Politika Spoločnosť Domáce

Voľba šéfa Najvyššieho súdu sa blíži. Podľa Šeligu je potrebné sa zaoberať problematickými kandidátmi

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Súdna rada SR by sa mala zaoberať tým, či sú kandidáti na predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR vhodní na túto funkciu z hľadiska svojej nezávislosti, ako aj v záujme ochrany dôveryhodnosti slovenskej justície. Myslí si to predstaviteľ mimoparlamentnej strany Za ľudí Juraj Šeliga. Súdnej rade tiež dal podnet na to, aby vypočutie kandidátov bolo vysielané naživo pre verejnosť tak, ako je to v prípade vypočutia kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

 

Šeliga na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že problémovými kandidátmi sú Štefan Harabin a Ivetta Macejková. Súdna rada by mala podľa neho zaujať jasné stanovisko, či je prípustné, aby človek, ktorý kandidoval na prezidenta, a aktívne sa zapájal do verejného politického života, mohol vôbec kandidovať na predsedu Najvyššieho súdu.

“Nie je prípustné, aby mohol sudca prebiehať medzi politikou a sudcovskou funkciou. Ako ľudia majú potom vnímať dôveryhodnosť justície? Sudca v zmysle zásad sudcovskej etiky má robiť všetko pre to, aby neznižoval dôveryhodnosť justície, aby nevyzeral zaujatý,” uviedol Šeliga s tým, že pri Harabinovi tieto podmienky nie sú naplnené.

Pri Macejkovej existujú podľa predstaviteľa strany Za ľudí dôvodné podozrenia, ktoré krivia v očiach verejnosti pohľad na nezávislosť justície.

“Verím, že toto sú veci, ktoré budú na pretrase na Súdnej rade. Bolo by pohromou pre slovenskú justíciu, ak by sa predsedom Najvyššieho súdu stala osoba, ktorá nepožíva morálnu integritu, nie je dôveryhodná,” uzavrel Šeliga.