Domáce Politika Spoločnosť

Vojnové siroty majú dostať odškodné, hovorí ombudsmanka

Ombudsmanka Mária Patakyová tvrdí, že odškodné má patriť všetkým vojnovým sirotám. Foto: archív

BRATISLAVA  – Odškodné by malo patriť všetkým vojnovým sirotám, myslí si to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. „Ak máme na Slovensku zákon, ktorého zmyslom a účelom je, okrem iného, odškodňovať vojnové siroty a v praxi sa tak nedeje, je to problém. Pôsobí to, akoby štát neuznal, že rodičia žiadateliek a žiadateľov v skutočnosti boli vojnovými hrdinkami a hrdinami. Títo ľudia očakávajú predovšetkým uznanie, ktoré následne ide ruka v ruke s finančným príspevkom,“ konštatovala Patakyová.

 

Ako agentúru SITA informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, ombudsmanka sa o tomto probléme dozvedela po tom, ako sa na ňu s podnetom obrátila dcéra muža, ktorý padol v protifašistickom odboji. Tá si v lehote stanovenej zákonom o poskytnutí jednorazového finančného príspevku vojnovým sirotám do konca roka 2015 uplatnila nárok na tento príspevok.

Počas posledných štyroch rokov oň viackrát neúspešne žiadala, či už samotné ministerstvo alebo opakovane a taktiež neúspešne prosila o intervenciu poslancov Národnej rady SR, ktorí sa podieľali na príprave zákona, v zmysle ktorého o príspevok žiadala. Patakyová preto upozornila rezort spravodlivosti na chybnú interpretáciu právnej úpravy, po čom rezort zmenil rozhodnutie o nepriznaní jednorazového finančného príspevku vojnovým sirotám. Ako naznačuje spisový materiál verejnej ochrankyne práv, podobný problém sa môže týkať niekoľkých desiatok ľudí na Slovensku.

Ombudsmanka sa naďalej bude zaoberať porušením práv

Chybná interpretácia právnej úpravy spočívala v nesprávnom právnom posúdení nároku podávateľky, ktorej otec bol uznaný za účastníka národného boja za oslobodenie. “Podľa názoru ministerstva spravodlivosti v čase jeho smrti (1944) nemal status, ktorý by mal podmieňovať vyplatenie príspevku podávateľke, pretože bol československým politickým väzňom. Podľa ombudsmanky však zákon nepovažuje postavenie účastníka národného boja za oslobodenie v čase jeho smrti za kritérium určujúce vznik nároku na vyplatenie príspevku tak, ako to vyplývalo z nesprávneho rozhodnutia ministerstva, preto došlo k porušeniu základného práva podávateľky na inú právnu ochranu.Minister spravodlivosti Gábor Gál následne pôvodné rozhodnutie z roku 2015 zmenil a jednorazový finančný príspevok vo výške viac ako 2 600 eur podávateľke priznal,” uviedla Pavelková v tlačovej správe.

Dodala, že podľa informácií ministerstva spravodlivosti môže byť na Slovensku ďalších približne sto ľudí, ktorým boli príspevky odmietnuté na podobnom základe. Ombudsmanka sa preto bude možným porušením práv vojnových sirôt ďalej zaoberať.