Politika Zahraničné

Vojenská prehliadka v Moskve na počesť Dňa víťazstva sa bude konať 24. júna

Tanky ruskej armády T-72 B3 počas vojenskej prehliadky pri príležitosti 74. výročia víťazstva nad fašizmom v Moskve 9. mája 2019. Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil, aby sa vojenská prehliadka na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom konala 24. júna. Informovala o tom v utorok agentúra TASS.

 

“Prikazujem začať prípravu vojenskej prehliadky na počesť 75. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne v hlavnom meste Ruska Moskve, ako aj v iných mestách. Urobíme to 24. júna, teda v deň, keď sa v roku 1945 konala historická prehliadka víťazov a po Červenom námestí pochodovali vojaci, ktorí bojovali pri Moskve, pri obrane Leningradu, v Stalingrade, ako aj tí, ktorí oslobodzovali Európu a dobyli Berlín,” vyhlásil Putin počas stretnutia s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom.

Putin zároveň ministrovi nariadil, aby minimalizoval hrozby pre zdravie účastníkov prehliadky. Možné hrozby majú byť v ideálnom prípade “úplne vylúčené”.

Tradičná vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve bola odložená pre pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2. Mala sa konať 9. mája.

Skončenie druhej svetovej vojny, od konca ktorej uplynulo tento rok 75 rokov, si niektoré štáty pripomínajú 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom.

V Rusku a v niektorých ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu si porážku nacistického Nemecka pripomínajú o deň neskôr, 9. mája, ako Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne.