže si duplikát zelenej karty znovu vygenerovať na našich stránkach,” ubezpečil z AXA Jiří Cívka.

 

Ak nemáte zelenú kartu, pokutu vám môže dať priamo policajt. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Koniec zbytočnostiam

Samotné poisťovne tento krok privítali. Podľa generálnej riaditeľky Slovenskej asociácie poisťovní Jozefíny Žákovej už pri vzniku zákona o povinnom zmluvnom poistení namietali, že vydávanie bielej karty je zbytočný administratívny úkon. ,,Nemá prakticky žiadny zmysel, pretože platí iba pre územie Slovenska. Naproti tomu zelená karta, plným názvom Medzinárodná karta automobilového poistenia, je tiež potvrdením o existencii toho istého poistenia, ktorým sa vodiči preukazujú v zahraničí,” zdôraznila Žáková.

 

Galéria
Šmejdi si vždy nájdu zadné dvierka. Zdroj: Zoznam.sk / Peter Korček
Bez zelenej karty sa nepohnete. Zdroj: FB Polícia SR – Trenčiansky kraj
V zahraničí sa preukazujete zelenou kartou aj naďalej. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next