Politika Spoločnosť Domáce

Voľbu predsedu Najvyššieho súdu môžu oddialiť absencie členov rady

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Voľbu nového šéfa Najvyššieho súdu SR môžu opätovne oddialiť absencie členov Súdnej rady SR. Vyplýva to z ich súčasného počtu, pretože radu aktuálne tvorí 12 členov z 18 a eviduje navyše dve ospravedlnenky. Neprítomnosť na plánovanom rokovaní 30. marca avizovali Pavol Žilinčík a aj Lajos Mészáros. Obaja sa oficiálne ospravedlnili z účasti na pondelňajšom zasadnutí. Informáciu potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa rady Veronika Müller. Obaja uchádzači o post šéfa súdu Ján Šikuta aj Ivan Rumana tak musia získať dôveru všetkých, ktorí sa v pondelok 30. marca zúčastnia na hlasovaní.

 

„Volebné zasadnutie ako aj riadne zasadnutie súdnej rady, kde sa majú prerokovávať, okrem iného, aj zásadné personálne otázky vo vzťahu ku krízovej situácii najmä na Okresnom súde Bratislava I zvolané na 30. marca, je organizačne riadne zabezpečené, aby sa mohlo konať v prípade, že bude súdna rada uznášania schopná,“ uviedla Müller. Ani s účasťou Žilinčíka a Mészárosa na hlasovaní by nemusela byť však voľba nového predsedu súdu úspešná. Na víťazstvo je totiž potrebných minimálne desať hlasov.

V hre o post šéfa súdu sú dvaja kandidáti, a to Ivan Rumana a Ján Šikuta. Rumanu na daný post navrhlo dvanásť členov súdnej rady, a tak sa mohlo zdať, že je o novom predsedovi rozhodnuté. Medzičasom sa však po komunikácii s novou ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) vzdali svojho členstva v rade piati ľudia. Ide o nominantov vlády SR a Národnej rady SR. Konkrétne Romana Huszára, Viliama Pohančeníka, Jána Havláta, Branislava Jablonku a Magdalénu Hromocovú. Mená nových členov zatiaľ nie sú zrejmé.

Zasadnutie bude možné sledovať v priamom prenose cez internet. „Kancelária Súdnej rady SR upozorňuje verejnosť a zástupcov médií, že na základe stanoviska Úradu verejného zdravotníctva SR, je nevyhnutné vylúčiť účasť verejnosti na zasadnutí Súdnej rady SR dňa 30. marca 2020 a zabezpečiť inú formu informovanosti občanov,“ informuje súdna rada na svojej oficiálnej stránke.