Domáce GPlus Spoločnosť Top

Viete, na akú vzdialenosť zbadáte v tme osobu v modrom oblečení? Toto sú najväčšie chyby chodcov

BRATISLAVA – Dlhým teplým večerom už dávno odzvonilo. Dni sú kratšie, skoro sa stmieva a viditeľnosť na cestách sa prudko znižuje. Veľký pozor by si mali dávať predovšetkým chodci, ktorí sú najzraniteľším objektom. Počet smrteľných nehôd zavinených nedbanlivosťou a ľahostajným prístupom ľudí je stále mnoho. Za nerešpektovanie zákona hrozí aj pokuta.

 

Účastníkmi cestnej premávky nie sú len vodiči. Do svedomia by si mali vstúpiť aj chodci, ktorí sú predovšetkým v tomto ročnom období najzraniteľnejší. Prechádzka z práce, zo školy či s rodinou sa dokáže bez reflexných prvkov poriadne skomplikovať.

Len od začiatku roka Polícia Slovenskej republiky registruje 981 dopravných nehôd, pri ktorých bol aj chodec. ,,Vo všeobecnosti je však potrebné pripomenúť, že každý jeden účastník cestnej premávky je povinný dodržiavať dopravné predpisy a dbať na svoju vlastnú bezpečnosť, ako aj bezpečnosť ostatných. Na cestách nie je nikto sám, preto aj vodiči by mali pozorne sledovať dianie okolo seba – venovať sa vedeniu auta a tiež zvýšiť opatrnosť najmä na miestach, kde je možné predpokladať zvýšený pohyb chodcov, cyklistov a podobne,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Polícia Slovenskej republiky od začiatku roka eviduje 981 dopravných nehôd, pri ktorých bol aj chodec. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Peniaze vyhodené ,,von oknom”

Podceňovať reflexné prvky sa neoplatí. Okrem svojej bezpečnosti riskujete aj zbytočnú pokutu. Jej výška sa dokáže vyšplhať až do výšky 50 eur. Udeliť ju môže príslušník polície, ak je chodec idúci po krajnici neosvetlený alebo je oblečený v tmavom oblečení.

Život vám pritom môžu zachrániť také maličkosti ako reflexný pásik či vesta. Takéto prvky odrážajú svetlo až do vzdialenosti 200 metrov. ,,Reflexný materiál je v noci vidieť na 3-krát väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako 10-krát než oblečenie modré. Použitím reflexných prvkov tým pádom chodci predlžujú vzdialenosť, na akú môže vodič chodca spozorovať,” dodala hovorkyňa Bárdyová. Vodič zbadá chodca v bielom oblečení, až keď je od neho vzdialený na približne 60 metrov, v červenom odeve na asi 25 metrov a v modrom oblečení je chodec viditeľný len približne na 18 metrov.

Pokiaľ ste neosvetleným chodcom, pokuta vás neminie. Zdroj: KR Policajného zboru Banská Bystrica

Nie sme superhrdinovia

Hoci si mnohí myslia, že vstupom na priechod pre chodcov sa stávajú nesmrteľnými, opak je pravdou. Žijeme vo falošnej domnienke, že vodiči sú povinní zastaviť a dať peším prednosť. V slovenskej legislatíve sa ale o žiadnych podobných povinnostiach nič nepíše.  „Pri prechádzaní cez cestu treba prednostne použiť priechod pre chodcov, nevstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy, umožniť električke plynulý prejazd, neprechádzať jednotlivo ale v skupinách,” uvádza sa v zákone. Týmito povinnosťami sa to však nekončí. Na vozovku tiež majú chodci zákaz vstupovať, ak ,,vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nie je možné cez vozovku bezpečne prejsť, neprekonávať zábradlie ani iné zábrany, bezdôvodne sa nezdržiavať a nezastavovať po vstupe na vozovku.”

Na priechod môžeme vstupovať len vtedy, pokiaľ sme sa presvedčili, že auto zastavilo. Ak vyhodnotíte podobnú situáciu nesprávne a stane sa dopravná nehoda, môžu vás stíhať ako spoluúčastníka havárie. Takéto správanie, žiaľ, nie je Slovákom cudzie. Od začiatku roka polícia registruje 332 dopravných nehôd na priechode, z nich 12 prípadov malo smrteľné následky.

Vodiči nie sú povinní dať na priechode prednosť chodcom. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: