Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Vodiči, pozor! Prísny BODOVÝ systém v praxi: Takto by mal fungovať

Ilustračná foto. Zdroj: FB/Polícia SR

BRATISLAVA – Cestní piráti, opití vodiči, a nehody s tragickými následkami. Aj to sú dôvody, prečo rezort vnútra chystá pre šoférov zaviesť bodový systém. Hoci návrh sa ešte dolaďuje, jeho základné princípy už poznáme. Fungovať by mal podobne ako v Česku.

 

O bodovom systéme sa u nás začalo aktívnejšie hovoriť po nehode na Zochovej ulici v Bratislave, pri ktorej vodič pod vplyvom alkoholu zabil piatich ľudí. Zámerom rezortu je, aby vodiči jazdili zodpovednejšie. Za porušenie pravidiel cestnej premávky by šoféri nedostali len pokutu, ale po nazbieraní určitého množstva bodov by prišli aj o vodičský preukaz. „Cieľom je ochrana účastníkov cestnej premávky pred vodičmi nedodržiavajúcimi tie pravidlá cestnej premávky, ktorých príčinou je vznik dopravných nehôd s následkami na živote alebo zdraví,“ vysvetlila pre zregionu.sk Karolína Barinková, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Systém by mal vychádzať z českého bodového systému, ktorý funguje už 17 rokov. Body sa v slovenskom bodovom systéme budú za jednotlivé „obodované“ priestupky sčítavať, pričom, ako uvádza denníka Pravda, horná hranica, po dosiahnutí ktorej vodič príde o vodičský preukaz, by mala byť stanovená na 9 bodov. Jednotlivé priestupky budú obodované jedným až štyrmi bodmi, podľa ich závažnosti.

Ktoré porušenia a za koľko

Zoznam bodovaných priestupkov a k ním priradených bodov ešte nie známy. Polícia však prezradila niekoľko príkladov. „Nepripútanie sa bezpečnostným pásom, ktoré bude ohodnotené jedným bodom, no vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu bude patriť k tým najzávažnejším priestupkom, ktorý bude ohodnotený až štyrmi bodmi,“ uviedol pre RTVS Tomáš Vrábel, riaditeľ Odboru dopravnej polície PPZ SR. Podľa hovorkyne polície Karolíny Barinkovej, budú body pridelené na základe štatistických ukazovateľov hlavných príčin dopravnej nehodovosti, ako aj po konzultáciách s odborníkmi v oblasti psychológie.

Ilustračná foto. ZDROJ: FB/Polícia SR

Rezort upriamuje pozornosť, popri alkohole, na vysokú rýchlosť. Prekročenie rýchlosti jazdy označilo ministerstvo za výrazne nebezpečnú činnosť vzhľadom na možné následky na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Ako poukázalo, náraz do chodca pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu znamená 61-percentné riziko jeho úmrtia. Zdôrazňuje preto potrebu zadefinovať adekvátne právne následky.

Počet bodov bude možné znížiť

Svoje trestné konto si šoféri budú môcť aj znížiť. „Vodič sa bude môcť dobrovoľne zúčastniť rehabilitačného kurzu, za ktorý sa mu určitá časť bodov odpočíta“, priblížil pre RTVS Tomáš Vrábel.

Niektorí odborníci však nevidia zmysel v sprísňovaní represií, zdôvodňujú to tým, že ani vysoké pokuty neprinášajú želaný efekt, a väčší dôraz by sa mal klásť na prevenciu. Pripomienkové konanie k novele zákona, ktorou sa má prijať inštitút bodového hodnotenia, by sa mohlo začať v apríli. Kedy systém vstúpi do platnosti, a aká bude jeho finálna podoba, bude závisieť od rozhodnutia vlády a parlamentu.