Politika Zahraničné

Vojak v Bielom dome sa nakazil koronavírusom, Trumpov test bol negatívny

Zdroj: TASR / AP Photo / Evan Vucci

WASHINGTON – Testy potvrdili nákazu koronavírusom u príslušníka americkej armády pracujúceho v Bielom dome. Prezident USA Donald Trump aj viceprezident Mike Pence preto absolvovali testy, ich výsledky však boli negatívne, informovala vo štvrtok televízia CNBC.

“V týchto dňoch nás zdravotnícky útvar Bieleho domu informoval, že príslušník armády Spojených štátov, ktorý pracuje v komplexe Bieleho domu, bol pozitívne testovaný na koronavírus,” uviedol v štvrtkovom vyhlásení hovorca Bieleho domu Hogan Gidley. Následné testy vzoriek odobratých prezidentovi Trumpovi a viceprezidentovi Penceovi boli negatívne a ich aktuálny zdravotný stav je podľa hovorcu vynikajúci.

Podľa zistení televízie CNN pôsobil nakazený príslušník armády ako osobný asistent prezidenta Trumpa, čo by znamenalo, že s ním prichádzal do veľmi blízkeho osobného kontaktu. Biely dom s odmietol vyjadriť k tomu, akú prácu vojak v Bielom dome vykonával. Ministerstvo obrany USA uviedlo len to, že infikovaná osoba bola umiestnená do domácej karantény, rovnako ako každý iný člen armády s pozitívnym testom na koronavírus, a bude jej poskytnutá náležitá zdravotná starostlivosť.

Podľa CNN sa symptómy ochorenia u vojaka prejavili v stredu. Prvé príznaky choroby COVID-19, ktorú vyvoláva nový koronavírus, sa v priemere objavia za päť až šesť dní po nákaze. V čase, keď sa správa o vojakovej infekcií dostala do amerických médií, cestoval viceprezident Pence do Virgínie. Vyšetrili ho tam v zdravotníckom zariadení, kde sa liečia aj pacienti s koronavírusom, pričom nemal rúško.

Rúško na tvári odmieta nosiť aj prezident Trump. Zdravotnícki experti pritom radia všetkým Američanom, aby nosili rúška na verejnosti a vždy, keď si nemôžu zachovať dostatočný, zhruba dvojmetrový odstup od iných ľudí.